Az 1916-os székely menekülés és befogadás centenáriuma Hajdúnánáson

Az első világháború idején, 1916. augusztus végén bekövetkezett román betöréskor Magyarország védtelenül álló keleti vármegyéiből 206 ezer székely kényszerült arra, hogy mindent hátrahagyva elhagyja otthonát. A csatatereken harcoló férfiak otthon maradt családtagjai – gyermekek, asszonyok és idősek –, leginkább gyalog és szekéren hazájuk békésebb területeire próbáltak eljutni, ahol a veszély elhárultáig meghúzódhattak. 
 
Ennek a hatalmas népmozgásnak az eddig többnyire feltáratlan részleteit egy magyarországi néprajzkutató, Buczkó József néhány évvel ezelőtt kikutatta, feldolgozta és kötetben közreadta, továbbá lakótelepülésén, Hajdúnánáson – mely szintén befogadója volt nagyszámú egykori székely menekültnek – egészen páratlan lelkesedéssel és ötletgazdagsággal ápolja történelmünk e fejezetének emlékét; különböző emlékjelek állításával és emléknapok rendszeres szervezésével immár öt esztendeje fáradozik a két nép közötti szeretethíd újjáácsolásán.
 
Hajdúnánáson 2016. szeptember 16-án a Móricz Pál Helytörténeti Gyűjtemény épületében megnyílik a Márton Áron püspök életét bemutató, Az emberkatedrális című kiállítás.
 
A centenáriumi ünnepségsorozat csúcseseménye szeptember 18-án a VI. Székely Menekültek Emléknapján lesz. Délelőtt 10 órakor a református templomban ökumenikus istentiszteleten vesz részt az emlékező közösség, 11 órakor pedig a római katolikus templom előtt felállítandó szabadtéri oltárnál Jakubinyi György gyulafehérvári érsek mutat be ünnepi szentmisét.
 
A Makláry Lajos Városi Énekkar ősi székely himnusz kivonuló éneke után a megemlékezés folytatásában dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke mond igei köszöntőt, majd Szólláth Tibor, Hajdúnánás város polgármestere, Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke, Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szól az ünneplőkhöz.
A megemlékezést délelőtt a templomkertben álló emlékjelek hagyományos megkoszorúzása zárja, majd délután a szabadtéri színpadon ditrói és hajdúnánási hagyományőrző csoportok mutatják be műsoraikat.
 
A hajdúnánási rendezvények fővédnöke dr. Áder János köztársasági elnök. A szervezők azt szeretnék, ha a megemlékezés ünnepi pillanataiban minél többen átéreznék Buczkó József szavait: „Az akkoriak emberbaráti cselekedetükkel, amikor székely testvéreikkel megosztották hajlékukat és utolsó falatjukat, egyben hidat is építettek a hajdúk és a székelyek között: a befogadó szeretet hídját, s föléje templomot emeltek: az összetartozás templomát, amely most is fölénk tornyosul.”