Ifjúsági hét

Ahol nem volt még ifjúsági hét, ott sürgősen szervezzünk! Ezzel lehet megalapozni egy új ifi születését. Sokat építhet egy közösségen. El kell menni egy eldugott helyre. Tisztázni kell, hogy tematikus ifjúsági hétről van szó, nem kirándulásról. Mi célja van? Közelebb kerülni Istenhez (még ha sablonosnak is tűnik a válasz). Ha lehet, olyan közel, hogy többet ne kelljen tőle eltávolodni.

Megvalósítására sok lehetőség van, most csak néhány tipikusat sorolunk fel:

Témaközpontú

Egy adott téma szerepel a középpontban, ehhez igazodik minden. A témát jól szét lehet osztani, napok szerint, s jól lehet tagolni, árnyalni. Sok jó téma van a Bibliában. (Tízparancsolat, Miatyánk, Lélek gyümölcsei, a karizmatikus megújulás kurzusai, alpha, cursiló, cserkészmódra, stb.) Vannak, amelyek hitbeli fogalmakat dolgoznak fel (imádság, megtérés, megszentelődés). S amelyek távolabbról indulva érik el a téma magját (siker, alázat, család, hivatás). Klasszikus serdülő/középiskolás témák: önismeret, Istenismeret, egyházismeret, szerelem, barátság, család, iskola, egyház - akár többet is összevonva.

 

Bibliatanulmányozós

Egy adott bibliai szakasz kijelölése, valamely szempont szerint (Dávid élete, A pusztai vándorlás állomásai, Jeremiás küzdelmei, Illés élete). Egy bibliai könyv vétele (Galata levél, Péter 1. levele, Mikeás könyve). Egy téma kicsemegézése a Biblia könyveiből (közösség megélése, imaformák). Mindezekben a Szentírás tanulmányozása van a középpontban, amelyet különbözőképpen lehet feldolgozni. Pl. fénymásolt lapokon, ahol jegyzeteket készíthetünk; lehet kéziratos bibliatanulmányozás, ahol úgy áll előttünk egy bibliai könyv, mint az „eredeti” levél (fejezet és versbeosztás nélkül).

 

Klasszikus (vegyes)

Ahol mindenből van egy kicsi. Van egy központi gondolat, vezérfonal, melyre föl lehet fűzni a napokat, s fel lehet dolgozni különböző eszközök segítségével a témát. Lehetnek benne reggeli zsoltározás dicsőítéssel, bibliaolvasás, közös tanulmányozás, játékos feldolgozás (pl. bibliai totó), kiscsoportos foglalkozás, előadás, szemináriumi munka. Ez a „szertelenség” egyrészt lehet jó, hiszen sok szabadságot ad a felkészülőknek, másrészt el is lehet csúszni: a sokféleség után nem marad meg egy konkrét üzenete a hétnek.

 

Élményszerű

Egy adott téma kiválasztása olyan szempontból, hogy el lehessen játszani. Az egész hét úgy épül fel, hogy amit a napok során veszünk, azt nemcsak verbálisan, „elvileg” dolgozzuk fel, hanem „élményszerűvé” is tesszük a fiatalok számára. Nem feltétlenül a manapság lassan lejára­tott „élményfürdő”, „álomutazás”, „vacsora varázs kifejezésekkel élve, hanem egyszerű peda­gógiai és élettani szempontok alapján, amely szerint megjegyezhetőbb, ha az adott dolgot nem­csak hallom és megtanulom, hanem magam is részese vagyok az eseményeknek. S tényleg élményszerűbb lesz, ha valamit átélek mindabból, amit a Biblia elénk tár. (Pl. ha szervezünk egy nagyobb kirándulást a tűző napon, úgy, hogy nincs víz a közelben, s nem is, vagy alig viszünk magunkkal, akkor a pusztai vándorlás panaszai és a megelégelés érthetővé lesz.)

Lehet például hetet az ószövetségi ünnepekről, amikor úgy rendezzük be a tárbort, hogy átélhető legyen mindaz, amiről szó van. Pl. családokba rendeződni, és mindent együtt csinálni. Sütni kovásztalan kenyeret, melyet állva eszünk meg; rendezni pusztai vándorlást (víz nélkül), lesz is lázadás. Amikor a lombsátor ünnepe kerül sorra, valóban készíteni az udvaron természetes tárgyakból sátrakat, és kint is aludhatunk. Utána ehhez hasonlóan az újszövetségi ünnepeket is végigvehetjük, amelynek csúcspontja a szabadtéri szentmise volt. Az ún. Római héten az első keresztények életét jeleníthetjük meg. Így a ruházatunk, étkezési szokásaink (akár a fekve étkezés is), az életünk egyéb vonatkozásai is átalakultak. Imaalkalmakat különböző helyeken tarthatunk, pl. a pincében, érzékeltetve az első keresztények katakomba­életét. Megjátszható a keresztényüldözés, vagy megemlékezés a mártírokról is. Lehet aztán középkori hét, amikor a magyar kereszténység felvételével foglalkozunk. Lehet szerzet alapító hét is, ahogy létrejött 1-1 remeteség szerzetesrend, tanulmányozva a reguláikat, életüket és az átélve (csendes étkezések, bibliai felolvasás…) E hetek mélyebb lenyomatot hagynak a fiatalokban, s az ott készült tárgyak, fotók könnyebben felidézik a lelki élményeket. De hasonlóképpen rendezhetünk a jelen problémáival foglalkozó kortárs hetet is.

 

„Avantgard”

Csak a neve ilyen különös. Egyébként egy jó hét lehet belőle. Lényege, hogy régi dolgok kerüljenek elő újszerű vagy különleges megközelítésben. Ebben nagy szerepe lehet külső meghívottaknak. Olyan előadóknak, akik nem közvetlenül kapcsolódnak a (bibliai) témához, mégis a lényeghez vezetik a társaságot. (Pl. történész, csillagász, szociológus, zenész, hangszerkészítő, politikus, író, képzőművész stb.) Sokat jelenthet a fiataloknak, ha olyan hiteles személyeket hallanak, akik más szempontból mondják el ugyanazt. S a kívülről jövő hatás mindig felfrissíti a közösséget.

 

Missziós

Ez a hét az egyház, közösség, és ezen belül az ifi felelősségére és küldetésére mutat rá. A misszió bibliai gondolatától a segítésig, a misszióvégzésig vezet. A misszió bibliai alapvetésétől indulva, az egyházi missziók megismerésén keresztül, a közösség lehetőségeihez juthatunk el. Egyházunk missziójának ilyen jellegű megismerése szépen keretbe fogja a hetet. Meg lehet hívni: betegséggel, sérültekkel foglalkozó missziókat (kórház, vak, süket, mozgássérült); intézményekhez kapcsolódókat (börtön, katonaság, reptéri); a szenvedélybetegséggel foglalkozókat (drog, alkohol-prevenciós, rehabilitációs); a társadalom peremére kerültekkel foglalkozókat (cigány, hajléktalan); és a fiatalokkal foglalkozókat (Ifjúsági lelkészek, referensek, …); ezen belül az ifjúsá

Forrás: http://ekip.hhrf.org/tartalom/ifi_het.htm