Ifi alkalom böjti időszakra

HALLANI TANULUNK

( Ifióra vázlat a 4 fül modell segítségével)

 

„Legyen minden ember gyors a hallásra és késedelmes a szólásra, késedelmes a haragra!" (Jak 1,19)

  • Hogyan lehet az ember gyors a hallásra?
  • Vajon mit is hallunk abból, amit a másik mond?
  • És vajon miért azt?
  • Mit jelent JÓL HALLANI?

Egy böjti ifióra vázlat segíthet ebben!

 

„Legyen minden ember gyors a hallásra és késedelmes a szólásra, késedelmes a haragra!" Valaki mondta, hogy ez az ige aktuális magyarázat arra, hogy vajon miért egy szájat és két fület kaptunk a fejünkre.  De valóban érdemes elgondolkodni, hogy nem kellene-e kétszer annyit használni a fülünket, mint a szájunkat, ha másokkal beszédbe elegyedünk. Lehet, hogy jobban értenénk egymást?

Ráadásul egy érdekes modell szerint nem csak két fülünk van, hanem négy!

Az állítás szerint minimum négyféleképpen hallunk meg egy információt, amit a másik mond!

Érdemes egy ifin kipróbálni ezt - ha szeretnénk, hogy jobban értsék egymást a fiatalok, s talán még magukat is.

(melléklet a 4 fül modellről)

 

AZ IFIÓRA MENETE:

I. Próbáljuk ki a modellt általánosságban: egy fiatal üljön be középre, s mondjon egy állítást egy másik fiatalról. Majd mindenki gondolkodjon, hogy az a mondat hányféle jelentést hordozhat - találgassanak.

(Bele fognak jönni, több ötletük is lesz.)

 

Mondjuk el a 4 FÜL MODELLT, s gondolkodjunk tovább együtt a négyféle lehetőségről. Beszélgessük végig a modell leírásához csatlakozó kérdéseket. Akár értelmezhetjük saját helyzetekre is!

Ha ki tudjuk vetíteni, akkor még szemléletesebb (vagy valaki lerajzolhatja)

II. Továbblépés az ige felé:

Értjük már a minimum 4 fül modelljét - s mit kezdjünk vele?

Beszélni sem egyszerű - hiszen a szavak sorrendje, hangsúlya, a hozzá társuló taglejtések fokozzák, vagy magyarázzák a jelentéstartalmat. A szavaink ÜZENETE csak 10% a két ember közötti kapcsolatban, s többi 90% a minden más: a mimikánk, az indulatok, a közelség...

Ha a szavak is ennyire sokféleképpen érthetők és mondhatók - vajon nem jobb lenne hallgatni?

Vannak, akik erre jutnak. De ez nem a jó megoldás. Sokkal fontosabb lenne, hogy megtanuljunk megfelelően kommunikálni - nem előítéletesen, nem csak a saját szűrőnkön keresztül, hanem figyelve a másikra. De hogyan?

Ha jól akarjuk érteni egymást - LEHET, HOGY VISSZA KELL KÉRDEZNÜNK! „Én ebből ezt értem - erre gondoltál?" És próbáljuk meg indulatok nélkül!

Hány veszekedést lehetne megelőzni, ha az ember valóban késedelmes lenne a szólásra és a haragra, de gyors a hallásra!

Kevesebb és megfontoltabb beszéd - kifinomult hallás és a megértés készsége...

Igen ez lenne az út a békesség felé...

Jézus nagyon profi volt a HALLÁSBAN. Hihetetlen dolgokat hallott meg a körülötte megszólalókból. Egy csendes mondatot, vagy kérést, de a hátsó szándékokat is. Sőt a ki nem mondott gondolatokat is. Ebben is érdemes lenne vállalni, hogy szeretnénk hasonlóvá válni Hozzá. Mi volt Jézus titka? Nagyon szerette az embereket. Meg akarta érteni őket. Azt akarta, hogy megismerjék Isten szeretetét.

Nem telebeszélni, rábeszélni, meggyőzni akarta őket, nem ráerőltetni az evangéliumot, mert az a jó - hanem ott és annyit hallott meg és mondott, ami a következő lépést jelentette annak az embernek. Tudott meghallani és hallgatni. Tudott megszólítani és kérdezni. Tudott elengedni - nem azonnal és nem mindent akart elérni a másik életében. De a szándéka, a néhány szó célba ért. Hívjuk Őt segítségül ennek a Jakab által leírt versnek a megélésére!

III. Zárás:

Ebben a böjti időben szánjunk erre a HALLÁS-GYAKORLATRA időt: gondoljuk végig a kapcsolatainkat, hány összeveszés, sértő mondat jut eszünkbe az elmúlt hetekből?

Biztosan van olyan, amit nekünk mondott valaki, s olyan is, amit mi mondtunk...Lehet, hogy csal rossz füllel hallgattuk?

Kezdjünk el imádkozni azért az emberért! Kérjünk Istentől alkalmat a tisztázásra - akár a bocsánatkérésre is.

Hagyjunk időt az ifinek - s térjünk vissza rá a következő héten, sikerült-e valakinek megtanulni jól hallani? Visszakérdezni. Isten szeretetéről annyit mondani, hogy a másik is meghallja...

(Forrás: http://honlap.parokia.hu/lap/ifikaptar/hir/mutat/6273/)