Családi ifi alkalom

Hívjuk meg a szülőket, a családot egy rendhagyó ifi alkalomra! Nagy lehetőség a család értékességének megerősítése az ifiközösségben egy ilyen nap – érdemes bevállalni!

Mottónak választhatjuk:  „Az együtt játszó, éneklő, imádkozó, család mindig együtt marad…! (Maria Trapp)

Előkészület:

Előzőleg, a program meghirdetésekor kérjük, hogy minden család hozzon magával erre az alkalomra két dolgot:

  1. a kedvenc ételét (leginkább süti, szendvics vagy hasonló -  valami olyan, amit együtt készítenek el. Legyen belőle annyi, hogy a többieket meg tudják kínálni);
  2. a kedvenc családi fényképét (hangsúlyozzuk ki, hogy ez úgy jó, ha együtt választják ki, közösen.)

Minden család ifitagja válasszon egy éneket – melyet az alkalom alatt többször elénekelünk, de mindig hangozzon el, hogy melyik család kérte.

 

Az alkalom menete:

I. Köszöntés, ének

 

II. Áhítat a Kol 3,18-4,1 alapján a keresztény házirendről.

 

III. Egyéni munka: üljenek külön csoportba a szülők és külön a fiatalok.

Minden szülő kapjon egy papírt, amire felírhatja, hogy mely tulajdonságokat becsüli a gyermekében leginkább (legalább 3, de lehet több is).

Minden fiatal kapjon egy papírt, és írja le, miért hálás a szüleinek (itt is legalább 3, de lehet több is.)

Fontos, hogy különböző színű papír legyen a szülőké és a fiataloké!

Szedjük össze egy nagy kosárba a papírokat, majd valaki olvassa fel egyenként. Felolvasás után próbálják meg kitalálni, hogy kiről írták!  Végül, aki írta a felolvasottakat, árulja el, hogy kiről szól (ha nem sikerülne kitalálni).

Az a család mutathatja be legelőször a KEDVENC CSALÁDI KÉPET, aki legelőször/legtöbbet kitalálta.

Énekkel zárjuk le ezt a részt.

 

IV. A családi fotók bemutatása

Ha ki tudjuk a fotókat vetíteni, az különösen jó!)

A családi fotókhoz muszáj egy családi történetet mesélni, ami így kezdődik: „Bemutatkozik a (xy)…..család, kedvenc képünk akkor készült, amikor…..”

A történet után következzen mindig a család ifis tagjának választott éneke, s így sorban az összes család.

V. Vendégség

A végén pedig mindenki megkínálhatja a többieket a családja kedvenc sütijével, szendvicsével, stb. Ezt lehet kötetlenebb, beszélgetős, svédasztalos formában is megoldani.

VI. Záró ima

Minden családból egy valaki hangosan imádkozzon – nem kell hosszan, s lehet olvasni is – csak egy-egy mondattal, kéréssel, hálaadással…

Körbe állva, mindenki tegye a mellette álló vállára a kezét és ismételje az áldás szavait, amit a lelkész (ifivezető) mond.

 

Megjegyzés: Nagyon nehéz lehet, hogyha valakinek csak egy családtagja jön el, vagy senki sem akar eljönni – ilyenkor egy „tiszteletbeli családtagot” kell választani, keresztszülőt, vagy gyülekezeti tagot, hogy az együttlét ne keserűséget, hanem épülést-gyógyulást hozzon a mindenki számára! Vagy egy önkéntes befogadó család felvállalhat egy másik ifist is, mint „fogadott gyermeket”!

(FORRÁS: http://honlap.parokia.hu/lap/ifikaptar/hir/mutat/5578/)