Nagyboldogasszony: kettős ünnep Oroszhegyen

A zsúfolásig megtelt templomban és annak kertjében is nagyon sokan vettek részt a Szűzanya elszenderedésének és egyben Magyarország Mária oltalmába ajánlásának emléknapján a templombúcsún. A főesperesi kerület papjai, a ferences atyák és az alkalomra hazaért oroszhegyi születésű lelkipásztorok együtt mutatták be a legszentebb áldozatot.

A főcelebráns, Mátyás Károly főesperes bevezető gondolatában emlékeztette a búcsúra összegyűlteket: a legrégebbi magyar ünnepen, a templom névnapján és az egyházközség búcsúünnepén a Világegyház híveivel kérjük Égi Édesanyánk pártfogását. Az idei Nagyboldogasszony napja ugyanakkor alkalom arra is, hogy őseinkre, a falu „pásztoraira” emlékezzünk. Azok szellemiségét idézzük meg, akik ezt az egyházközséget szolgálták, ezért a közösségért tevékenykedtek.
A búcsúünnep szónoka, Nt. Pálfi János (Székelyszentkirály) szentszéki tanácsos, plébános felidézte a Mária-tisztelet fejlődésének stációit az őskeresztény kortól az efezusi zsinaton át napjainkig. Majd arra biztatott: tanuljuk el az Úr Anyjától legnemesebb erényeit. Köztük a következetes hitet, a feltétel nélküli Istenre hagyatkozást, az állhatatosságot és tudjuk úgy követni Jézust, amiképpen az Istenanya tette. Ingatag, változékony a hitünk? Nem roppan meg akkor se, ha kereszt emelkedik életünkben?
A szentmise záró részében Kovács Árpád művészettörténész bemutatta Mihály Tibor helytörténész dokumentumgyűjteményét, amely az oroszhegyi „szentegyház fiainak”, a papoknak, licenciátusoknak, megyebíróknak, kántortanítóknak és harangozó-sekrestyéseknek állít emléket. Megtudtuk: Oroszhegy hétszáz év alatt harmincnégy papot adott az egyházmegyének, és 1700-1800 között szintén ebből a faluból kerültek ki a környék kántortanítói. Az ünnep zárásaképpen Péter Beáta elszavalta Sík Sándor Óda az egyház fiaihoz című versét, majd a négy emléktáblát, amelyek 1334-től napjainkig az Oroszhegyen szolgáló lelkipásztorok nevét örökítik meg a templom falán, Mátyás Károly szentszéki tanácsos, székelyudvarhelyi főesperes-plébános, Hajdó Vilmos és Vass Ince oroszhegyi származású nyugdíjas atyák valamint a megyebíró, illetve almegyebíró leplezte le.  (M. M.)

székelyhon.ro