2010.09.02
Egy orgonának kell tudni sírni, örülni, dicsőségesen szólni – hangzott el tegnap a szépvízi Szent László király templom felújított orgonájának szentelési ünnepségén. Az 1896-ból származó hangszert, amely, méretét tekintve, a csíksomlyói után a második legnagyobb a környéken, a helyi közbirtokosság támogatásával, három esztendő alatt sikerült újjávarázsolni.
„Amikor egy szép remekművet, mint ezt a felújított orgonát áldjuk meg, csak természetes, hogy az égi muzsika is eszünkbe jusson” – fogalmazott szentmisei prédikációjában Csintalan László csíkdelnei plébános. Elmondása szerint a templom félhomályában megszólaló szép muzsika még a keményszívű ember lelkében is gyönyörűséget okoz, közelebb hozva őt ezáltal Istenhez. Alighanem a templomot zsúfolásig megtöltő hívek is egyetértettek eme kijelentéssel, főleg azok után, hogy Bors László újtusnádi orgonaépítő, akinek a nevéhez fűződik a munkálat, a szentmise végén bemutatta a megújult hangszert. És valóban, a különböző regiszterekből kapott kis ízelítőből mindannyian meggyőződhettünk: a hangszerek királyát hallottuk. Bors László egyébként rövid beszédében köszönetet is mondott mindazoknak, akik valamilyen módon segítették három éves munkájában. Az ünnepség végén az udvarhelyi Lászlóffy Árpád illetve a németországi Walter Dolak klasszikus művek előadásával mutatták be, mit is tud az új szépvízi orgona. Gábor Zoltán helyi plébános szavaival élve, akik ezt végighallgatták, igazi lelki örömben volt részük.
A régi hangszer még 1896-ban készült el Nagy József brassói orgonaépítő kezéből. A felújítás előtt 864 sípból, két manuálból és pedálból állt a hangszer és 16 regiszterváltozatból. A régi orgonából az orgonaszekrény, a fasípok és a fémsípok kerültek vissza az új hangszerbe. A munkálatok során teljesen új regisztermechanika, szélláda, fúvó berendezés, széljáratok, kétmanuálos mechanikus játszóasztal készült gyönyörű tölgyfa kivitelezésben. Így az új orgona 519 új síppal, 8 regiszterváltozattal, 9 sípsorral bővült, új levegőmotort is kapott Győrből. A munkálatok során a neogót orgonaszekrény teljesen újra lett festve, bővítve, aranyozva. Teljesen kiépített redőnymű és copula rendszert alakítottak ki. Az orgona egyéni különlegessége a három nyelvsípsor, Trombita 8’ Fagott oboa 8’ Pozan 16’, amelyek a pécsi Manufaktúra orgonagyárban készültek. Az új fémsípok Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi öntödéjéből kerültek napvilágra. A Contrabass 16’, a bővített pedál a régi fa- és fémsípokat pedig Bors László újtusnádi műhelyében újították fel illetve készítették el.
Rédai Botond, Székelyhon.ro
Igazi hangján szólal meg a hangszerek királya
„Nagy megbecsülésben részesül az orgona mint hagyományos hangszer: hangja csodálatos módon tudja fokozni a liturgia ünnepélyességét,és a lelkeket nagy erővel emeli Istenhez és az Égiekhez” (II. Vatikáni Zsinat Sacrosanctum Concilium kezdetű konstituciója a szent liturgiáról). A szépvízi Szent László király templomban három évig tartó munkálatok végeztével áldják meg vasárnap a teljesen felújított orgonát, amely méretét tekintve a csíksomlyói után a második legnagyobb a környéken.
A régi hangszer 1896-ban készült Nagy József brassói orgonaépítő keze által. „Az egy kitűnő orgona volt, pár év múlva azonban valamiért használhatatlanná vált. Az akkori javítások inkább rontottak állapotán, a két háború alatt sípokat szedtek ki vagy törtek össze benne. Most sikerült teljesen felújítani, kibővíteni” – elevenítette fel a múltat érdeklődésünkre Gábor Zoltán plébános. Mint megtudtuk, a felújított orgona Bors László újtusnádi orgonaépítő műhelyében készült el. A felújítás előtt 864 sípból, két manuálból és pedálból állt a hangszer és 16 regiszter-változatból. A régi orgonából az orgonaszekrény, a fasípok és a fémsípok kerültek át az új hangszerbe. A munkálatok során teljesen új regisztermechanika, szélláda, fúvóberendezés, két manuálos mechanikus játszóasztal készült gyönyörű tölgyfa kivitelezésben. Így az új orgona 519 új síppal, 8 regiszterváltozattal, 9 sípsorral bővült, új levegőmotort is kapott Győrből. A neogót orgonaszekrényt teljesen újrafestették, bővítve, aranyozva. Teljesen kiépített redonymués copula rendszert alakítottak ki. Az orgona egyéni különlegessége a három nyelvsípsor, Trombita 8’, Fagott oboa 8’, Pozan 16’, melyek a pécsi Manufaktúra orgonagyárban készültek. Az új fémsípok Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi öntödéjéből kerültek ki. A Contrabass 16’, a bovített pedál, a régi fa- és fémsípok pedig Bors László újtusnádi műhelyében újultak meg, illetve készültek.
A CSÍKSOMLYÓI UTÁN A MÁSODIK
A teljesen felújított orgona így összesen 1324 sípra, 24 regiszterváltozatra és 27 sípsorra bővült. Arányait tekintve a környék templomainak második legnagyobb orgonája, a csíksomlyói után. „A falu számára is nagy öröm, hogy végre elkészült a hangszer, amely gyönyörű karácsonyi hangulatot tud varázsolni, ám ha kell, temetési szertartás alkalmával szinte sír. Nem hiába a hangszerek királya” – fogalmazott az egyházközség plébánosa, aki egyúttal hálás köszönetét fejezte ki a szépvízi közbirtokosságnak, amely az orgona teljes körű felújításának költségeit és az azzal járó összes kiadást finanszírozta.
Vasárnap szentelik az orgonát
Az ünnepség szeptember ötödikén, vasárnap 12.30 órától kezdődik a csíkszépvízi templomban. A program szerint az ünnepélyes szentmise elott Boros Károly felcsíki főesperes szenteli meg a hangszert, ezt követoen Lászlóffy Árpád orgonaművész szólaltatja meg. A szentmise során a felajánlás alatt Rusu Carmen Ave Mariát énekel, orgonán kíséri Bojtor Attila. Végül Bors László orgonaépítő ismerteti a hangszert a jelenlevőknek. A szentmise után 40 perces orgonakoncert lesz, eloadók: Lászlóffy Árpád Székelyudvarhelyről, illetve Walter Dolak Németországból. Utóbbi az esti szentmise előtt, azaz 18 órától is koncertezik.
Rédai Botond, Székelyhon.ro