2010.09.06
Tíz éve szentelték fel a kolozsvári Szent Kamill Otthon kápolnáját. Az ünnepélyes szentmisét szeptember 18-án 11 órai kezdettel mutatja be Jakubinyi György érsek. Ezt követően az otthon lakói és a kápolnát rendszeresen látogatók előadást tartanak. A Bogáncs együttes, mint sok más alkalommal, most is közreműködik a jeles nap hangulatának emeléséhez.
Lelliszi Szent Kamill, a betegek, a kórházak, az ápolók és idősek pártfogójának tiszteletére szentelt kápolna nemcsak az otthon lakóinak nyújt lehetőséget a szentmisén való résztvételre és az együtt imádkozásra, hanem mindenki számára nyitott.
Kovács Árpád kisbácsi plébános 12 hűséges ministránssal végzi a szentmiséket minden szombaton 17 órai kezdettel.
A Szent Kamill Otthon létrehozásának álma, kivitelezése, építése Tokay Rozália fafaragó művésznek köszönhető, aki 1990 áprilisában megalapította a Magyar Mozgáskorlátozottak Társulatát. A szervezet, amelynek ma több mint száz tagja van, célja: a hátrányos sorban élők, elesettek, sérült emberek segítése, védelmezése, valamint a társadalomba való beilleszkedés elősegítése, biztosítása.
A társulat - felismerve a mozgássérültek szociális gondjait, nehézségeit, szükségleteit - elhatározta, hogy egy otthont épít, amelyben emberi, civilizált ellátást tud biztosítani az arra rászorulóknak. Így épült Kolozsvárott az Erdő u. 11. sz. alatt a Szent Kamill Szociális Otthon.
Az Otthon kizárólag a Kamilliánus Rend és Felső-Ausztria kis közösségeinek adományaiból épült. Az építkezés 1996-ban kezdődött. Először a kápolna készült el teljesen, a 2000. szeptember 9-i felszentelésével legelőször a lélek költözött az épületbe. A további építkezések még egy évig tartottak, 2001 októberében a szociális otthon már be is népesült.
Tíz év alatt közel négyszáz személyt ápoltak az intézetben, jelenleg ötvenötön részesülnek teljes gondozásban. A bentlakókon kívül az otthon lehetőséget nyújt a nappali gondozásra és foglalkozásra is, kisegítve a rászorulók hozzátartozóit.
A társulat és az általuk működtetett otthon az alapítástól napjainkig önkormányzati és állami támogatásban nem részesült. Az adományként kapott holmik értékesítéséből származó kis nyereségből próbálják fenntartani az otthont, ehhez járul hozzá a Kamilliánus Rend részéről kapott támogatás, a vendégszobák értékesítése és a bentlakók hozzájárulása.
Tokay Rozália, az intézet vezetője tovább tervez. Az élet és az elmúlást úgy próbálja megoldani, hogy szeretné bővíteni az épületet még ötven férőhellyel a betegek számára, valamint egy külön épületszárnyat szán a lányanyák és gyerekeik számára, így a jövőben megszületik a Szent Kamill Otthon mellett a Szent Erzsébet Lányanya Otthon is.
Zsebe Márta