Hisszük, hogy szentként élt! (1)


Küszöbön a hatodik Márton Áron zarándoklat, amelynek – akárcsak a korábbiaknak – célja: bejárni és a résztvevőkkel megismertetni Áron püspök életének meghatározó állomásait. Az útról, a célokról, Áron püspök szentté avatási ügyéről Kovács Gergellyel, a Kultúra Pápai Tanácsának irodavezetőjével, Márton Áron szentté avatási ügyének római posztulátorával, a zarándoklatok egyik szervezőjével és rendszeres résztvevőjével a legutóbbi út kolozsvári állomásán beszélgetett Szőcs Csaba.



A Márton Áron zarándoklatokról aKovács Gergely Máramarosszigeten, a börtönmúzeumnál, Ferencz Kornélia társszervezővel, az ötödik zarándoklaton. Fotó: Merényi Zita katolikus sajtó rendszeresen beszámolt. Van-e esetleg valamilyen újdonság ebben a mostani alkalomban?

Igazából kialakult már a zarándoklat állandó programja, bár mindig lehetne változtatni rajta. A helyszínek is alapvetőek: Csíkszent­domokos, Kolozsvár, Mára­ma­ros­­sziget, Gyulafehérvár, tehát ezeket nem lehet kihagyni, ugyanakkor igyekszünk, hogy ne nyújtsuk három napnál hosszabbra. Úgy érzem, kiegyensúlyozott megoldás ez. Minden zarándoklat más, résztvevőktől is függ, de aki többször végigjárta, annak számára is mindig van valami új mozzanat, részlet, ami másképp érinti meg vagy amire akkor figyel fel. A mostani zarándoklaton már többen mondták, hogy olyanok ajánlása alapján jöttek el, akik már részt vettek rajta. A motiváció nagyjából ugyanaz: mélyebben megismerkedni Áron püspökkel, ezáltal is hozzájárulva a boldoggá, illetve szentté avatásához. Olyan is van, aki azért jön el, hogy hálát adjon, mert imája meghallgatásra talált, s megígérte, hogy ha a műtéte jól sikerül, vagy ha a férje fölépül, akkor eljön. Számomra ez is csodálatos, hogy az ígéretét tartja. Van olyan, aki elég nehezen mozog, beteg, de azt mondja, ő megígérte és eljön.

Máramarossziget, szentmise a börtönmúzeumnak azon cellájában, amelyben Áron püspök raboskodott. Második (papi) zarándoklat. Fotó: Majlát TihamérA résztvevők inkább székelyföldiek vagy szórványterületekről is vannak érdeklődők?

Hála Istennek mindig szí­nes az összetétel. Ha jól számoltam, most is 23-24 településről származnak résztvevőink, elsősorban a székely vár­megyékből: Udvarhely, Gyer­gyó, Háromszék, Csík. Ez érthető, de mindig vannak máshonnan is, most például két csángó diáklány jött velünk, akik Csíkszeredában tanulnak. De Magyarországról, a Magyar Kurírtól ezúttal is itt van két munkatárs, és van református résztvevő is. Tehát ez is mutatja azt, hogy boldog emlékű Áron püspökünket nem csak főegyházmegyénkben és nem csak katolikusok tisztelik. A szórványból általában kevesebben jönnek, szerintem ez azzal is magyarázható, hogy előbb Csíksomlyóra kell jönni, buszozni, vonatozni, hogy elindulhassunk, ami bonyodalmas. Egyébként azon már gondolkodtunk és beszéltünk is róla Ferencz Kornéliával, aki a konkrét szervezést intézi, hogy miként lehetne a szórványt is kifejezetten megszólítani. Újdonság, hogy legutóbb két következő zarándoklat időpontját szögeztük le: július 6–8., szeptember 7–9. Mindkét dátum hétfő-kedd-szerdát jelent, olyan megfontolásból, hogy a hétvége a papoknak vagy lelkipásztori szolgálatban állóknak, nővéreknek kevésbé felel meg. A Megszentelt élet évében szeretnénk a szerzeteseket is megszólítani. Míg a híveknek általában elég három-négy héttel előtte meghirdetni a zarándoklatot, mert mihelyt meghallják, nyomban bejelentkeznek, addig a szerzetesek lelkigyakorlatok, programok miatt előre terveznek, ezért kérték, hogy ha lehet, már jóval hamarabb szóljunk. Ezért is szögeztünk le utóbb egyszerre két időpontot. Aztán, ahogy Áron püspök intézi: ha túljelentkezés lesz, akkor igyekszünk újra megszervezni. Eddig minden alkalommal megtelt a busz…

Gyulafehérvár, a székesegyház kriptájában, Márton Áron sírjánál, a negyedik zarándoklaton. Fotó: Borsodi HenriettaMelyik helyszín érinti meg azokat, akik nem ismerték személyesen Márton Áront? Nyilván itt a személyes ismeretség sokaknak azt jelenti, hogy tőle kapták meg a bérmálás szentségét…

Azt hiszem, minden helyszín másképpen, más módon érinti meg a résztvevőket. Csíkszentdomokos jó alapozás: onnan indult Márton Áron, ott a szülői ház, a múzeum, ahol egész életével röviden megismerkedünk. Aki nem találkozott vele, ott már megismerkedik személyével, tanításával, hagyatékával. Innen kiindulva szakaszonként elmélyítjük életútját. Áthaladunk Gyergyószentmiklóson és Ditrón, a püspök két első káplánhelyén. Utána egy picit megfordul a sorrend, mert Máramarosszigetre megyünk, ami a püspöki éveknek helyszíne, a börtön miatt. Ott a szenvedés mindenképpen megérinti az embereket, az ottani körülmények és a szegények temetője mindenképpen mély nyomot hagy az emberben. Désen a ferences kolostor lát vendégül, ahol szélesítjük a horizontot, és azokról is megemlékezünk, akik kitartottak Áron püspök mellett a szenvedésben, akik hűségesek maradtak hozzá börtönévei alatt is. A következő állomás Kolozsvár, a püspökszentelés helye, de itt volt Márton Áron plébános és előtte ifjúsági lelkipásztor. Utolsó helyszín pedig Gyulafehérvár, ahol hosszú éveken keresztül volt püspök. Bemegyünk a püspöki palotába, az érsek úr, ha csak teheti, mindig fogad. Jó az, hogy ő mesél, ő visz be a dolgozószobát megnézni, amit most újítottak fel, a kápolnába, a püspökség kertjébe. A zarándoklatot a székesegyházban, Márton Áron püspök sírjánál fejezzük be. Ez is mindig nagyon megérinti az embereket.

 

  Kérdezett Szőcs Csaba

 

 

(A zarándoklatra jelentkezni Ferencz Kornéliánál lehet a ferenczk@yahoo.com e-mail-címen vagy a 0726-107002-es, illetve Szász Nóránál a 0744-472178-as telefonszámon.)

 

Vasárnap

Az interjú folytatása >>