2010.06.20
Régészeti leletek a gyulafehérvári érsekségen
Június 8-án ünnepélyes keretek közt nyitotta meg Mark H. Gitenstein amerikai nagykövet és dr. Jakubinyi György érsek Gyulafehérváron az érsekség által biztosított helyiségekben a múlt nyomait bemutató kiállítást, valamint a régészeti ásatások során talált leleteket tartalmazó raktárat. Ez utóbbi anyagát, mintegy 4500 tárgyat vettek szakszerűen leltárba az amerikai nagykövetség által biztosított anyagi segítséggel.
Immár tíz éve tart Daniela Marcu Istrate régész és a gyulafehérvári érsekség együttműködése. Előbbi szakmai tudását és elkötelezettségét adta és adja, amellyel az érsekség és a székesegyház területén és környékén vezette a feltárási munkálatokat, ezzel hitelesen dokumentálva a múltat, a különböző korok valóságát és az itt élt népek jelenlétét. Munkája nyomán immár őseink ittlétének és itteni jelenlétének minden mozzanata dokumentálható. Örvendetes, hogy a helyi kultúrtanács, Matei Drâmbărean igazgató mindezt felkarolta, támogatja, és maga is büszke az ősök által örökül hagyott értékekre, nagy tisztelettel beszél az érsekségről, annak alapítóiról, egykori és mai tisztségviselőiről.
Az ünnepségen Gitenstein nagykövet és Jakubinyi érsek után az egybegyűltekhez, a sajtó összegyűlt képviselőihez szólt a város polgármestere, Mircea Hava, akinek vezetése alatt Gyulafehérvár büszkén vállalja többnemzetiségű és -kultúrájú múltját. Daniela Marcu Istrate a gyűjtemény szakmai szempontjairól beszélt, Szász János gazdasági igazgató pedig az érsekség szempontjából mérlegelte az együttműködést. A kiállítás megnyitása és megtekintése után a vendégek távoztak, majd szakmai tanácskozás keretében Hegedűs Enikő művészeti referens a régészeti leleteknek az érsekség műkincsei közt betöltött helyét elemezte, Daniela Marcu Istrate a tízéves együttműködést értékelte, a restaurátor csapat tagjai: Emanoil Pripon, Stefan Lipot az egyes leletek javításának munkálatait és az immár konzervált tárgyak eredetihez közeli szépségét mutatták be, Anca Matis pedig a leltározás folyamatát ismertette. Örvendetes, hogy múltunk feltárása immár zavartalanul halad, hogy a helyi hatóságok és szakemberek is elfogulatlan, szakszerű munkával szolgálják a múlt, a kultúra értékeinek őrzését, s hogy példás összefogással sikerül múltunkat, erdélyi ittlétünket igazolni, nyomait őrizni.
Bodó Márta, Vasárnap, 2010. június 2.