A Szentírás szerepe a katekézisben

A Bolyai Nyári Akadémia keretében szervezett katekéta továbbképzőn július 18–22. között Kolozsváron találkoztak a római katolikus hitoktatók. A résztvevők nagy része visszatérő „vendége” a rendezvénynek. Állandó jelenlétüket egybehangzóan azzal indokolják, hogy nem csupán az elméleti újdonságok elsajátítása vonzza őket, hanem a módszertani ötletek és alternatívák ismertetése, kipróbálása is, hiszen ezeket nagy sikerrel tudják alkalmazni az iskolai vagy plébániai hitoktatásban.

Az ötlettáruk és ismereteik bővítése mellett nem elhanyagolható az sem, hogy ez az évi egyetlen olyan alkalom, ahol a más-más egyházmegyékben, kerületekben munkálkodó hitoktatók találkozhatnak egymással és tapasztalatot cserélhetnek. Az állandó résztvevők mellett természetesen mindig feltűnnek új arcok is, akik nemrégiben végezték el a didaktikai teológia szakot. A továbbképző számukra az információszerzés és tapasztalatgyűjtés mellett a szakmai kapcsolatok építését is szolgálja.

Idén az előadások és foglalkozások fókuszába a Szentírás került, illetve az ezen alapuló katekézis. Dr. Oláh Zoltán előadásaiban az öt mózesi könyv szerzőségéről, redaktorairól beszélt, illetve bibliai narratívák elemzésébe avatta be a hallgatóságot. A szentírási részek néha olyan előre- vagy hátrautaló szavakat, monda­tokat, netán történeteket tartalmaznak, amelyek nem logikusak a szöveg szerkezetét tekintve, hiszen vagy nem található meg az esemény, amelyre utalnak, esetleg teljesen más kontextusban vannak említve. Erre az első látásra logikátlan jelenségre adott bővebb magyarázatot az előadó, visszautalva a szentírási redakció kérdésére.

Dr. Zamfir Korinna a korai keresztény egyház kortörténeti hátterét világította meg, ismertette a hallgatósággal a korabeli egyesülettípusokat, s ezzel rámutatott arra, nem légüres térben keletkezett, alakult ki a keresztény egyház, hanem több szerkezeti vonásában is hasonlóságot mutat a korabeli görög és római egyesületekkel. Majd a pasztorális levelekről értekezve ismertette az erre vonatkozó kutatás legújabb álláspontját többek között a szerzőség kérdéséről.

Az elméleti jellegű előadások mellett hangsúlyt kapott a biblikus katekézisben alkalmazható alternatív- és reformpedagógiai módszerek ismertetése is. Dr. Ozsváth Judit gazdagította a résztvevők eszköz- és ötlettárát. Előadásaiba aktívan bevonta a hallgatóságot, némely módszert ki is próbáltatott velük. Ezen alkalomra is több olyan katekétikai segédanyagot (könyvet, filmet, elektronikus formában lévő feladatlapokat, gyakorlatokat) hozott magával, amelyhez igen nehezen lehet hozzájutni itthon, azonban most az érdeklődők beszerezhették ezeket.

Az előadások, foglalkozások mellett gazdag szabadidős tevékenység is szerepelt a programban. A résztvevőknek lehetőségük nyílt a reformpedagógia egyik nagy alakjáról, Montessori Máriáról és az ő módszeréről készült film megtekintésére, a hitoktató-továbbképzés immár hagyományos és elmaradhatatlan programpontján, a népdalesten való részvételre, illetve a Házsongárdi temetőben nyugvó nagyok sírjához való ellátogatásra, a rájuk való emlékezésre. A szellemi töltekezés mellett minden nap szentmisén vehettek részt a hitoktatók a Szent Mihály plébániatemplomban.

A továbbképzőn jelen volt Horváth István főtanfelügyelő és Gál László főtanfelügyelő-helyettes is. Hozzájuk lehetett fordulni az iskolai hitoktatást érintő kérdésekkel, problémákkal. A Vasárnap kérdésére Horváth István főtanfelügyelő elmondta, fontosnak tartja a szakmai, módszertani előadásokat, mivel úgy tapasztalja, erre van a leginkább szükség: „Hiába van a hitoktató a kellő tudás birtokában, ha eszköztára nem elég gazdag, hogy ezt hatékonyan tudja továbbadni diákjainak”.

A hasznos és jó hangulatú együtt töltött idő kedvet adott a jövőre tervezett, liturgikus témákat feldolgozó továbbképzőhoz.

Dénes Gabriella, Vasárnap, 2010. augusztus 1..