2011.06.03
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület tagjai, ifjúsági szervezetek, cserkészcsapatok, közbirtokosságok, egyházközségek dolgoznak folyamatosan a Mária út kiépítésén. Aki nem gödröt ás vagy jelzéseket fest, az anyagilag vagy élelemmel támogatja Mária utászait.
Jól halad a Csíksomlyóra vezető Mária út kiépítése: elkészült a felcsíki szakasz Csíksomlyó–Karcfalva közötti 26 kilométeres része – közölte Molnár Sándor, a Mária út kiépítéséért felelő székelyföldi koordinátor. Az útvonal Csíksomlyóról Pálfalva és Delne érintésével az aszfaltúton vezet, majd a Szent János-templomot érintve földúton éri el Rákost. Áthaladva a falu között, a Kőd hegyen át erdei úton vezet Karcfalva felé. Az út egyes szakaszai kerékpárral is járhatók, máshol csak gyalogosan lehet haladni. Az eddigi építésben nagy szerepe volt az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) tagjainak, a csíkszentmiklósi ifjúsági szervezetnek Timár Katalin vezetésével, Csíkrákos és Csíkszentmihály cserkészeinek, akiket Máté Sándor és Bíró Mária irányított. De valamilyen formában kivették részüket az oszlopok állításából, a táblák festéséből és elhelyezéséből a polgármesterek, a közbirtokosságok és plébánosok is. A Tolvajos-tető felé vezető útszakaszon eddig az EKE tagjai és a Segítő Mária Gimnázium 12 cserkésze dolgozott Simon Gáspár vezetésével, a csíksomlyói közbirtokosság segítségével. A munka jól haladt, ezért úgy döntöttek, hogy a tervezett szakasznál hosszabb távon, Szentegyházáig építik ki az utat. A város végétől az Olt gátján halad a kijelölt útvonal, majd Csibán át a kőbánya érintésével Piricskén és a Tolvajos-tetőn át a régi, kikövezett országút vonalát igyekeznek tartani.
Molnár Sándor szerint az út építését a Gyergyói- és Udvarhelyi-medencében is elkezdték, az érintett községek apraja-nagyja összefogott a közös ügy érdekében.
A Mária út nyomvonalának kijelölésekor a legnagyobb nehézséget talán a tulajdonviszonyok tisztázása jelenti: a régi utak egy része ma már magánterületen vezet át. Molnár Sándor igyekszik megkeresni ezeknek a magánterületeknek a tulajdonosait, hogy beleegyezésüket kérje az útépítéshez. Eddigi tapasztalatai pozitívak ezen a téren, de amint mondja, megtörténhet, hogy hamarabb kerülnek helyükre a jelzések, mint ahogy a tulajdonosokat fel tudnák kutatni.
Ezért arra kéri a területek birtokosait, amennyiben észreveszik, hogy földjükön a Mária út jelzései megjelennek, jelezzenek a 0730–711745-ös telefonszámon.
A Mária út építői továbbra is szívesen fogadnak minden segítséget, önkéntes munkát – Molnár Sándor pedig arra kér mindenkit, védjék a rongálástól és tartsák tisztán a kiépített útszakaszt.
Takács Éva, Hargita Népe, 2011. június 3.
Mindenki a Mária-út kiépítésén dolgozik
Mint azt az elmúlt napok tapasztalatai is alátámasztják, nem légből kapott kijelentés volt, hogy széles körű összefogással készül a Mária-út. A nyomvonal kijelöléséből ugyanis mindenki kivette eddig a részét: civil- és ifjúsági szervezetek, plébániák, polgármesteri hivatalok és közbirtokosságok egyaránt. A részben kijelölt úton több mint két tucatnyi zarándok érkezését várják Csíksomlyóra.
„Elkészült a Mária-út felcsíki szakaszának Csíksomlyó–Karcfalva közötti 26 kilométeres szakasza, illetve kedden az utolsó jelzéseket festettük fel a Tolvajos-tető és Csíksomlyó 18 kilométeres útvonalon” – tájékoztatott a munkálatokról Molnár Sándor. A Mária-út székelyföldi koordinátora kiemelte, csakis pozitívan tudja értékelni az utóbbi időszak fejleményeit.
Mint elmondta, az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) tagjai, a csíkszentmiklósi ifjúsági szervezet Timár Katalin vezetésével, a csíkrákosi és csíkszentmihályi cserkészek Máté Sándor, illetve Biró Mária vezetésével állítottak fel mintegy 30 oszlopot, több útjelző táblát. Valamilyen formában kivették részüket a munkából a helyi polgármesterek, közbirtokosságok, plébánosok is, akik anyagilag és étellel támogatták „Mária utászait”.
A Csíksomlyó–Tolvajos-tető útvonalon az EKE, valamint a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tizenkét cserkésze dolgozott Simó Gáspár vezetésével. Elkezdődtek a munkálatok ugyanakkor a Gyergyói- és Udvarhelyi medencében is.
„Az építés során megteszünk mindent azért, hogy kitaposott ösvényeken, sűrűn járt föld- és kövezett utakon vezessük az utat, így elkerülve a magánterületeket. A polgármesteri hivatalokkal folyamatosan egyeztetünk a tulajdonviszonyok tisztázása érdekében, de van, amikor minden jó szándék ellenére magánterületeken haladunk át” – említette Molnár Sándor. Így előfordulhat, hogy hamarabb épül ki a jelzés, mint ahogy a tulajdonosokat fel tudják kutatni. Mint kiderült, az eddigi tapasztalatok a területek tulajdonosaival, ami a beleegyezésüket illeti, pozitívak voltak. „A félreértések elkerülése érdekében kérem az érintetteket, hogy segítsenek ebben a kutató munkában. Így, aki észreveszi, hogy a területén a Mária-út jelzései jelennek meg, jelentkezzen nálam a 0730 711 745-ös telefonszámon” – kérte az illetékes, hozzátéve, az említett elérhetőségen további önkéntesek jelentkezését várják a munkálatok folytatásához.
Szentmisével fogadják a zarándokokat
Molnár Sándor székelyföldi koordinátor tájékoztatása szerint idén a Mária-úton közel tucatnyi biciklis és mintegy húsz gyalogos zarándok érkezik. Ezek zöme Budapestről, illetve Máriapócsról indult, de Erdélyből is csatlakoztak a csoportokhoz. A zarándokokat csütörtökön 19 órától, illetve pénteken szintén 19 órától szentmisével köszöntik a csíksomlyói kegytemplomban.
Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. június 7.