2011.06.08
„Szent Atyám, tartsd meg őket a nevedben, akiket nekem adtál, hogy egyek legyenek, mint mi” (Jn 17,11) – János evangéliumának gondolatával indult nagypénteken Zamárdiból, majd Tihanynál kettévált az a feltámadási menet, amely pünkösd szombatján ér Csíksomlyóra.
Székelyudvarhelyen a Szent Miklós-hegyi plébániatemplomban az elmúlt pénteken fogadták a Mária Légió tagjai. Következő megállóhelye Szentegyháza.
Farkaslakáról cserkészek közvetítésével érkezett városunkba a szárnyaskereszt. A templom előtt Kádár Miklós kórházlelkész áldást kért az útról érkezett testvéreinkre, erőket és kegyelmeket esdett a keresztzarándoklat szándékaira. Utána a nagyon sok emlékszalag mellé Tankó Magdolna felkötötte a Szent Miklós-plébánia üzenetét tartalmazó pántlikát. Ünnepélyes bevonulás után a fizikai zarándoklat, és a lelki, belső utazások szükségleteiért imádkoztunk. Fellapoztuk az emlékkönyvet, amibe nagyon sok közösség fűzte egybe imakérelmeit, hogy a Kissomlyó nyergében, az Árpád-kori módon újra egyesülő szárnyaskereszt jelképesen hordozza a Kárpát-medence magyarjainak óhaját.
(M. M.), székelyhon.ro, 2011. 06. 07.
A mintegy 3000 kilométeres zarándoklat idén immár hetedik alkalommal teszik meg Balatontól Csíksomlyóig. Áthalad a történelmi Magyarország minden utódállamán, hogy hirdesse a feltámadt Krisztussal való szövetséget és a nemzeti újjászületés tiszta vágyát.
A távot a részt vevő közösségek, különböző hosszúságú szakaszokat vállalva, stafétaszerűen teszik meg. A zarándokok menetének három iránya van: felső, középső és alsó ágon haladnak át a Kárpát-medencén. A felső és alsó útvonal képzeletben egy szívet rajzol a Kárpát-medencében.
A nemzeti egységet a jelvény úgy fejezi ki, hogy a zarándoklat indulásakor még egy a feltámadási jelvény; majd a tihanyi kálvária feszületénél kettéválik. A feltámadási menet pünkösdkor úgy ér véget, hogy a madéfalvi és a csíkszentkirályi kereszt népe felviszi a feltámadási jelvényt a Kis-Somlyó nyergében zajló szentmisére. Az oltár előtt egyesítik őket, s az újra egy jelvényt ezután a csíksomlyói közösség viszi le a plébániatemplomba, a csángó misére. Ebben a templomban őrzik minden esztendő szalagjait. A feltámadási jelvények minden évben visszakerülnek a balatoni kiindulási helyre – olvasható a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Sajtóirodájának közleményében.