2011.07.11
Egy héten át tevékenykedtek a Caritas-önkéntesek Gyergyóditróban – munkatáboruk mind a résztvevők, mind pedig a község számára sikerekkel, eredményekkel zárult. „Nagyon jó hangulatban zajlott a tábor, az önkéntesek nagy lelkesedéssel dolgoztak, a ditrói önkormányzat által előre ütemezett munkákhoz képest túlteljesítettek” – értékelte a Gyulafehérvári Caritas Önkéntes Programja keretében szervezett nyolcadik nyári tábort Molnár Judit, programfelelős.
Elmondta, a több mint száz, zömében fiatal résztvevő között többen voltak, akiknek semmilyen előző tapasztalatuk nem volt egy-egy adott munkával kapcsolatban, ennek ellenére mindenki a minőségre törekedett.
Az önkéntesek keze nyomán nagyon sok látványos munka valósult meg: a különböző közterek, épületek rendbetétele mellett a ditrói vasútállomást is rendezetté varázsolták és a községi rendőrség épületén is szebbítettek.
Az állomáson három napon keresztül folyt a munka: a váróterem, az iroda, a padok, a peronok rendbetételével, a több tíz zsák szemét összetakarításával, a sövények lekaszálásával új arcot, tiszta képet kapott az addig nagyon elhanyagolt állapotban levő környék. Bár ennek karbantartása nem a község feladata lenne, az elöljárók a falukép szebbé tétele érdekében bízták meg a frissítő munkák elvégzésével az önkénteseket.
A tábor egy másik, igen látványos megvalósítása az orotvai borvízforrás kialakítása volt. Az egy héttel ezelőtt még bozótosnak számító területen ma már egy beton alapon álló, lépcsőkkel kialakított, födött faépítmény díszeleg. A körülötte lévő, szintén ez alkalommal felállított kerítés egy tiszta és rendezett területet határol el.
Szintén az önkéntesek munkáját dicséri a ditrói temetőkert rendezettsége; az itt négy napon át dolgozó 10-15 fős csapatoknak ugyan nem sikerült teljességében kitisztítani az egész területet, de az elhanyagolt sírok rendbetétele, a fű lekaszálása, a szemét összegyűjtése mindenképpen sokat javított az addigi állapoton.
Az említett megvalósítások mellett, az önkéntesek még számos munka elvégzésével segítettek szebbé, rendezettebbé alakítani Ditró község képét, ezen kívül pedig a helyi gyerekek számára is tartalmas vakációs programokat szerveztek: délelőttönként 130-140 gyerekeknek és tíz sérültnek tartottak különböző foglalkozásokat.
„A falu az utolsó napokban kezdett igazán ráébredni, hogy mi zajlik körülöttük” – mondta Molnár Judit, hozzátéve, hogy egyáltalán nem csalódott, amiért csupán kis számú helybéli csatlakozott a tevékenységekbe; a közösségépítés szempontjából kiemelkedő eredménynek értékeli azt, hogy a helybéli szomszédasszonyok összefogtak, és általuk készített meglepetéssel kedveskedtek a munkálkodóknak.
„Ha a három háziasszony összefogott és együtt csinált valamit, akkor azt gondolom, hogy jövő héten is képesek lesznek egymás kapuját megnyitni. Nem azt látom ebben nagynak, hogy megkínálták az önkénteseinket, hanem azt, hogy kinyitják egymás kapuját és nyitottak egymás felé. Ha ezt tudtuk csak néhány házba behozni, ezt is óriási eredménynek élem meg” – összegez a programvezető.
Pethő Melánia, székelyhon.ro, 2011. július 10.