Vatikáni szakemberek segíthetnek a romániai műemlék épületek restaurálásában

Vatikáni szakemberek segíthetnek a romániai műemlék épületek, templomok restaurálásában, Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter ugyanis a Szentszék ebbéli segítségét kérte a Gianfranco Ravasi bíborossal való találkozón.

A Kultúra Pápai Tanácsának elnökével folytatott keddi tárgyaláson jelen volt még Franco Javier Lozano érsek, nuncius, a Szentszék bukaresti nagykövete, dr. Kovács Gergely pápai káplán, a Kultúra Pápai Tanácsának irodavezetője, Bogdan Tătaru-Cazaban, Románia vatikáni nagykövete.
Felújítás alatt álló templomok

 vatikáni küldöttség csütörtökig tartózkodott Romániában, az említett hivatalos találkozóra Kelemen Hunor meghívására került sor, aki a tárca tevékenységéről és terveiről tájékoztatta a bíborost. „A mi szándékunk az, hogy szorosabbra fűzzük a kapcsolatot Románia és a Szentszék között, és biztos vagyok benne, hogy a kulturális párbeszéd nyelvén ez a szándék megvalósul. Mivel Románia egy multikulturális és többvallású ország, a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium minden felekezettel egyformán tartja a kapcsolatot, az együttműködés leginkább az épített, a tárgyi és a szellemi örökség megmentésére összpontosul” – ismertette a romániai helyzetet Kelemen Hunor. Elmondta, az országos műemlék-helyreállítási terv nagy részét templomok vagy az egyházakhoz tartozó épületek teszik ki. Jelen pillanatban 314 műemlék épületet restaurálnak, és ennek 60 százaléka templom vagy valamilyen egyházi vonatkozású épület. „Örömmel tudatom, hogy idén sikerült befejeznünk a gyulafehérvári római katolikus székesegyház szentélyének a felújítását, valamint beindítottuk a csíksomlyói búcsúnak az UNESCO szellemi világörökségi listájára való felterjesztését” – vázolta a tárca tevékenységét a miniszter.
Kelemen Hunor ugyanakkor a Kultúra Pápai Tanácsának a segítségét kérte annak a nagyszabású, bizánci művészetet bemutató kiállításnak a megszervezésében, amelyet Románia jövőben szeretne megnyitni a Vatikánban. A kiállítást a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium, a Külügyminisztérium, a Román Kulturális Intézet és a Képzőművészeti Múzeum közösen szervezné meg. A miniszter ugyanakkor a régészeti kutatások és a tárgyi örökség megmentésében is kérte a Kultúra Pápai Tanácsának segítségét, véleménye szerint a Vatikán olyan tapasztalt és felkészült szakemberekkel rendelkezik, akiknek a támogatása jelentős eredményeket hozna a hazai örökségvédelem számára. „Úgy vélem, ez a látogatás új lehetőségeket, a kapcsolatok szorosabbra vonását jelentheti egyrészt a Kultúra Pápai Tanácsa és a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium között, másrészt a Szentszék és Románia között” – összegzett Kelemen Hunor.
Tudósokkal, művészekkel is együttműködnének

Gianfranco Ravasi bíboros köszönetet mondott Kelemen Hunornak a meghívásért, ugyanakkor az együttműködés fontosságát szorgalmazta. Kijelentette, a Szentszék a miniszter által felsoroltakat kész támogatni, a bizánci művészetet bemutató kiállítás kapcsán a bíboros már konkrét helyszínekről is beszélt, a régészeti és tárgyi örökségvédelemmel foglalkozó szakemberek együttműködését is megvalósíthatónak látta, mint mondta, a Vatikán szakértői valóban rengeteg tapasztalatot és tudást képesek átadni, ennek a találkozónak az előkészítését minél hamarabb el kell kezdeni. 
A Kultúra Pápai Tanácsának elnöke ugyanakkor kifejezte azon szándékát, hogy más területeken is szülessen együttműködés. Mint mondta, a Szentszék a tudomány különböző ágazataiban kíván szakértőkkel együttműködni, és egy kongresszus megszervezését tervezi, ahol olyan témák kerülnek terítékre, amelyek erős morális, erkölcsi vetülettel is rendelkeznek, ilyen például az őssejt-kutatás. Véleménye szerint a tudományos kutatók, szakemberek mellett fontos a különböző országok nagyköveteinek, politikusainak, egyházi vezetőinek és a társadalomtudománnyal foglalkozó szakértőinek is a jelenléte egy ilyen rendezvényen.

Gianfranco Ravasi bíboros arról is tájékoztatta Kelemen Hunort, hogy XVI. Benedek pápa élénken érdeklődik a modern és a szakrális találkozása iránt a képzőművészetben, ilyen szempontból már kétszer is találkozót szerveztek számára képzőművészekkel, fotóművészekkel, rendezőkkel. A Vatikán képviselői érdeklődnek a romániai kortárs művészek iránt, akikkel közelebbi kapcsolatot és jövőbeni együttműködést szándékoznak kialakítani.

Krónika, 2011. október 14.