2011.10.20
Húszéves a Romániai Máltai Segélyszolgálat
Október 15-én hálaadó szentmisére érkezett, máltai zászlókat vivő fiatalokkal, a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend és segélyszervezeteinek díszruhába öltözött tagjaival és az ország minden részéből jövő, nagy számú önkéntessel telt meg a kolozsvári Szent Mihály-templom.
A Romániai Máltai Segélyszolgálat húszéves fennállása országos záróünnepélyének reggelén hálaadó főpásztori szentmisét celebrált dr. Jakubinyi György érsek, akivel együttmiséztek a szervezet római és görögkatolikus lelkivezetői, a püspökségek küldöttei, Szász János kanonok, pápai káplán, a gyulafehérvári főegyházmegye gazdasági igazgatója, dr. Nóda Mózes, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem RK Teológia Karának dékánja, a helybeli papság Kovács Sándor főesperessel az élen. Magyarul, románul és németül elhangzott köszöntőjében Kovács Sándor főesperes az évforduló kapcsán kiemelte: a segélyszolgálat két évtizedes munkássága a humanitárius célok jegyében zajlik, amely alapvetően nem más, mint a közel ezer esztendeje folyó tevékenység a szegények és betegek megsegítésére, katasztrófahelyzetek megoldására. Napjainkban 1400 máltai önkéntes végzi országszerte a feladatát, az alkalmazottak száma a százat sem éri el. A fiókszervezetek közül a sepsiszentgyörgyi, a nagyenyedi, a kolozavári, a nagybányai, a kisiratosi, a szatmári, a marosvásárhelyi és a găiesti-i hatékonysága emelkedik ki.
„Örömmel emelhetjük ki a kolozsvárit, amely 2010-ben a szociális kategóriában elnyerte Az év önkéntesei nagydíjat” – mondta a főesperes.
Dr. Jakubinyi György érsek homíliájában hangsúlyozta, hogy egyedül a hit üdvözít, ami Isten ajándéka, de szükséges hozzá az ember hozzájárulása is, ugyanakkor a hitnek tettekben kell megnyilvánulnia, hiszen az Isten iránti szeretetet nem lehet szétválasztani az embertársaink iránti szeretettől. A főpásztor szintén három nyelven mondott köszönetet a lovagrendnek és a segélyszervezetnek az elmúlt húsz évben A hit védelmében és az elesettek szolgálatában jelszó jegyében végzett munkájáért, a főegyházmegye – és nem csak – híveiért tett eddigi és ezutáni szolgálatáért.
A szentmise után a résztvevők az Agape Szentegyház utcai, a tetőtérben kialakított dísztermében ünnepi ülésszakon vettek részt. Dénes Mihály, a Romániai Máltai Segélyszolgálat elnöke elmondta, a szervezet az egyház és a lovagrend, valamint a Máltai Nemzetközi Segélyszolgálat közös kezdeményezésére jött létre, minden szinten fontosnak tartják tevékenységét: Traian Băsescu román államfő kitüntette.
Személyes élményeiről beszélt gróf Franz Alfred von Hartig, aki 14 éve a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Lovagrend romániai nagykövete, aki ezután rangos kitüntetésben részesítette a segélyszervezet alapító tagjait, köztük Puskás Bálint alkotmánybírót, dr. Bárányi Ferencet és Ildikót, kiemelte Barla Zsuzsa országos főtitkár munkásságát, akit szintén kitüntetett.
Puskás Bálint, a szolgálat tiszteletbeli elnöke beszéde végén arra kérte a jelenlevőket, hogy egyperces néma csenddel adózzanak az elhunyt fő támogatók/alapítók – köztük Bálint Lajos érsek – emlékének. Mind a templomi szertartáson, mind a jubileumi ülésen jelen volt Albertné Simon Edina, a Magyar Köztársaság kolozsvári konzulja más hivatalosságokkal együtt.
Barla Zsuzsa főtitkár megvallotta, számára és a főtitkárság számára minden év újabb és újabb kihívást jelent, mert szeretnének minél többeket részesíteni életminőségük javításában, személyes léte, egészsége, közérzete jobbulásában. Ezért tervezik a következő években akkreditáltatni a máltai segélyszervezet szolgáltatásait, igyekeznek partnerkapcsolatot kiépíteni a román állammal a szociális tevékenység terén. Cél a főtitkár szerint az önkéntes munkatársak számának növelése is. Barla Zsuzsa ezt követően díszoklevelet adott át a szolgálat támogatóinak, köztük Kovács Sándor főesperesnek, s kifejezte abbéli reményét, hogy segítségükkel folytatni tudják szociális tevékenységüket.
Richard Frhr. von Steeb, a lovagrend ausztriai nagyperjelségének kancellárja és Franz Otto Hansen, a németországi segélyszolgálat volt főtitkára emlékeztettek az 1989. decemberi és az 1990-es siralmas romániai állapotokra, s méltatták a romániai fiókszervezetek hatékonyságát.
A Máltai Segélyszolgálat ifjúsági szervezetének vezetője, a sepsiszentgyörgyi Tischler Ferenc meghatódva emlékezett, hogy gyermekként kezdte tevékenységét a segélyszolgálat keretében, ugyanakkor a romániai ifjúsági szervezet munkáját méltatta, amely Kelet-Európában talán a legaktívabb. „Gratulálok és egyben köszönöm, hogy azok, akik 1991-ben megálmodták és megalapították a szervezetet, nem felejtették ki a fiatalokat, és ezzel megalapozták az elmúlt és a következő 20 év munkáját. Mi, fiatalok, köszönettel tartozunk minden máltás vezetőnek a példamutatásért, a bizalomért és a biztatásért” – mondta.
A jubileumi beszámolók, beszédek között nagy képernyőkre fénykép-összeállítást vetítettek ki a romániai segélyszolgálat által az időseknek, gyermekeknek, fogyatékosoknak, a természeti katasztrófák áldozatainak, továbbá a lelki gondozásban és az elsősegélyben részesülőknek nyújtott, máltai munkásságról.
Fodor György, Vasárnap