2011.11.11
Születésnap és megemlékezés
Ajándékcsomag gyerekeknek és időseknek, a Szeretetkonyha elindítása, működtetése, hozzájárulás a Szent Kristóf-kápolna építéséhez, szoborállításhoz, magyar ünnepi viselet készítése, székelyruha- kölcsönzés – csak néhány tevékenység, mellyel a huszadik születésnapját ünneplő Lorántffy Zsuzsanna Nőegylet büszkélkedhet.
Huszadik születésnapját ünnepli szombaton a gyergyószentmiklósi Lorántffy Zsuzsanna Nőegylet. A reggeli szentmise, majd az elhunyt tagtársak sírjának megkoszorúzása után 11 órakor várnak minden pártolót és érdeklődőt a Korona nagytermében. Különösen az óvónőket látnák szívesen, hisz a rendezvény részeként megemlékeznek a magyarok nagyasszonyaira, ez alkalommal a másfél évszázada elhunyt Brunszvik Teréz nőnevelőre, a magyar óvodák alapítójára.
A szombati rendezvény alkalmat ad rá, hogy a nőegyleti tagok és a vendégek visszapillantsanak az elmúlt húsz esztendőre. Amint a Hargita Népének elöljáróban elmondták, az az egyik erénye e szervezetnek, hogy húsz év óta kéttucatnyi asszony békésen megfér benne, hogy olyan rendezvényeket indítottak Gyergyószentmiklóson, amit ma számos civil szervezet felpártolt, továbbvitt, hogy ők már akkor is koszorúztak a Gac-oldalban, mikor senki más nem tette, hogy a svájci nőegyletek néha gondoskodtak róluk, így rendszeresen sikerül megajándékozni gyerekeket, szegényeket, egyedülélőket. Szívesen emlékeznek vissza arra, hogy kilenc alkalommal szerveztek Anna-bált karitatív céllal, hogy ma már orvosként dolgozik az a fiatal, akinek egyetemistaként havi ösztöndíjat, élelmiszer- és ruhacsomagot biztosított a nőegylet.
A születésnap után az adventi vásárra készítenek termékeket, a bevételt pedig ezúttal is karitatív célra, a Szeretetkonyhának szánják. Később pedig a szervezetépítésre fordítanak nagyobb figyelmet – fiatalítani akarnak. Ma 23 tagja van az egyletnek, közülük négy dolgozik, a többi nyugdíjas. „Gyarapítani kell a tagok számát. Húsz év alatt annyi minden változott, hogy mi is át kell alakuljunk, ám a célkitűzés, a segítségnyújtás, hagyományőrzés és keresztény erkölcs pártolása nem változhat” – fogalmazott Szabó Gizella alapító tag.
B. K, Hargita Népe, 2011. november 11.
Húsz éve együtt, másokért
Van, mire visszatekinteni: vaskos fotóalbumok őrzik a 20 év fontosabb mozzanatait
Hogymiként is szerveződtek egyletté, ma már többen többféleképpen emlékeznek a gyergyószentmiklósi Lorántffy Zsuzsanna Nőegylet tagjai közül, azt azonban mindannyian úgy gondolják, nem volt hiábavaló az elmúlt húsz évben kifejtett tevékenységük. Alakuláskor befejezettnek sosem tekinthető célokat tűztek maguk elé, ezeknek próbálnak folyamatosan megfelelni. E szerint nincs olyan nemzeti vagy történelmi ünnep, melyen ne vennének részt, elmaradhatatlan az anyák napi köszöntésük, mely alkalomból minden évben más-más élethelyzetű édesanyákat ajándékoznak meg, sosem feledkeznek meg az idősek napjáról, amikor az öregotthon lakóit lepik meg virággal, szeretetcsomaggal, gyereknapkor pedig a kicsik megörvendeztetésére fordítanak hangsúlyt.
Ugyancsak a gyerekek örömét szolgálja az elsőként a nőegylet által állított Mikulás-ház, aminek tornácára telepedik és hallgatja a kicsik énekét, szavalatát azóta minden évben a nagyszakállú. Húsz éve nincs olyan Szent Miklós-nap, hogy a nőegylet be ne segítene a szervezésbe, és sosem mondanak nemet, ha segítségüket kérik valamely rendezvény lebonyolításához. Saját készítésű kézimunkákból kiállítást szerveztek, az általuk festett húsvéti tojásokat pedig vándorkiállítás során mutatták be több hazai nagyvárosban.
A névadó fejedelemasszony példájára – aki szívügyének tekintette az ifjúság segítését, a tehetséges fiatalok képzését –, a Lorántffy Zsuzsanna Nőegylet az Erdélyi Magyar Nőszervezetek Szövetsége kezdeményezésére hat éven át havi ösztöndíjat és élelmiszercsomagot biztosított egy gyergyószentmiklósi fiatalnak, így segítve annak egyetemi éveit.
Jótékonyság, önkéntesség
A felsoroltak mellett még számos tevékenységet folytatott és folytat a nőegylet, ezek közül azonban két megvalósításra a legbüszkébbek tagjai. „Az Anna-bálok szervezését és a szeretetkonyha működtetését tartjuk legnagyobb érdemünknek” – mondta el Moga Ágnes, aki egyleti tagtársaival együtt idézte fel a jótékony célokkal szervezett bálok hangulatát és a máig működő szeretetkonyha elindítását. Elmondásuk szerint összesen kilenc Anna-bált szerveztek, az utolsót 1998-ban. A bálok bevételét jótékonysági célokra fordították: idős, beteg asszonyok gyógyfürdőzésének anyagi kiadásait fedezték, a Nagyváradon emelt Lorántffy Zsuzsanna-szobor költségeibe pótoltak be, hozzájárultak a horvátországi Szent László helység templomának újraépítéséhez, illetve a gyilkostói Szent Kristóf-kápolna építéséhez.
Az 1999-ben alapított szeretetkonyha működtetői is a nőegylet tagjai közül kerültek ki; hosszú éveken át felváltva segítettek a szegények ebédjének elkészítésében, és ma is van olyan egyleti tag, aki önkéntes tevékenységet folytat a szeretetkonyhán. A létesítményt az évente tartott adventi vásár bevételével is támogatják.
Újítás kell, de a célok továbbra is maradnak
Szombaton fennállásának 20. évfordulóját ünnepli a nőegylet – az alkalomra készülődve nosztalgiával tekintenek az eltelt évekre a tagok. „Tudjátok, mi a legszebb ebben az egyletben? Hogy 20 éven keresztül ennyi nő békességben, szeretetben, egyetértésben együtt tudott maradni” – fogalmazza meg Szabó Gizella, az alapító tagok egyike. Társai – osztozva a megállapításban – elmondták, a hétköznapokban nem csak másokra, hanem egymásra is figyelnek; megünneplik a születés- és névnapokat, farsangkor pedig a banyabuli megtartásával szereznek maguknak hosszú időre feltöltődést.
A kerek évfordulón a jövőt is tervezik. Mint mondják, a célok továbbra is a kezdetekkor kitűzöttek maradnak, a folytatáshoz azonban új tagok bevonását és a csapat fiatalítását is tervezik. „Ez mindenképp szükséges, hisz a kezdeti 30-as létszám mára 23-ra csökkent, közülünk pedig csupán négyen aktív dolgozók, a többiek nyugdíjas korúak. Nem szeretnénk abbahagyni, már csak azért sem, mert rajtunk kívül nem sok szervezet van Gyergyóban, amelyik 20 éve folyamatosan működik. Egyletünk nem csak egy név, ez egy élő szervezet” – szögezi le Jánosi Gabriella sajtószóvívő.
A szombati ünnepségnek méltó keretet teremt a nőegylet rendezvénysorozata, a Magyarok Nagyasszonyaira emlékezve elnevezésű program harmadik állomása. Délelőtt 11 órától a magyar óvodák alapítójára, a nőnevelőre, a másfél évszázada elhunyt Brunszvik Terézre emlékeznek a Korona nagytermében, a folytatásban pedig az egylet múltját diavetítéssel elevenítik fel. A rendezvényre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Pethő Melánia, székelyhon.ro, 2011. november 10.