2012.01.29
Robert Schuman gondolatát választották a szervezők az egyház társadalmi tanításáról szóló konferenciasorozat X. rendezvénye mottójául. Immár harmadik alkalommal Csíkszeredában, Hargita megye tanácsának csíksomlyói multifunkcionális központjában került sor a Márton Áron Társaság, a megyei önkormányzat és a Hargita megyei Kulturális Központ által életre hívott tanulmányi napra. A korábbi években Marosvásárhelyen tartották a rendezvényt. Ötletéért Csató Béla akkori marosvásárhelyi főesperest, jelenleg csíkszentkirályi plébánost, a jubileumi konferencia megnyitóján Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke Márton Áron-emlékéremmel tüntette ki.
Csató Béla elmondta: a rendezvénnyel valójában azt a célt tűzték ki, amit Jézus is megfogalmazott: „Életük legyen, és bőségben legyen.” Élettereink a kultúra, a lelkiség és a gazdasági lehetőségek összhangján alapuló kiegyensúlyozott hálózatok, amelyeket XVI. Benedek pápa szerint csak a szeretet tud létrehozni és fenntartani. „Aki a lelket akarja művelni test nélkül, téved! De végzetesen téved, aki a testet műveli lélek nélkül” – hangsúlyozta a tanulmányi napok kezdeményezője.
Az idei, január 27-én tartott rendezvénynek igencsak aktuális témái voltak. Az előadók az egyház társadalomban betöltött feladatait gazdasági szempontból is elemezték, ugyanakkor szó volt többek között a négy éve tartó gazdasági válság idején a bankok szerepéről, a pénz céllé vagy eszközzé minősítéséről, a gazdaság terén tapasztalt nemzetközi kihívásokról, az áldatlan gazdasági versenyről. „Ez a rendezvény az önkormányzatokat is segíti. Azáltal, hogy a tanulmányi napon az egyház és az önkormányzatok képviselői vesznek részt, az intézmények közötti kapcsolattartás és együttműködés terén már eredmények tapasztalhatók. Jövőképre és egymás segítő rendszerekre van szükség” – mondta Hargita megye tanácsának elnöke a rendezvény megnyitóján.
Soós Károly teológus, kánonjogász, a Márton Áron Társaság elnöke elmondta, ezt a rendezvényt az erdélyi politikusok, közéleti szerepet vállalók, fiatal értelmiségiek és lelkészek olyan továbbképzőjének szánták, amely az egyház társadalomban betöltött szerepét kívánja kiemelni. „Mit gondol az egyház a modern társadalomról? Milyen jövőképet fázol fel? A lelkészek gyakran híveikkel való közvetlen beszélgetések során találkoznak a társadalom problémáival. Európa érdeke, hogy ura legyen saját sorsának. A pápai enciklikák választ adnak ezekre a kérdésekre is” – hangsúlyozta a budapesti szervező.
Ezekről a „válaszokról” szó volt a Babes-Bolyai Tudományegyetem két tanárának, dr. Jitianu Liviu egyetemi adjunktusnak és dr. Holló László egyetemi docensnek az előadásában is. Előbbi Boldogok a … szegények – Embernek lenni a szegénység- gazdagság feszültségében című előadásában szólt a globalizálódó világban tapasztalt értékválságról. Elmozdult helyéről az etikai törvényeken alapuló rendezett világ nyújtotta biztonság, elveszett az embernek biztonságot nyújtó közösségi erő... Ez a világ már nem akar tudni az egyházról és tanításáról – mondta előadásában Jitianu Liviu. A két kolozsvári előadónak a Verbum Kiadónál most megjelent könyveit (Jitianu Liviu: Mi történik az egyházammal?, illetve a mindkét előadó tanulmányát tartalmazó, Diósi Dávid szerkesztette A halálbiztos halál című kötetet) is bemutatták a rendezvényen. A tanulmányi napon részt vett Tamás József segédpüspök, előadást tartott többek között Orbán Szabolcs ferences provinciális is.
(CsM) Vasárnap 2012. február 4.
Tanulmányi napot tartottak Csíksomlyón
Márton Áron-emlékérmet adományoztak Csató Béla csíkszentkirályi plébánosnak
X. Jubileumi Tanulmányi Napok az egyház társadalmi tanításáról címmel tartottak egész napos előadás-sorozatot pénteken Csíksomlyón, a megyei tanács multifunkcionális központjában.
Borboly Csaba, Csató Béla, Ráduly Róbert Kálmán és Soós Károly nyitotta meg a tanulmányi napot
Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a budapesti Márton Áron Társaság szervezésében a résztvevők előadást hallhattak a bankok szerepéről a gazdasági válságban, az Európai Unióról, a szegénység és gazdagság kérdéséről a pápai körlevelek tükrében. A rendezvény mottójául egy Robert Schuman-idézetet választottak: „Európának érdekében áll, hogy ura legyen saját sorsának.”
A megnyitón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte, hogy jövőképre, a szolidaritáson alapuló, egymást erősítő rendszerekre van szükség, amelyek kialakításához elengedhetetlen a párbeszéd. Soós Károly, a Márton Áron Társaság elnöke kifejtette, hogy a tanulmányi napok célja egy társadalmi párbeszéd kialakítása, hiszen a katolikus egyháznak, a kereszténységnek fontos mondanivalója van a társadalom számára. Csató Béla csíkszentkirályi plébános, a rendezvény kezdeményezője szerint az emberi élet ökofeltételei közé tartozik a kultúra, a lelkiség és a gazdaság, amelyek között csak a szeretet képes összhangot teremteni, ennek megélésére, továbbadására buzdította a jelenlévőket.
Csató Béla méltatását Zonda Erika olvasta fel.
A megyeitanács-elnök Márton Áron-emlékéremmel jutalmazta Csató Béla áldozatos, kitartó munkáját, amelynek köszönhetően a rangos eseménysorozat tizedik állomásához érkezhetett. Csató Béla méltatását Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője olvasta fel. Hargita Megye Tanácsának Márton Áron-emlékérme azoknak a személyeknek adományozható, akik a tudományos, kulturális és sportéletben, a közigazgatásban, a megye nemzetközi kapcsolatainak építésében vagy más területeken kimagasló eredményeket értek el, vagy tevékenységükkel méltóvá váltak az elismerésre.
A továbbiakban dr. Jitianu Liviu, dr. Holló László, Halász Geyza Zsolt, Bokor-Halász Katalin, Soós Károly, Korodi Attila, valamint Orbán Szabolcs OFM-tartományfőnök tartott előadást. Az egész napos rendezvény közös esti imádsággal zárult Tamás József püspök vezetésével.
Iochom Zsol, Székelyhon.ro, 2012. január 28.
A kereszténységnek fontos mondanivalója van a társadalom számára
Előadás-sorozatot tartottak az egyház társadalmi tanításáról Csíksomlyón
X. Jubileumi Tanulmányi Napok az egyház társadalmi tanításáról címmel rendeztek előadás-sorozatot január 27-én Csíksomlyón, a megyei tanács Multifunkcionális Központjában. Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a budapesti Márton Áron Társaság szervezésében a résztvevők előadást hallhattak A bankok szerepe a gazdasági válságban, szegénység és gazdagság a Caritas in Veritate és a Quadragesimo anno pápai körlevelek tükrében témakörben. A rendezvény mottója egy Robert Schuman-idézet volt: „Európának érdekében áll, hogy ura legyen saját sorsának.” Az előadásokon részt vett Tamás József segédpüspök, dr. Orbán Szabolcs OFM-tartományfőnök, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, valamint Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere is.
A megnyitón Borboly Csaba örömét fejezte ki, amiért a megyei tanács partner lehet ebben a kezdeményezésben, hiszen mint elmondta, az eddigi tanulmányi napok hatással voltak az intézmény tevékenységére, amely számos számos ifjúsági, kulturális, gazdasági programokat szervez az egyházzal együttműködve. A tanácselnök szerint jövőképre, a szolidaritáson alapuló, egymást erősítő rendszerekre van szükség, amelyek kialakításához elengedhetetlen a párbeszéd.
Soós Károly, a Márton Áron Társaság elnöke kifejtette, hogy a tanulmányi napok célja egy társadalmi párbeszéd kialakítása, hiszen a katolikus egyháznak, a kereszténységnek fontos mondanivalója van a társadalom számára. Az evangéliumnak nemcsak igehirdetés formájában kell elhangoznia, hanem a társadalom minden területét át kell hatnia. Soós Károly szerint a nemzeti közösség megmaradása szempontjából fontos, hogy kilássunk a világba, megismerjük azokat az értékeket, amelyeket a teremtő Istentől kaptunk.
Csató Béla csíkszentkirályi plébános, a rendezvény kezdeményezője elmondta, hogy társadalmunk külön egyedekből áll, különböző életvitelekkel, és egy kiegyensúlyozott hálózatot alkot, amely ha megbomlik, problémák jelentkeznek, például egy gazdasági válság. Az emberi élet ökofeltételei a kultúra, lelkiség, gazdaság, amelyek között csak a szeretet képes összhangot teremteni, ennek megélésére, továbbadására buzdította a plébános a résztvevőket.
Borboly Csaba Márton Áron-emlékéremmel jutalmazta Csató Béla áldozatos, kitartó munkáját, amelynek köszönhetően a rangos eseménysorozat tizedik állomásához érkezhetett. Hargita Megye Tanácsának Márton Áron-emlékérme azoknak a személyeknek adományozható, akik a tudományos, kulturális és sportéletben, a közigazgatásban, a megye nemzetközi kapcsolatainak építésében vagy más területeken kimagasló eredményeket értek el, vagy tevékenységükkel méltóvá váltak az elismerésre.
A résztvevők a továbbiakban olyan rangos, tartalmas előadásokat hallgathattak, mint dr. Jitianu Liviu „Boldogok a … szegények”. Embernek lenni a szegénység-gazdagság feszültségében vagy dr. Holló László Ért-e a pápa a közgazdasághoz, avagy a spekulatív pénzügyi tevékenységek okozta gazdasági válság a katolikus társadalometika mérlegén című előadása, de előadást tartott Halász Geyza Zsolt számvevő az Európai Számvevőszék részéről, Bokor-Halász Katalin, az OTP Bank főosztályvezetője, Korodi Attila parlamenti képviselő és dr. Orbán Szabolcs OFM-tartományfőnök is.
Hirmondo.ro
X. Jubileumi Tanulmányi Napok
Embernek lenni szegénységben, gazdagságban
Az egyház társadalmi tanításáról szóló konferenciát szerveztek pénteken. A Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a budapesti Márton Áron Társaság idei rendezvényén szó volt a bankok szerepéről a gazdasági válságban, a szegénységről és gazdagságról a különböző pápai körlevelek tükrében.
Mai, új problémákat felvető világunkban szükség van a szolidaritásra, az egymást erősítő rendszerekre, amelyek kialakításához párbeszédet kell folytatnunk – hangsúlyozta Borboly Csaba az egyház társadalmi tanítását taglaló tizedik tanulmányi napok megnyitóján. Hargita Megye Tanácsának elnöke Márton Áronemlékérmet adott át Csató Béla csíkszentkirályi plébánosnak a közösségért végzett egyházi tevékenységért, áldozatos munkájáért, amelynek köszönhetően tizedik állomásához érkezett az egyház társadalmi tanításáról szóló konferenciasorozat. A díjazott „ismeri a múltat, tervezi a jövőt, de a jelen szövetségese” – hangsúlyozta laudációjában Zonda Erika, a megyei tanács programokért és idékfejlesztésért felelős igazgatóságának vezetője.
Soós Károly, a Márton Áron Társaság elnöke elmondta, a rendezvény célja megismertetni a politikusokkal és a nagyobb közösséggel, hogyan látja a katolikus egyház a társadalmat, milyen jövőképet próbál felvázolni. Az ilyen találkozások szerinte ugyanakkor azért is fontosak, mert kilátást biztosítanak a kisebbségi létben élők számára a nagyvilágba. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere a bankok és a pénzvilág szerepének a történelem során bekövetkezett változásáról beszélt, és kiemelte, a konferencia fontosságát abban is átja, hogy az elhangzottak azokhozis eljussanak, akikhez „nem lehet a szószékről szólni”.
A konferencián dr. Jitianu Liviu, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem katolikus teológiai karának adjunktusa antropológiai megközelítésből vizsgálta, hogyan lehet embernek lenni a szegénység-gazdagság feszültségében, dr. Holló László egyetemi docens a pápáknak a társadalmi problémákkal kapcsolatos állásfoglalásait összegezte. Halász-Bokor Katalin közgazdász, tanár,az OTP Bank főosztályvezetője előadásában a pénzügyi közvetítő rendszerről, majd a pénz szerepéről beszélt. Dr. Orbán Szabolcs, a Szent Istvánról elnevezett erdélyi ferences rendtartomány vezetője ferences szemszögből vizsgálta a gazdagság és szegénység kérdését, Korodi Attila parlamenti képviselő pedig a nemzetközi kihívásokról, az áldatlan gazdasági versenyről osztotta meg véleményét. A rendezvényt záró közös esti imádságot Tamás József püspök vezette.
Takács Éva, Hargita Népe, 2012. január 30.