2012.04.03
Így szól a Caritas egyik mottója, ami jellemzi feladatuk lényegét. Hétfőn a Gyergyószentmiklóson tartott Caritas nyílt nap keretében az érdeklődők megismerhették a városban működő Gyulafehérvári Caritas családsegítő, önkéntes, valamint korai nevelés, fejlesztés szociális ágazatait. Képek, filmek színes kavalkádja révén az érdeklődők nemcsak megérthették, de át is érezhették a caritasosok munkájának fontosságát.
Vargyas-Moni Gabriella, a Caritas Családsegítő Szolgálat Hargita megyei koordinátora elmondta: három éve már annak, hogy beköltöztek a Kossuth Lajos úton levő székhelyükre, Caritas-programokkal töltötték meg az épületet, ahová különböző célokkal sokan betértek. Többen érdeklődtek munkájuk felől, ezért jött az ötlet, hogy szervezzenek nyílt napot, amely keretében megmutathatják, mivel is foglalkoznak – indokolta a koordinátor a rendezvény szervezését.
A kapott szeretet nem vásárolható meg pénzzel
Mezei János polgármester hangsúlyozta a Caritas fontosságát, munkájukkal nagy terhet vesznek le az önkormányzat válláról. A költségvetéstől függően, anyagilag támogatják a jövőben is tevékenységeiket, viszont azt a szeretet, közelséget, kapcsolatot, amit a rászorulók a Caritas munkatársaitól kapnak, nem lehetne pénzzel megvásárolni – jegyezte meg. Puskás Elemér polgármester a Ditróban tavaly júliusban tartott önkéntes munkatábor eredményeiről számolt be. Szerinte az egyik legmozgalmasabb tábort tudhatják maguk mögött, egy hét alatt közel 200 kiló festék elhasználásával szinte átfestették a központot. Lelkesen dolgoztak az önkéntesek, akkor is, ha fáradtak voltak.
Vilma néni, a csomafalvi idős csoport 79 éves versírója az alkalomnak megfelelő verssel számolt be csoportjuk tevékenységeiről, amit a hat év alatt együtt éltek át. „Hála a Caritasnak, összehozott minket, úgy szeretjük egymást, mint testvéreinket” – fejezte be beszámolóját a nyugdíjas asszony. Ezt követően János bácsi, a gyergyói idősek klubjának tagja osztotta meg gondolatait a jelenlevőkkel. Amikor először hallott a családsegítő szolgálatról, nem gondolta volna, hogy egyszer neki is szüksége lehet rá, de aztán bekerült az öregotthonban, ahol egy súlyos betegséggel kellett megküzdenie. Ekkor találkozott a „Caritas tündérkéivel”– ahogy ő nevezte –, akik kezdetben vásároltak neki, majd elvezették az idősek klubjába, aminek már öt éve tagja. Röviden bemutatta a gyergyószentmiklósi idős közösséget és az elmúlt év tevékenységeit.
A Caritas minden korosztályra egy programmal felel
Mezei Borbála volt a korai nevelés, fejlesztés felelőse, elmondta: a Caritas egyik jellegzetessége minden korosztályra valamilyen programmal válaszol. A korai nevelés és fejlesztés program Gyergyószentmiklóson 2010 óta működik, ez idő alatt 160 családot foglalkoztattak. Egyéni, illetve csoportos programjaikat 0–3 éves gyerekek, valamint szüleik számára szervezik. Az önkéntes program koordinátora, Tatár Előd elmondta: három év alatt sok önkéntest sikerült megszólítaniuk és bevonniuk különböző megmozdulásokba. Célként az önkéntesség szellemének széles körben való terjesztését jelölte meg.
A társadalom peremére szorult emberben meglátni az értéket, a kincset
Vargyas-Moni Gabriella egy Andersen-mesével példázta feladatuk lényegét. Egy törött-kopott teáskannát megsajnálva, valaki földet tett bele, és hagymát ültet, amiből gyönyörű virág nőtt ki, így az addig rokkant kanna gyönyörű virágcseréppé alakulhatott át. „Valahogy mi is ezt szeretnénk a családsegítő programmal, a társadalom peremére szorult emberben meglássuk az értéket, azt a kincset, amiből dísz lesz, élet tud fakadni a maga hiányosságaival együtt” – magyarázta a koordinátor a családsegítő program lényegét
Hétfőn délután hat óráig ismerkedhettek az érdeklődők a Caritas tevékenységeivel képek, filmek és a szakemberek magyarázatain által. Többek közt azt is megtudhatták, hogy milyen településeken vannak jelen, milyen egyéni, illetve csoportos szolgáltatásokkal jelentkeznek.
, Székelyhon.ro, 2012.április 2.