2012.04.23
„Tanúim lesztek…” (Csel 1,8) címmel tartotta meg április 20-21-én IV. teológiai konferenciáját a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskola (SIS) és a Babes-Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának Pasztorál-teológiai Intézete. Sokat ígérő és igencsak aktuális volt A tanúságtétel kihívásai alcím és a meghívóban szereplő kérdések is: Mit jelent tanúskodó egyháznak lenni?, Hogyan tudjuk vállalni missziós küldetésünket a mai társadalmunkban?, Az új evangelizáció szükségessége és távlatai. Aktuálisak nemcsak azért, mert a főegyházmegye pasztorális tervének a misszió az ezévi témája, hanem egyházunknak a mai társadalomban való helykeresése szükségszerűségéből adódóan is.
A konferenciát Oláh Zoltán, a SIS rektora, Nagy József főszervező és Vik János moderátor köszöntő szavai után a rendezvény magyarországi vendége,TörökCsaba, az Esztergomi Hittudományi Főiskola tanára nyitotta meg elméleti, alapozó előadásával. Ezt követően a résztvevők a tanúságtétel biblikus, tanítóhivatali, morálteológiai, valamint ferences lelkiségi aspektusaiba nyerhettek betekintést a fehérvári kar három tanárának (Oláh Zoltán, Nagy József és Orbán Szabolcs OFM) értekezései révén. A délelőttöt
Korom Imrének (SIS) a katolikus iskoláról és Ferenczi Sándornak a főegyházmegye pasztorációja számadatairól szóló előadásai, valamint kérdések és hozzászólások egészítették ki.
A délutánt egy egyháztörténeti, de üzenetében aktuális előadás nyitotta meg: Marton József, a Babes- Bolyai Tudományegyetem és a SIS tanára Márton Áronnak a görögkatolikus érsekek felé tett püspöki tanúságtételéről beszélt. Az együttlét tematikus részét pódiumbeszélgetés zárta, meghívottai a pasztorális bizottság titkára és az ifjúsági és a családpasztoráció felelősei voltak: Portik-Hegyi Kelemen, Szénégető István, Tamás Barna. Beszélgetésük a vonzó tanúságtétel olyan kulcsszavai köré szerveződött, mint: közeledés és jelenlét, őszinteség és hitelesség, világiak és papok együttműködése, közösségben való gondolkodás, új módszerek, a modern technika használata, az értékes hagyományok lélekkel való ápolása és a csendből, imából táplálkozó lelkiség... A tematikus részt a közös litugia, valamint a Kuszálik Péter Santiago de Compostela-i zarándoklatáról szóló tanúságtétele egészítette ki. A tanúságtétel “kényszerű, belső kötelesség”, hiszen Isten üzenete és a vele való találkozás olyan erővel bír, amelyet befogadója nem tud magába zárni – hangzott el szentírási példák kapcsán különféle megfogalmazásokban többször is a nap során. A tanúságtevőnek nem az ember agyát kell meggyőznie valamiről, hanem az ember szívétvalakiről, akire ráhagyatkozhat, aki nem feledkezik el soha az emberről, és akiről a megérintett személy sem feledkezhet meg többé – összegzett Török Csaba. Ennek a hogyanja utáni kutatás visszavezet a konferencia kiinduló kérdésfelvetéséhez, amelyre érdemes lenne egy szélesebb körű rendezvény keretében reflektálni, eszmecserére, közös gondolkodásra híva a gyakorlati teológia és a konkrét pasztoráció különböző területeit képviselőket: férfiakat és nőket, papokat és világiakat, városon és falun, illetve tömbkatolikus vidéken és a szórványban dolgozókat, katolikusokat és más felekezetűeket, mi több: az egyháztól idegeneket vagy attól eltávolodottakat is.
Bereczki Silvia sa
Fotók: Ilyés Imre
Vasárnap 2012/18