Márton Áron-konferencia: Program, előadók

 

în limba română 

Márton Áron Egyesület Csíkszentdomokosért és a Márton Áron Társaság szakmai konferenciát szervez Csíkszentdomokoson, 2012. augusztus 24. és 25. napokon, "A Márton Áron-kutatás eredményei, aktuális kérdései és feladatai" címmel. Az előadások helyszíne a Márton Áron Általános Iskola konferencia-terme (Altíz u., 1681 szám), valamint a helyi Márton Áron Múzeum (Alszeg u., 1762 szám). A szervezők minden érdeklődőt szeretettel hívnak és várnak, különösen egyházi személyeket, történészeket, teológiai hallgatókat, szociológusokat, főiskolai és középiskolai tanárokat, közéleti szereplőket.

Az első ízben most megrendezendő, hagyományteremtőnek szánt Márton Áron-konferencia célja, hogy az egyházi és világi körökben tevékenykedő történészek, egyháztörténet iránt érdeklődők találkozzanak, bemutassák egymásnak és a nagyközönségnek jelenlegi kutatási eredményeiket és jövőbeni  terveiket, ezeket megvitassák, és a továbbiakban a Márton Áron-kutatás és a jelenkori egyháztörténeti kutatás terén együttműködjenek.

*    *    *

Tervezett program

2012. augusztus 23., csütörtök

Előadók megérkezése a nap folyamán.
19.00 Szentmise a csíkszentdomokosi hívekkel
20.00 Vacsora

2012. augusztus 24., péntek

9.00 Lázár Csilla és Soós Károly a szervezők nevében üdvözli a résztvevőket
        Szarka Gábor konzul tolmácsolja Dr. Zsigmond Barna Pál csíkszeredai magyar főkonzul üdvözletét
        Exc. Dr. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek üzenete a konferencia résztvevőihez
        Dr. Várszegi Asztrik OSB pannonhalmi főapát-püspök üzenete a konferencia résztvevőihez

9.30 Nagy Mihály Zoltán, A jelenkori egyháztörténet-kutatás főbb kérdései, feladatai Romániában

10.00 Seres Attila, Márton Áron püspökségének kezdete, 1938-1944 (interneten jelentkezik be Moszkvából)

10.30 Péter Izabella, A Gyulafehérvári Római Katolikus Egyházmegye a II. világháború idején

11.00 Kávészünet

11.30 Szita Szabolcs, Raoul Wallenberg mentőmunkája Budapesten

12.00 Stefano Bottoni, A római katolikus egyház társadalmi helyzete, Márton Áron szerepe 1945 után

12.30 Novák Csaba Zoltán, Kisebbségpolitika, egyházpolitika Ceauşescu Romániájában

13.00 Ebéd

14.00 Nagy Mihály Zoltán, Egyházügyi Hivatal irataiból kirajzolodó Márton Áron-kép

14.30 Denisa Bodeanu, Dosarele episcopului Márton Áron din arhiva Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (Márton Áron-dossziék a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács levéltárában)

15.00 Msgr. Kovács Gergely, Márton Áron szentté avatási ügye (a történész szakértők szerepe és feladata)

15.30 Kerekasztal beszélgetés: A jelenkori egyháztörténet-kutatás és Márton Áron-kutatás főbb feladatai (levéltári kutatások, oral history)

16.30 Kuszálik Péter, A Márton Áron-hagyaték megjelent kötetei, további kiadási tervek

17.00 Lázár Csilla, A Márton Áron Múzeum feladata és fejlesztési tervei

19.00 Vacsora

2012. augusztus 25., szombat

9.00 Petrás Éva, Kovrig Béla. Márton Áron kortársa: egy erdélyi származású kereszténydemokrata politikus a magyarországi kommunista állambiztonság hálójában

9.30 Virt László, Márton Áron gondolatvilága, értékrendje a mai élet szolgálatában

10.00 Ozsváth Judit, Márton Áron a kolozsvári egyetemi lelkész és lapszerkesztő

10.30 Kávészünet

11.00 Holló László, Márton Áron és az Erdélyi Római Katolikus Státus

11.30 Farmati Anna, Márton Áron és a Szociális Testvérek Társasága

12.00 Ft. Berszán Lajos, Msgr. Csató Béla, Msgr. Jakab Gábor, Márton Áron kortársai és tanítványai: a mártonároni tanítás közvetíthetőségének kérdései

13.00 Ebéd

14.00 Soós Károly, Márton Áron emlékének ápolása, közéleti tevékenységének mai tanulságai, szellemiségének népszerűsítése

14.30 Dokumentumfilm megtekintése, kerekasztal beszélgetés

18.00 Vacsora

*    *    *

Az előadók

1. Dr. Denisa Bodeanu történész (Bukarest) a CNSAS (a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács) levéltárosa, Márton Áron Securitate-dossziéjának kutatója.
2. Stefano Bottoni történész (Bologna-Budapest), kutatási területe Közép-Európa politika és társadalomtörténete, történelme a legújabb korban, különös tekintettel a nemzetiségi kérdésre; nemzetépítés és államépítés Romániában a kommunizmus időszakában; a Magyar Autonóm Tartomány (1952-1960), mint társadalomtörténeti probléma és hatalmi szerkezet (ez utóbbi témán belül a katolikus egyház és jelesen Márton Áron püspök szerepe).
3. Dr. Farmati Anna a Szociális Testvérek Társasága erdélyi tartományának elöljárója.
4. Ft. Dr. Holló László egyetemi tanár, Babes-Bolyai Tudományegyetem, Teológia Kar, Kolozsvár
5. Msgr. Dr. Kovács Gergely pápai káplán, kánonjogász, a Kultúra Pápai Tanácsának irodavezetője, Márton Áron szentté avatási ügyének posztulátora.
6. Kuszálik Péter író, szerkesztő, sajtóbibliográfus, publicista, lexikográfus, a marosvásárhelyi Mentor Kiadó gondozásában megjelenő Márton Áron-hagyaték (1-8. kötet) társ-szerkesztője.
7. Dr. Nagy Mihály Zoltán történész, a Román Országos Levéltár aligazgatója, kutatási területe egyebek mellett a katolikus egyház története 1945 és 1989 között.
8. Dr. Novák Csaba Zoltán történész, a Román Akadémia Gheorghe Şincai Társadalomtudományi Kutatóintézet munkatársa Marosvásárhelyen. Kutatási területe: nemzetiségpolitika Romániában a 20. sz. második felében, román-magyar kapcsolatok, Kelet-Európa története, a katolikus egyház helyzete a Securitate iratainak tükrében.
9. Dr. Ozsváth Judit, a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karán belül működő Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet adjunktusa, kutatási területe: a két világháború közötti erdélyi és partiumi magyar pedagógiai sajtó, kiemelten az Erdélyi Iskola, valamint Márton Áron és György Lajos lapszerkesztői, ifjúság- és pedagógusszervezői tevékenysége.
10. Dr. Petrás Éva történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Levéltára kutatója. Kutatási területei: huszadik századi egyháztörténelem és a magyar nacionalizmus története.
11. Dr. Péter Izabella történész (Csíkszereda), kutatási területe: a magyarországi zsidóüldözés és a katolikus egyház helyzete a II. világháború idején.
12. Dr. Seres Attila történész (Budapest-Moszkva). Főbb kutatási területe a magyar diplomácia története és a magyar kisebbségek és diaszpórák története Kelet-Európában a két világháború között. Jelenleg az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa, Márton Áron püspökségének korai éveihez (1939-1944) kapcsolódó forrástanulmányok közlője.
13. Soós Károly teológus (Budapest), kánonjogász, kisebbségi és nemzetpolitikai szakértő, a budapesti Márton Áron Társaság vezetője.
14. Prof. Dr. Szita Szabolcs DSc. történész, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója, az MTA doktora
15. Virt László szociológus, szociálpolitikus, a „Nyitott szívvel” címmel megjelent Márton Áron-monográfia szerzője.
16. Márton Áron püspök egykori tanítványai: Ft. Berszán Lajos tb. kanonok, lelkiigazgató; Msgr. Csató Béla pápai káplán, tb. kanonok, plébános; Msgr. Jakab Gábor pápai káplán, szentszéki tanácsos, plébános.

*    *    *

Tudnivalók

- Résztvevőknek a bejelentkezés nem kötelező, viszont ajánlatos: segíti a szervezők munkáját.
- Előadók számára a szállást és étkezést a szervezők bistosítják. Távolról érkező és szállást igénylő résztvevőknek, amennyiben szándékukat idejében jelzik, a szervezők szívesen segítenek szállás foglalásában a helyi vidéki turisztikai szolgáltatóknál.

 

Támogatók

Bethlen Gábor Alap; Communitas Alapítvány, RMDSZ; Csíkszentdomokos Önkormányzata; Hargita Megye Tanácsa; Hargita Megyei Kulturális Központ; Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa; Magyarország Külügyminisztériuma.

 

Médiapartnerek

         

 

Információ, kapcsolat

Lázár Csilla: 0741-484.716, martonaronmuzeum@martonaronmuzeum.ro

Márton Áron kezdőoldal

Márton Áron konferencia hírei