Vallástanári továbbképzés

A felnőttek tudását, tapasztalatát is megpróbáló kérdéseket képesek feltenni a diákok, sokszor olyan problémákat vetnek föl, amelyekre a tanár akár soha nem is gondolt. A vallási kérdéskörök közül a dogmatika az, amely különösen is felületet biztosít az ilyen jellegű kérdéseknek – hiszen sokszor elmét/logikát próbáló állítást kell sok esetben érthetően elmagyarázni a gyermekeknek. Ezt a problémakört próbálta enyhíteni az idei évben Székely­udvar­helyen, a Tamási Áron Elméleti Líceumban július 22–26. között megszervezett, a Bolyai Nyári Akadémiába integrálódó hittanári továbbképzés.

A szervezők idén a dogmatikai kérdések katekétikai feldolgozásának módszereit és stratégiáit helyezték a továbbképző fókuszába. Jitianu Liviu, a BBTE Római Katolikus Teológia Kara dogmatikatanára a II. vatikáni zsinat (disz)kontinuitásáról, az erdélyi egyházképről, a kommunikatív teória kapcsán a felejtés kultúrájáról beszélt a jelenlévőknek.

Ozsváth Judit, a kolozsvári tanárképző intézet tanára a dogmatikai kérdések kompeten­cia­alapú, illetve személyközpontú feldolgozásáról, a projektmódszer biztosította lehetőségekről beszélt, és ezeknek a kérdéseknek a kapcsán vezetett foglalkozásokat is, ahol konkrét óratervezéssel is foglalkoztak a résztvevők. Marton József, a Római Katolikus Teo­lógia Kar dékánja a világ­vége-hisz­téria miatt is egyre erősödő, a gyermekek eszkatológiára irányuló kérdéseire, problémáira való válaszadási lehetőségeket boncolgatta, majd érintette röviden a Szent­három­ságról való iskolai tanítás katekétikai problémáit is. Hor­váth István főtanfelügyelő bemutató hittanórát tartott a szentségek tanításáról.

Az előadások, foglalkozások szüneteiben, illetve a szervezők által biztosított külön időben lehetett a felmerülő problémákat, kérdéseket és ötleteket nyilvánosan megbeszélni. A találkozó természetesen nem csupán a téma kapcsán felmerülő kérdésekre igyekezett választ nyújtani, hanem a folyton változó tanügyi törvények és a versenyvizsgák körül gyűrűző problémákat is igyekeztek elsimítani. Ebben és a szervezésben oroszlánrészt vállalt Gál László főtanfelügyelő-helyettes.

A több mint hatvan temesvári, nagyváradi, szatmári és gyulafehérvári egyházmegyés tanár nem pusztán a tárgyi tudását gazdagíthatta a közel egy hét során, hanem a személyes kapcsolatok erősítésén túl az udvarhelyi Ugron-kápolnával is megismerkedhettek. A kellemes hangulatú együttlétek tapasztalatcseréjén, ötletekben és módszerekben való gazdagodáson túl a lelkiekben való gazdagodásra is sor kerülhetett a mindennapi szentmisék alkalmával.

Dénes Gabriella  

Vasárnap