Harang- és templomáldás

A Szent István király-titulusú templom búcsúünnepén, augusztus 26-án, vasárnap msgr. és ft. Tamás József, a Gyulafehérvári Főegyházmegye segédpüspöke áldást kért az újonnan öntetett, 450 kilogrammos nagyharangra valamint a kívül-belül felújított székelyszentkirályi istenházára. A szentmisén megszólalt az újrahangolt orgona is. Közreműködött az egyházközség kórusa, Szikszai Ferenc kántor vezényletével.

Egy közel féltonnás, mívesen öntött harang látványa önmagában is ünnepélyes pillanat – a helybeliek mellett a hazatérők és a zarándokok is megszemlélhették a templom előtt. Az 1796–1799 között épült székelyszentkirályi szent hajlék a több mint két évszázad alatt sokszor megújult – mondta Tamás József püspök. – Fizesse vissza a jó Isten sokszorosan mindazoknak, akik hozzájárultak, hogy a templom érték, kincs legyen. Az új harang pedig egy jövőbe tekintő, erős közösség szavát hirdeti.

A víz áldásának szertartása után került sor a példaértékűen felújított templom benedikálására, az újonnan öntetett nagyharang megszentelésére és megszólaltatására. Szentbeszédében a püspök atya Szent István királyról beszélt, és arra buzdította a búcsúsokat, példája nyomán válasszák az életet, Isten szolgálatát. A tavalyi év megvalósítása volt a világháborús emlékmű állítása a templom szomszédságában. Akkor született meg az ötlet, hogy templomot javítanak, és az elhasadt harang helyébe újat öntetnek. Két alkalommal sikeresen pályáztak, a polgármesteri hivatal is segítette a terv megvalósulását. A székelyszentkirályi Marhatartók Egyesülete támogatást nyújtott a templom külső munkálataihoz, a szükséges faanyagot a helybeli közbirtokosság ajánlotta fel. Mindemellett a lakosság pénzbeli adománya is fontos része a felújítási munkálatok költségeinek, amelyet helybeli cég végzett. Vezetőjének, László Szilveszter Sándornak külön köszönetet mondott Pálfi János szentszéki tanácsos, székelyszentkirályi plébános, hogy szívügyének tekintette és lelkes odaadással munkálkodott azon, hogy az egyházközség elhatározása megvalósulhatott. A harang újraöntési költségét hat székelyszentkirályi magánvállalkozó finanszírozta: Bálint Csaba, Bálint Róbert, Bodó Miklós, Gergely Róbert, László Szilveszter Sándor és Telekfalvi István.

Bálint Elemér polgármester szerint a székelyszentkirályiak az államalapító Szent István király szellemében ezeréves  elszólításnak tettek eleget. Templomot építettek és gondját viselték, idén pedig felújították. A templom egy közösség második otthona – mondta Borboly Csaba megyeitanács-elnök. – Az egyház összetartó ereje napjainkban az a szikla, amelyre a mai példabeszéd szerint is a házat vagy a közösséget építeni lehet, és kell.

Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2012. augusztus 28.