2012.09.03
Ünnepi szentmise keretében emlékeztek meg vasárnap az újtusnádi egyházközség létrejöttének 100., illetve a falu megalakulásának 190. évfordulójáról. A rendhagyó évfordulókra az elszármazottakat is hazavárták az egykori falustársak.
Ünnepeltek az újtusnádiak
Az újtusnádi római katolikus istenházában Szőcs István gondnok, valamint László András, az egyházközség kilencedik plébánosa köszöntötte a híveket, az egyházi és a világi elöljárókat, majd röviden ismertették a település és az egyházközség létrejöttének történelmi momentumait. 1882 őszén Tusnádon tűzvész pusztított. A szerencsétlenül járt családok átköltöztek az Olt jobb partjára, a Mitács patak mellé. A létrejött település neve Újtusnád lett. Önálló egyházközséggé 1912 júniusában váltak. Templomukat Páduai Szent Antal tiszteletére szentelték fel. A kettős ünnep alkalmából zsúfolásig megtelt a település temploma, ahol Jakubinyi György gyulafehérvári érsek celebrálta a szentmisét. Az érsek szentbeszédében a szeretet fontosságára hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta: „szeressük Istent, mert az Istent szeretőknek minden a javára válik. Ahol szeretet van, ott nincs bűn, aki átöleli a keresztet, átöleli az Úr Jézust is. Ahhoz, hogy az újtusnádiak száz év múlva is jubileumot tudjanak ülni, a szeretet nagy parancsát kell megtartsák, a templomot pedig mindig meg kell újítani, mert az új nemzedékeknek is szükségük van rá.” A szentmise végén felszentelték azt a templombejáratnál kifüggesztett márványtáblát, amin a százéves Újtusnádi Egyházközségben szolgálatot teljesítő papok névsora van feltüntetve. Az emléktáblát Jakubinyi György érsek szentelte fel.
, Székelyhon.ro, 2012.09.02.
Száz év Újtusnádon
Kettős ünnepet tartanak szeptember 2-án Újtusnádon: az egyházközség létrejöttének 100., illetve a falu megalakulásának 190. évfordulójára emlékeznek. Ebből az alkalomból – a teljesség igénye nélkül – a falu és az egyházközség rövid történetével tisztelgünk az újtusnádiak előtt.
Légifelvétel Újtusnád központjáról
A 19. század elején még lakatlan terület volt az a hely, ahol ma Újtusnád fekszik. Ez többek között azzal magyarázható, hogy a legfontosabb alcsíki közlekedési útvonal a Csíkszereda és Kézdivásárhely közötti országút volt, mely a Nyergesen haladt át. A vasút csak a 19. század végén épült, és később alakult ki a Tusnádfürdő, illetve a Tusnádi-szoroson át Sepsiszentgyörgy felé vezető műút.
Feljegyzések szerint 1822 szeptemberében Tusnád község jelentős része egy tűzvészben porig égett, és a szerencsétlenül járt családok átköltöztek az Olt nyugati partjára, a Mitács pataka mellé. Az így megalakult falu neve Újtusnád lett.
Az 1822-ben földönfutóvá vált, és új telephelyet kereső emberek legfőbb erénye a bátorság volt: kevés batyuval, kevés szerszámmal nekiláttak új házakat, új falut építeni. A kalákarendszer jól működött, ennek égi törvényei voltak, a nagyon vallásos újtusnádi ősök hitének ereje gyümölcsöt termett, és faluközösséget építettek. A kezdeti időszakról kevés adat maradt ránk. Az újtusnádiak a nagytusnádi templomba jártak szentmisére, de az új tízes közepén 1862. március 22-én területet vásároltak. Már abban az évben anyagot kezdtek gyűjteni, 1865-re fel is építették a kis templomot vastag kőfalakkal, toronnyal, sekrestyével.
Újtusnádi mosóasszonyok a Mitács-patakánál. A felvétel az 1920-as években készült
A kápolna első nagy javítását 1877–1879 között végezték. A következő évben a templomocska „szent szolgálatra” megnyittatott, és ugyanebben az évben találunk először említést a Szent Antal búcsús ünnepről. 1911. december 10-én az újtusnádiak kérést küldtek a püspöknek a tusnádi egyházközségtől való leválás ügyében. Negyvennégyen írták alá. 1912. június 19-én Újtusnád önálló egyházközséggé vált. A falu első papja György Lajos volt. A Páduai Szent Antal tiszteletére szentelt templomon 1923 tavaszán főjavítást végeztek, és ugyanebben az évben két harangot vásároltak. Az 1989-es fordulat után, Balázs György plébános idejében önerőből 11 méterrel toldották meg a templomot, mely 1997-ben nyerte el mai formáját. A plébánia levéltárában az olvasható, hogy „A plébániai lak alapja 1913. május 30-án Jézus Szent Szíve napján áldatott meg és tétetett le.” Az egyházi kórus 1934-ben alakult.
2012.08.30.