Újjászületett az ajnádi golgota

 

Számos csíki település büszkélkedhet templomon kívüli katolikus vallási jelképekkel, létesítményekkel. A Csíkszentmihály községhez tartozó Ajnád ilyen szakrális helye volt hajdanán a Nyíres melletti területen található kálvária, amelyet néhány forrásanyagban ajnádi golgotának is neveztek. A kommunizmus első éveiben eltűnt keresztutat építették újra a helybéliek.

 

kalvariaszenteles_05_b

„Ezek a feszületek 1933-tól tizenöt éven keresztül szolgáltak, hiszen idejöttek a falubeliek imádkozni, engesztelődni nagyböjtben vagy szárazság, árvíz, illetve más veszedelem idején. A második világháborút túlélték, a kommunizmust már nem” – fogalmazott az újjáépített keresztút vasárnap délelőtti szentelésén Bogos Róbert. Az ajnádi Szent István Szervezet önkéntese szerint a helyi közösség hatvannégy éves adósságot törleszt azzal, hogy ismét életre keltette az ajnádiak szakrális helyét.

Mint az beszédéből kiderült, a helyi születésű Orbán Imre javasolta a Kálvária visszaállítását. Mivel az erről szóló írásos dokumentumok megsemmisültek a második világháború idején, két helybéli lakós, Orbán Ferenc és Sipos Antal elbeszélései nyomán jelölték ki a tizenöt stáció helyét és állították fel a kereszteket. A tizenkettedik feszületen pedig a szintén helybéli Orbán Imre által faragott, keresztre feszített Krisztust ábrázoló korpusz kapott helyet.

„A kommunizmus idejében még a lelkekből is próbálták kiölni a hitet” – fogalmazott a szentelési szertartáson Tankó Szilveszter László. A helyi plébános szerint az ajnádiak is megértették, hogy cselekedni kell annak érdekében, hogy élő egyházközsége legyen egy közösségnek. „Kimondatlanul is kifejezték ez által, hogy amit teszünk, saját magunkért cselekedjük” – nyomatékosított a plébános.  A keresztút visszaállítását több helybélin kívül a Szent István Szervezet és a Csíkszentmihály-Ajnád Közbirtokosság is támogatta.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2012.09.16.