2012.10.12
A II. Vatikáni Zsinat 50. évfordulóján kezdődött a Hit Éve, amelyet XVI. Benedek pápa a Porta fidei – A Hit kapuja kezdetű apostoli levelével hirdetett meg. A Hit Éve 2013. november 24-én, Krisztus Király ünnepén ér véget. Hit Évét csütörtökön nyitották meg a római Szent Péter bazilikában, s ez egybeesik Boldog II. János Pál pápa által az Anyaszentegyháznak ajándékozott Katolikus Egyház Katekizmusa közzétételének 20. évfordulójával is. E tematikus év során szerte a világon külön hangsúlyt fektetnek a katolikus hit tartalmának szélesebb körű és mélyebb megismertetésére.
XVI. Benedek pápa A Hit kapuja című apostoli levelének egyik alapgondolata, hogy csak a megélt hit növekedik – azért, mert Istentől származik. Ezt nyomatékosítják Joseph Ratzinger bíboros pápává iktatási szentmiséjén mondott homíliájának gyönyörű szavai: „Aki beengedi Krisztust, nem veszít semmit, semmit, abszolút semmit, ami az életet szabaddá, széppé és naggyá teszi ... ne féljetek Krisztustól! Nem vesz el tőletek semmit, hanem mindent nektek ad.”
A Szentatya meghívja a világ összes püspökét és rajtuk keresztül minden Krisztusban hívőt, hogy ebben az évben mélyebben utaljunk hitünkre, tudatosabban és erőteljesebben éljük át az evangéliumot ebben a korban, amikor az emberiség alapvető változásoknak van kitéve. Teremtsünk alkalmat a feltámadott Úrban való hitünk megvallására templomainkban, otthonainkban, a családokban, hogy mindenkiben felébredjen a vágy az evangélium mélyebb ismeretére, továbbadására a következő nemzedékeknek.
A plébániai és a szerzetesközösségeknek, minden új és régi egyházi szervezetnek, testületnek módot kell találnia arra, hogy nyilvánosan vallja meg hitét, a Krédót. Ünnepeljük erőteljesebben a hitet a liturgiában, különösen az Eukarisztiában, amely csúcs és forrás: az egyház minden tevékenysége rá irányul, és minden ereje belőle fakad.
A Hit Éve kedvező alkalom arra is, hogy minden hívő mélyebben megértse: a keresztény hit alapja egy eseménnyel, egy személlyel való találkozás, aki új horizontot nyit, s ezzel meghatározott irányt ad az életnek, mert napjainkban megtapasztalhatjuk, hogy a hit alapvető krízise igen sok személyre hatott. Az egyház megújulásának útja a hívek tanúságtétele, mert minden kereszténynek az a hivatása a világban, hogy Jézus Krisztus ránk hagyott igazságát juttassa érvényre. Csak így fedezhetjük fel a hit felemelő örömét és meggyőződésből fakadó továbbadásának lelkesítő erejét.
Negyvenéves lelkipásztori tapasztalatom alapján elmondhatom, hogy kisebbségben élni nagy kihívás, de ezt a helyzetet is a hit fényében kell megélnünk. Hitünk egyszerre segít minket abban, hogy megőrizzük és továbbfejlesszük közösségeink azonosságát és életét, de abban is, hogy megértésben és szeretetben éljünk másokkal. Ne feledjük, az egyház egyszerre szentéletűek és bűnösök közössége, ezért állandóan szüksége van a megtisztulásra, s a bűnbánat és megújulás útját kell járnia.
Az egyház nem első alkalommal hív meg minket a Hit Évére. VI. Pál pápa (1963–1978 között) 1967-et hirdette meg a Hit Éveként, ezzel megünnepelve Szent Péter és Szent Pál vértanúságának 1900. évfordulóját. VI. Pál tisztán látta kora súlyos nehézségeit, különösen az igaz hit megvallása és helyes magyarázata terén, hangsúlyozva, hogy mennyire fontos az évszázadok alatt kialakult hitvallást újra meg újra megerősíteni, kifejteni. Boldog II. János Pál pápa a II. Vatikáni Zsinat határozatait a Tanítóhivatal fontos, irányadó szövegeinek tartotta. Az ő nyomán XVI. Benedek is rámutat: mekkora kegyelem volt a XX. század egyháza számára a Zsinat, s biztos iránytű számunkra most is.
Az előttünk álló időszak segíteni akar abban, hogy újra megtérjünk az Úr Jézus Krisztushoz, újra felfedezzük a hitet, hogy az egyház minden tagja a feltámadott Üdvözítő hiteles és örvendező tanúja legyen a mai világban. Csak így lehetünk képesek utat mutatni azoknak, akik keresik a „hit kapuját”. Ezzel még inkább felnyitjuk a magunk és a körülöttünk élő emberek szemét Megváltónkra, aki jelen van közöttünk „minden nap a világ végezetéig”.
KOVÁCS SÁNDOR főesperes
A Hit éve jó alkalom a szeretetről való tanúságtétel fokozására. Tegnap a Szent Mihály római katolikus Caritas és a Nőszövetség munkatársai, önkéntesei gazdag élelmiszercsomagokat vittek a plébánia részéről a Szent Kamill-otthon gondozottjainak, a Báthory-líceum XI. A osztályának diákjai (Kocsis Imola tanárnő vezetésével) színvonalas irodalmi és énekműsorral kedveskedtek. - FODOR GYÖRGY
Szabadság, 2012. október 12.