Krisztus hálójában

„Gyertek, kövessetek, és emberek halászává teszlek titeket!” (Mk 1,17) – ezt az evangéliumi idézetet választotta a HÁLÓ, a Katolikus Közösségek Kárpát-medencei Hálózata mottójának a honlapján és ezt igyekszik élni a hétköznapokban is.

„A Hálóba kapcsolódva egy nagy közös utazás részesévé válsz. Az utak és utazók időnként összefutnak. E találkozásokból életre szóló barátságok, új közösségek, és néha útvonal módosítások születnek. A személyes és közösségi együttlétek adják a Háló lényegét. A Háló fenntart, és megoldást kínál, amikor közösséget keresel. Erős szálakkal köt másokhoz, hogy ne válj szigetté, magányos vándorrá. Egy gyorsan változó világ kihívásaira keres új válaszokat, kapaszkodó pontokat. A Háló Jézus szavára ígéretes eszköz az egyház kezében. Az ősegyház példája nyomán a szeretet kisközösségeiben segít megélni hitedet, megtalálni helyedet és boldogságodat. Egy határok nélküli Európában vigyázza katolikusságodat, magyarságodat, és elvezet testvéreidhez.” Ez az idézet – amit a Krisztus király plébánia honlapjára is feltettek – nagyon tömörítve jelzi azt, ami a Háló. De még mindig rejteget olyan dolgokat, amiket szavakban nem igazán lehet kifejezni: egy-egy baráti ölelést, a családos és „nagycsaládos” együttlétek meghittségét, az előadások, lelkigyakorlatok utáni növekedést és formálódást, melyet a Lélek láthatatlanul művel az emberekben, és még lehetne sorolni... A Háló híd, kapocs szeretne lenni a lelkiségek között.

A sepsiszentgyörgyi Hálónak érdekes története van, mely több éves hagyományra tekint vissza. A kezdetek kezdetén Bajcsi Tibor, illetve Hompoth Ferenc és Magdika irányítása alatt fogták át a város lelkiségeit a Szent József plébánián, majd Páll Katinka és Attila vették át. Aztán később – több év elteltével, fokozatosan – kapcsolódtak be a többi családok, és néhány éve a Krisztus király plébániára tevődött át a találkozások színhelye. Mivel három éve Hajdu Laura pedagógus a budapesti Háló-klub mintájára fontosnak tartotta az itteni klub elindítását, így jelenleg ő a sepsiszentgyörgyi bogozók vezetője.

Amikor ilyen pezsgő egyházi élet van Sepsiszentgyörgyön, miért szükséges egy Háló-klub? – teheti fel bárki a kérdést. Meglátásunk szerint fontos a hit és kultúra találkozása, egymás kőzegének átitatása. Fontos a kultúrát bevinni a templomba és ugyanilyen fontos a hitet kivinni a templomon kívül a hétköznapokba. A Háló nemcsak vasárnapi kereszténységre, hanem a hétköznapokban megélt evangéliumi élet megélésére, cselekvésre törekszik.

A Háló klub minden hónap első csütörtökén este 7 órától kezdődik, és a tanév szerinti időszakban, szeptembertől júniusig tart. A nyári nagyvakáció alatt szünetel. A Háló klub első meghívottja Kakas Zoltán néprajzkutató volt, akinek fotókiállításával kezdődött meg a tevékenység.... Összegezzük az elmúlt sepsiszentgyörgyi hálós évet, a teljesség igénye nélkül: kétszer a budapesti Gergely Géza hétgyermekes édesapa  volt a meghívott, valamint egyszer Blága Enikő és Botond családi és házastársi kapcsolatok, gyermeknevelés témával, Kondor Ágota igazgató-hitoktató vetítettképes előadást tartott a szentföldi látogatásról, Balogh Klára jogtanácsos vetítettképes elõadást az angliai és írországi útjukról, Timár Sándor előadást Értékeink védelmében – kihívás és örömforrás címmel, Demeter Zsuzsa hétgyermekes családanya interaktív beszélgetést a nagycsaládos élet kihívásairól, a gyermeknevelés örömeirõl, Czegõ Zoltán könyveit Bogdán László író, újságíró mutatta be. Sorjában próbáltuk meghívni a különböző lelkiségeket – még nem értünk a végére –, hogy egymást jobban megismerjük. Így a Háló-klub vendégei voltak a Taizé-sek (Szabó Gabriella és Vajna Csilla római zarándokútjukról meséltek), a Hit és fény közösség, az életvédő Pro Vita Hominis Társaság és a Fokolár lelkiségek. A csíkszeredai Péterffy Attila, a Gyulafehérvári Caritas gazdasági ágazatának vezetője beszámolt a biciklitúrás Mária Útról, majd nagyon szép, szerelmi témájú verseit osztotta meg a hallgatósággal.

Az igazi élményt a nyári nagytáborok jelentik, amikor valamelyik Kárpát-medencei régióban együtt lehet a család apraja-nagyja úgy, hogy mégis külön altáborokban folyik az élet. Ezek életre szóló élmények, ahol igazi barátságok köttetnek a hasonló érdeklődésű emberek között. A sepsiszentgyörgyiek részt vesznek ezeken, s akik nem tudnak elmenni, azoknak egy hétvégén, péntektől vasárnap estig tartó programot szervezünk. Oltszem és Csernáton után a Vadas-tetői cserkészotthon adott helyet ennek már második éve. Ennek Nagy Zsolt és felesége, Melinda lettek házigazdái.

Két éve közös hálós szilvesztert szerveztünk a Tanulók Házánál. A legelső nagyon jól sikerült, amikor Csíkszeredából, Brassóból, Marosvásárhelyről is jöttek bogozók. A tavalyi szilveszter nem sikeredett valami jóra, dehát saját hibáinkból tanulunk a legtöbbet...

Az újesztendő első napján Páll Katinkáék látták vendégül az együtt szilveszterező negyvenfős csapatot (gyermekeket, felnőtteket) a hétvégi házuknál. Egy jó kirándulás volt, hús-sütögetéssel, szánkózással és beszélgetésekkel.

Jó volt a böjt idején elmélkedni, megalkotni a keresztút stációit, majd végigjárni azon gyermekeinkkel együtt. A plébánián egésznapos találkozót is szoktunk tartani, idén László Rezső plébános és Sebestyén Ottó lelkivezető tartottak előadást. Meghívtuk a marosvásárhelyi Worship Team dicsőítő zenekart, Orbán Ferenc Pilinszky megzenésített verseit adta elő. December 6-án  Pénzes Lóránd A Sepsiszentgyörgyi Katolikus Egyházközség a 18–20 században című könyvét fogják bemutatni.
 
A sepsiszentgyörgyiek részt vettek a csíki, brassói, miklósvári (idén először tartottak ott rendezvényt) Háló-találkozókon, a nagyváradi Kárpát-medencei bogozók találkozóján, a bánkfalvi farsangi bálon, Úrnapján a fokolár lelkiséggel együtt díszítettek oltárt. Az egész napos találkozókon gyerek és tini programok is vannak. Köszönet mindazoknak, akik a Hálót bogozzák, a programokon részt vesznek, hellyel, anyagiakkal és szellemiekkel támogatják!
Józsa Zsuzsanna

Vasárnap, 2012/50