Gyémántmise a templombúcsún

Pappá szentelésének hatvanadik jubileumát ünnepelte Hajdú Gyula pápai prelátus, kanonok, ny. rektor a székelyudvarhelyi Szent Miklós-plébániatemplom névnapján. A gyémántmise és búcsú ünnepi szónokaként Jenei János c. esperes, kadicsfalvi plébános buzdította a szépszámú részvevőt. Közreműködött a Musica Sacra Kamarakórus Rózsa Imre vezényletével és a Szent Miklós Schola Simó Zsuzsa tanár irányításával.

Az egyházközség piros betűs napján Mátyás Károly főesperes-plébános felolvasta a Gyulafehérvári Főegyházmegye érsekének, Jakubinyi Györgynek a levelét, melyet Hajdú Gyulához, a teológia egykori rektorához intézett, aki ma a székelyudvarhelyi Pastor Bonus Papok és Idősek Otthonában él, és a Budakeszin szolgáló irgalmas nővérek lelki vezetője.

A jubiláns a gyulafehérvári püspökség legnehezebb korszakában vállalta a papi hivatást, amikor a lelkipásztorok börtönben voltak, törvényes vezetőiket pedig sorra tartóztatták le. Hajdú Gyulát is bebörtönözték, és később is üldözték: Isten Szolgájának, Márton Áron püspöknek a szabadulását követően több ízben akadályozták, hogy a főpásztor által kijelölt plébánián működjön. A helyzet enyhülése után Kézdivásárhelyen és Brassóban szolgált főesperesként. 1986-tól a Hittudományi Főiskola vezetését bízta rá Áron püspök.

Az ünnepelt kifejezte háláját Istennek, hogy a főesperesi kerület papjaival, a mallersdorfi ferences nővérekkel és székelyudvarhelyiekkel adhatott hálát Jézusnak, aki nevén szólította, kiválasztotta és hat évtizeden át megtartotta az Ő szolgálatában. A szentmiseáldozatban az egyházért, a papságért, népéért, városunk lakosságáért imádkozott.

Jenei János szentbeszédében kiemelte: az életszentség útján nem a cselekvés (actio) a fontos, hanem a befogadás (passio). A szentek is előbb betelnek Isten szeretetével, azután következnek az ebből fakadó cselekedetek. Szent Miklósnak kétféle ábrázolása ismert: az egyházi és a világi. Előbbin püspöki  ornátusban, kezében az Evangélium; felfelé néz, Istenre figyel, így válik nyitott szemű és szívű emberré. Világi ábrázolása: szakállas öregúr, hátán puttonnyal. A szónok arra biztatott, hogy legyünk Szent

Miklós „meghosszabbított kezei”, hogy hatékonyabban érhessük el mindazok szívét, akikkel találkozunk.

A Musica Sacra Kamarakórus a Kodály-évben a Magyar misét énekelte, és César Franck születésének 190. évfordulója tiszteletére hangzott el a Dextera Domini című kórusmű. Orgonán kísért Lászlóffy Árpád Ádám. Szólót énekelt: Chripkó Krisztina, Ilyés Levente és Rózsa Endre. A gyémántmisés áldást és a himnuszokat követően a Szent Miklós a hulló hóban című közkedvelt énekkel zárult az ünnepség.

Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2012. december 10.