2012.12.21
Egyház és média
Az év utolsó előadását Holló László tartotta a BBTE RK Teológia Karának keretében működő Katolikus Akadémián december 20-án. A kar erkölcsteológia tanára a tömegkommunikáció erkölcsi dimenzióit mutatta be. Eufóriaként élhető meg, hogy a katolikus egyház megannyi kommunikációs eszközt és felületet használ: saját rádiót, televíziót működtet, internetes oldalakon, a facebookon, twitteren szól az emberekhez a hitről. Az egyház nem kioktatni akar, hanem közösségben beszélgetni. A kommunikáció modern világát II. János Pál pápának sikerült a legerőteljesebben megérteni és használni. Igazi szupersztárnak számított e téren is, s ő kiválóan tudott a média képviselőivel kommunikálni.
A média bonyolult világában sem szabad az egyháznak a peremre szorulnia, netán elnémulnia. A II. vatikáni zsinat e témával foglalkozó dokumentuma nem elítélően tárgyalja a témát, hanem csodálatos eszközöknek nevezi a kommunikáció technikai lehetőségeit s arra biztat, azokat használni kell a jó hír terjesztésére. Arra hívja fel a figyelmet, hogy mindezt felelősséggel kell tenni. A kommunikációval foglalkozó további vatikáni dokumentumok hasonlóképpen ezen eszközök felelős kezelésére int, ez a felelősség a médiaeszközök tulajdonosaira és a közléssel foglalkozó profikra vonatkozik, de ugyanakkor a médiafogyasztók felelősségére is figyelmeztet – ahogyan az előadó fogalmazta, a távirányító azért is van, hogy olykor ki lehessen kapcsolni a televíziót.
A Vatikán kommunikációja is jelentős múltra tekint vissza: saját újságja, rádiója, tévéje van, s saját hivatala: a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsa, amely immár 46 éve a kommunikáció katolikus egyházban is meghirdetett világnapjának ünneplését irányítja, a pápának segít e világnapra üzenetet megfogalmazni, s azt eljuttatja a világ minden részébe.
Az előadó az eufória után az aggodalomra okot adó problémákra is felhívta a figyelmet, a kommunikáció által felvetett, ott megjelenő erkölcsi problémákra. Megváltozott a fiatalokban a példakép fogalma, ma már a médiában látott „sztárokkal” kívánnak azonosulni, az értékek terén ez az élvezet filozófiájához való kapcsolódást rejti. Ám a képernyőn látottak sokszor nem igazi hősök, hanem talmi értékeket megjelenítő, a média által kreált, pillanatnyi sztárok.
Az Inter Mirifica zsinati dokumentumot ismertetve, értékelve Holló László arról beszélt, az egyház kommunikációja terén is változást és lendületet hozott a zsinat, hiszen például először tudósíthatott a média ilyen jelentős egyházi eseményről, mert a zsinati atyák belátták, hogy a titkolózás csak megmérgezné a légkört. A sajtó úgyis közöl híreket, a legjobb, ha azokat első kézből, az illetékesektől kapja, akkor kevesebb a lehetőség a félreértésre vagy csúsztatásra.
A Katolikus Akadémia 2013-as első előadását január 17-én Zamfir Korinna, a kar tanára A katolikus egyház az ökumenizmus útján címmel tartja, koreferens Adorjáni Zoltán, a Protestáns Teológiai Intézet tanára.
Miklós Ágnes, Bodó Márta
Vasárnap