Áprilistól folytatnák a csíkszentmártoni templom felújítását

Ha minden a tervek szerint alakul, akkor már kora tavasztól folytatódnak a csíkszentmártoni plébániatemplom felújítási munkálatai. Az illetékesek szerint idén a tetőszerkezet újjáépítését végeznék el, az ehhez szükséges pénzösszeg egy része már rendelkezésre áll. A templom teljes körű felújítását 2011 novemberében kezdték el, eddig a statikai megerősítéssel és a belső festéssel készült el a kivitelező.

„Azt, hogy pontosan mikortól folytatódnak a munkálatok, még nem lehet tudni, zajlanak az ezzel kapcsolatos egyeztetések” – tájékoztatott Vakaria Béla. A csíkszentmártoni plébános elmondta, a felújítás második szakaszára vonatkozó tervek elkészültek, már csak a kivitelezéshez szükséges pénzösszeg biztosítása van hátra. Vakaria elmondása szerint ez alkalomból a tetőszerkezet újjáépítését végeznék el, ami az eredeti 45 fokos szögbe történő visszaállítását, valamint cseréppel történő újrafödését jelenti.

„Ha minden jól megy, és az időjárás is engedi, már április elejétől folytatnák a templom renoválását” – ezt már Gergely András nyilatkozta portálunknak. Csíkszentmárton polgármestere kifejtette, idénre a tetőszerkezet felújítása van beütemezve, a többi munkálat valószínű, jövőre marad. A községvezetőtől megtudtuk, a külső felújítás mellett még számos, az épület belsejében elvégzendő munkálat is hátravan. Ilyen például az oltár restaurálása, a korhadó padlózat teljes kicserélése, a fűtéshálózat kiépítése, illetve új bútorzat vásárlása. Gergely András szerint a templom teljes körű felújítása körülbelül 1,5 millió lejbe kerül, ebből a hamarosan kezdődő második szakaszra mintegy 500 ezer lejt költenének.

Mint arról már beszámoltunk, a plébániatemplom esetében a legsürgősebb a statikai megerősítés volt. Ezt még a múlt év folyamán elvégezték: vonórudakat helyeztek be a tetőszerkezetbe, illetve újjáépítették a boltívet, ugyanakkor az épület belsejének a festését is elvégezték. A beruházás finanszírozásba besegít a helyi közbirtokosság, az egyházközség hívei és más adományozók, illetve a helyi polgármesteri hivatal. Mindemellett nagy segítséget jelent a megyei önkormányzat anyagi támogatása is.

A jelenlegi csíkszentmártoni istenházát egyébként 1802-ben kezdték el építeni az előző templom alapjaira, és 1814-ben fejezték be. A középkori templom emlékeiből megőrizték a 15. századi fali szentségfülkét, amely ma is látható a várfalban. A szent hajlék az egyik legértékesebb Mária-szobrot tudhatja magáénak, 1525-ben készítették. Egyes szakemberek szerint ugyanabból a műhelyből származik, mint a csíksomlyói Szűz Mária-szobor.

  Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2013.02.05.