Templomának ünnepére készül Gyergyóditró

Akárcsak a gyergyóditrói nagytemplom építése során, fennállásának centenáriumi évében is hangsúlyos szerepet kap az összefogás; az egész évre terjedő ünnepségsorozat a község önkormányzata, római katolikus plébániája és a Ditrói Közbirtokosság közös szervezésében valósul meg. Az intézmények mellett a hívek áldozat- és szerepvállalása is a régiek példája szerinti.

ditro_centenarium_sajtotaj_01_b

Kovács Árpád András (balról), Baróti László Sándor és Puskás Elemér számolt be a centenáriumi ünnepség szervezéséről

Idén százéves a gyergyóditrói nagytemplom, ezt egész évre kiterjedő programsorozattal ünnepli a település. A vallási, kulturális, sport és szórakoztató jellegű programok összeállítását, anyagi támogatását, szervezését és lebonyolítását három intézmény vállalta fel – hangzott el az ünnepségsorozat szervezéséről tartott sajtótájékoztatón, szerdán.

„Ugyanúgy próbálunk cselekedni a mindennapokban, ahogyan száz évvel ezelőtt elődeink tették. A település akkori vezetői, a közbirtokosság és az egyház összefogásával épült fel az a templom, ami nekünk, ditróiaknak páratlan az egész világon. Amilyen bátrak voltak az őseink, a három intézmény most is ugyanolyan bátran próbál összefogni és méltóképpen rákészülni a templom száz éves centenáriumára” – fogalmazott Kovács Árpád András, a Ditrói Közbirtokosság elnöke. Hangsúlyozta, az összefogásnak nem csupán az intézmények, de a hívek is részét képezik. „Nem tudtunk annyira hatékonyak lenni, mint az őseink, akik négy év alatt felépítették a templomot, viszont dicséretes, hogy a mai önző világban és pénztelenségben – hogyha több idő alatt is – de sikerült újjávarázsolni a templomot” – mondta.

ditroi_templom1_b

A ditrói templom méreteiben, szépségében, minőségében túlszárnyalja a környékbeli templomokat

A templomépületről

A templom építéséről, nemrégiben történt felújításáról Baróti László Sándor plébános számolt be a sajtónak. „Szerencséje volt Ditrónak a századforduló után; olyan plébános került oda Takó János főesperes személyében, aki merte kezdeményezni, hogy a ditróiak megvalósítsák egyik legnagyobb tervüket, ugyanis már az 1800-as évek végén elhatározták, hogy oda templomot építenek. Akkor még Gyergyószentmiklós nem volt város, Ditró számított arra, hogy a városiasodás útján ő fogja megtenni az első lépést a medencében, és ezért tervezett egy olyan méretű templomot, ami illő egy nagy településhez. A ditrói templom – történészek szerint – méreteiben, szépségében, minőségében is ezért szárnyalja túl a környéken lévő templomokat. 1913-ban lett kész” – ismertette röviden a templom történetét a plébános.

Elmondta, az eltelt száz év alatt nagyobb felújítás csak a centenáriumra készülve valósult meg; az első javítások 2007-ben, Balázs Károly plébános kezdeményezésére történtek. „A ditróiak egy egész vagyont hordtak a plébániára, amiből mára kívül-belül sikerült kijavítani a templomot” – fogalmazott Baróti László Sándor. Elmondta, előbb a tetőzet és a külső falak felújítása történt meg, a belső javítások 2010-ben kezdődtek el. A munkálatok során restaurálták a szentélyben lévő freskókat, festményeket, újraszerelték a villanyhálózatot, ugyanakkor felújították a sekrestyét és a tanácstermet is. 2012-ben a 4500 négyzetméteres felületű templomhajót is sikerült felújítani. Szintén a 100 éves évfordulóra készült el a kéthektáros templomkert rendezési terve is, amely jelenleg megvalósítás alatt áll. Meghosszabbítva az ezelőtt 100 évvel elkészült kerítésrészt, tavaly több mint 200 méter hosszúságban kovácsolt vasra cserélték ki a fakerítést, jelenleg pedig a templomudvar rendezésének terve készül. Baróti plébános elmondása szerint a templomkertben keresztutat állítanak fel, ugyanakkor helyet kap itt egy napóra, rózsalugasok, szoborpark, játszótér, pelenkázó  és mosdó is.

Lelki megújulásra szólítják a híveket

„Isten temploma szent, és ez a templom ti vagytok” – ezt a Szent Pál apostoltól származó gondolatot választották a szervezők a centenáriumi ünnepségsorozat jeligéjéül. „Jézus Krisztus tanítása szerint az igazi templom az emberi test, mert benne lakik a szentlélek. Ahogyan a kőtemplomokat időnként restaurálják, úgy nekünk is figyelnünk kell arra, hogy időről időre megújuljunk” – adott magyarázatot a mottóul választott gondolatnak Baróti László Sándor. Mint mondta, a programok során mindenki számára adott lesz a lehetőség a megújulásra, a ditróiak és az innen elszármazottak mellett szívesen látnak a rendezvényekre minden érdeklődőt.

A vallási programok között a plébános kiemelte a nagyböjti keresztutat, melynek stációit a faluban lévő utcaszéli feszületekből állították össze. „Ezt a keresztutat a székely népünk szabadságáért, boldogságáért, a székely autonómia megvalósulásáért és a ditrói egyházközség lelki megújulásáért ajánljuk fel” – közölte a plébános. A vallási programok között kiemelte továbbá a felszegbe tervezett Szent Imre-templom alapkövének április 7-i letételét, illetve a nagytemplom újraszentelésének ünnepségét, melyre június 7-én kerül sor.

Novemberig tart az ünnepségsorozat

A centenáriumi ünnepségsorozat keretében idén több mint hatvan program várja az érdeklődőket, ezek szervezését, pénzügyi támogatását, lebonyolítását a három szervező intézmény vállalta fel – tudtuk meg Puskás Elemér polgármestertől, aki azt is elmondta, a Jézus Szent Szíve búcsús ünnep időpontjáig az önkormányzat igyekszik teljesen rendbe tenni a község központját; június 7-ig mintegy 1000 négyzetméternyi járdafelület kialakítását szeretnék kivitelezni.

A polgármester tájékoztatásából megtudtuk, hogy az ünnepre centenáriumi zászló készül, ezzel ajándékozzák meg a szervezők azokat a helyi intézményeket, melyek valamilyen módon kötődnek a templomhoz. Az első két lobogót a ditrói iskolák kapják a március 15-ei ünnepségen, de ilyen zászló kerül a templomba, a községházára és a közbirtokosság székhelyére is. A centenáriumi lobogóval az élen indulnak a ditróiak az idei csíksomlyói búcsúba, melyre – a fiatalság bevonásával – az eddigieknél nagyobb létszámú gyalogos zarándoklatot szeretnének indítani a kezdeményezők. A polgármester tájékoztatásból kiderült továbbá, hogy a ditrói templom búcsúja alkalmával avatják fel Takó János főesperes szobrát, és azt is megtudtuk, hogy a néphagyományok jegyében szervezik meg  június 7-9-e között a falunapokat, melynek kiemelkedő programszáma a Szent László rockopera lesz.

A novemberben záruló programsorozat csak néhány eseményéről tettek említést a szervezők a sajtótájékoztatón, de ígérik, a hamarosan kiosztásra kerülő programfüzetekben minden érdeklődő megtalálja a teljes leírást.

A rendezvénysorozat költségvetéséről nem tudtak beszámolni a szervezők, mint azt mondták, ez március végére fog letisztázódni. Azt viszont kijelentették, anyagi okokból egyetlen betervezett esemény sem fog elmaradni, ha változtatásra lesz szükség, annak oka csak a programok bővítése lehet.

Pethő Melánia, Székelyhon.ro, 2013.03.06.