Hiába kérték a jogorvoslati törvény halasztását a romániai katolikusok

A romániai katolikus püspökkari konferencia nyílt levélben fordult Victor Ponta román miniszterelnökhöz, akitől azt kérte, hogy kormánya halassza el a kommunizmus idején államosított ingatlanokról szóló törvényjavaslat benyújtását. A román kormány elfogadta a kommunizmus idején államosított ingatlanokra vonatkozó új jogorvoslati törvény tervezetét. Ennek értelmében Románia négy év múlva részletekben kezd ismét kárpótlást fizetni azokért az elkobzott ingatlanokért, amelyeket nem lehet természetben visszaszolgáltatni. Továbbra is érvényben van, hogy a még létező, államosított ingatlanokat lehetőleg természetben adják vissza volt tulajdonosaiknak. Ha ez nem lehetséges, akkor az állam a jelenlegi piaci értéken állapítja meg az egykori ingatlanért járó kárpótlás értékét, amelyet azonban nem pénzben, hanem úgynevezett árverési pontok formájában fizetne ki. Az árverési pontokat a kárpótolt személy más, az állam által áruba bocsátott ingatlanok megvásárlására használhatja fel, vagy megvárhatja, amíg azokat – 2017-től kezdődően, évenként legfeljebb 14 százalékos összeghatárig – az állam visszavásárolja.

Ez azt jelenti, hogy a kormány a következő parlamenti ciklusra hárítaná a kárpótlás terhét, amely egyes becslések szerint akár 16 milliárd euróra is rúghat.

A katolikus püspöki konferencia a törvényjavaslat benyújtásának elhalasztását kérte, s református püspökök is bírálták a kormány restitúciós törvénytervezetét, mert méltánytalannak tartják a kárpótlási rendszert. Victor Ponta miniszterelnök szerint az egyházak is küldhetnek módosító indítványokat. Ponta a kormányülésen beszámolt arról, hogy a tervezetet az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) is véleményezte, és a strasbourgi bíróság javaslatára a szöveget úgy módosították, hogy a tulajdonosoknak nem 25, hanem legfeljebb tíz évig kell megtartaniuk a közintézmények által használt ingatlanok rendeltetését. Romániát az EJEB szólította fel 2010-ben, hogy tegye működőképessé az államosított ingatlanokkal kapcsolatos jogorvoslati rendszerét, miután több mint ezer – a visszaszolgáltatás ütemével és a megítélt kárpótlással elégedetlen – panaszos perelte be a strasbourgi bíróságon.

A bukaresti kormány jóváhagyta, hogy a kabinet „felelősségvállalással” terjessze az új jogorvoslati törvény tervezetét a parlament elé. A felelősségvállalás azt jelenti, hogy a kormány által ilyen módon előterjesztett törvénycsomag egy bizonyos határidőn belül automatikusan hatályba lép, ha a parlament nem szavaz meg közben egy – a kormány bukásával járó – bizalmatlansági indítványt.

(MTI)/Vasárnap

 

Lucian Muresan bíboros levele Victor Ponta miniszterelnökhöz 

A Romániai Katolikus Püspökkari Konferencia elnöke és a romániai görögkatolikus egyház feje április 9-én levélben fordult Victor Ponta miniszterelnökhöz, amelyben azt kéri, halassza el a kormány felelősségvállalását a tulajdonjogot illető törvény esetében. 

A romániai római és a görögkatolikus egyház hétfőn este egy televíziós műsorból értesült arról, hogy szerdán az a kormány, melyet ön vezet, felelősséget vállal azon törvénytervezet esetében, mely a kommunista rezsim által elkobzott tulajdonok visszaszolgáltatási folyamatát befejezné.

A hír meglepetésként ért bennünket, mivel ez a törvénytervezet azokra a tulajdonokra is vonatkozik, amelyek az egyházaké voltak, viszont önök egyik egyházzal sem konzultáltak a törvényjavaslat kidolgozásakor.

Tekintettel arra, hogy ez a törvényjavaslat közvetlenül érint bennünket, kérjük, hogy halassza el a felelősségvállalást e törvényjavaslat esetében április végéig, időt adva ezzel arra, hogy módosítási javaslatokat tegyünk azokra a cikkelyekre vonatkozóan, melyek bennünket érintenek.

Amennyiben egyházunk tulajdonait, akár a román állampolgárok tulajdonait is anélkül kobozták el a kommunisták, hogy velünk konzultáltak volna, természetesnek tartjuk, hogy konzultáljanak velünk, és mi is részt vállalhassuk annak a törvénytervezetnek a kidolgozásában, mely arra hivatott, hogy ezt a problémát megoldja.

Köszönjük, és teljes körű odafigyelésünkről biztosítjuk önöket.   

 

 Lucian Mureşan bíboros, a Romániai Katolikus Püspökkari Konferencia elnöke