2013.05.28
A Mária Rádió kolozsvári stúdióját többször említették az elmúlt időben a híradások, hiszen már műsorokat (többek között lapunk heti szemléjét) is innen sugározzák. Hivatalosan azonban csak május 26-án áldották meg s indították az életbe. Családias keretben, udvarhelyi, csíki és nagyváradi zarándokok gyűrűjében kezdődött az ünnepség: egy kolozsvári bérház utolsó emeletének belső erkélyén álltak körbe az ünneplők, hogy meghallgassák a szép indító, áldást kérő szavakat s együtt imádkozzanak, valamint hogy a stúdió magját képező egyetemistákból álló Visszhang kórus énekét hallgassák. Takó István egyetemi lelkész volt a házigazda, ő ismertette a stúdió történetét az első lelkes próbálkozásoktól a profi stúdió felállításáig. Kovács Sándor főesperes hathatós mellé állása volt szükséges ahhoz, hogy az ifjak álma valóra váljon: az ő szellemi és anyagi segítsége tette mindezt lehetővé. Kovács Sándor megható és meghatódott imában adott hálát Istennek mindenért, s buzdította a rádióhallgatókat és a jelenlevőket az elkötelezett helytállásra, majd szenteltvízzel meghintette az ötödik regionális stúdió falait. László Attila, majd a Mária Rádió elnöke, Szatmári Ferenc szólt az egybegyűltekhez: utóbbi elmondta, saját egyetemista kori kolozsvári álmait látja életre kelni. Ugyanakkor azt reméli, a kolozsvári stúdió sajátos színt és szellemiséget hoz, hiszen az egyetemistáktól a lelkiség mellett várja azt, amit II. János Pál pápa a kultúra evangelizációjának nevezett.
A bensőséges ünneplés után a zarándokok és egyetemista fiatalok a Piarista templom búcsúünnepére vonultak át, hogy a Szentháromság oltalmába ajánlott templomban kérjék életükre és munkájukra Isten bőséges áldását. Az ünnepi szónok, László Attila Székelyudvarhely-szombatfalvi plébános a küldetés felismerésére és vállalására irányította a figyelmet igen mélyre vezető homíliájában.
A kolozsvári rádióstúdió védnökét, Kovács Sándor főesperest arról kérdeztük, mi vezeti őt, hogy az udvarhely területi stúdió után újabbat indít. „Nagyon, de nagyon megtanultam a Mária-tiszteletet, a családból hoztam. Aztán amikor teológiára kerültem, ott elmélyültem ebben a Mária-szeretetben és tiszteletben. Erre a Kolozsváron tanuló fiataloknak, egyetemistáknak is szükségük van, ezért erre fektetünk nagy hangsúlyt. Különösen nagy lelkesedéssel és örömmel tölt el, amikor látom, hogy a fiatalok ragaszkodnak, a Mária-tiszteletet nem hagyják. Ferenc pápa egész lelki megújulást indított el, s ennek lényege az, hogy Máriához bizalommal és szeretettel jöjjünk. Erre akarom nevelni a fiatalokat, hogy a Mária-tiszteletben egyre inkább megerősödjenek. Mária az, akiről sosem lehetett hallani, hogy valakit magára hagyott volna, hanem mindenkit megsegített minden időben, s segít ma is.” Arra a további kérdésre, mit vár a kolozsvári stúdiótól, a munkatársaktól, elmondta, konkrét és határozott elképzelése van arról, milyen legyen ez a rádiós munka, s kifejtette: „olyan munkatársak vannak, akik a Mária-tisztelet mélységét és szépségét megőrzik és továbbadják. Ide azok jönnek, akik vagy a családi otthonban, vagy hittanórákon és más egyházi események során át valóban megtanulták, hogy Mária nélkül élni nagyon nehéz, nem is lehet”. A kedves olvasók, rádióhallgatók immár hivatalosan is hallhatják a Kolozsvárról jelentkező egyetemisták fiatalos Isten-dicséretét, s figyelhetik, általuk, bennük, hangjukon hogyan szólal meg a közeljövő egyházi hangja.
Kép és szöveg Bodó Márta, Vasárnap