2013.06.06
Szövetség napja Marosillyén
Bethlen Gábor fejedelem idejében sem lehetett élettel telibb a marosillyei Veresbástya, s annak környéke, mint szombaton, amikor több százan jöttek el, Erdély minden sarkából, sőt Magyarországról is, együtt ünnepelni a dévai Szent Ferenc Alapítvánnyal a Szövetség Napját.
Gyermeknap lévén, Orbán Szabolcs ferences atya igazi interaktív szentmisével indította az ünnepséget, amelybe az alapítvány gyermekei, munkatársai nem csupán kórustagként, felolvasóként kapcsolódtak be, hanem a prédikációból is részt vállaltak. Az elmúlt kilenc héten ugyanis az alapítvány gyermekei a Prágai Kisjézus szobrának jelenlétében ismerkedtek a gyermek Jézus erényeivel. És Szabolcs testvér felkérésére egy-egy bátrabb apróság az őt leginkább megragadó erényről szólt az oltárnál. Így hallhattunk az alázatosságról, engedelmességről, bölcsességről, párbeszédre való nyitottságról, hitről és vallásosságról, szeretetről, kedvességről, kitartásról, szerénységről és szelídségről – olyan erényekről, melyeknek mindannyiunk életében jelen kellene lenniük. A szentmisének örömteli és megható pillanata volt 11 alapítványi kisgyerek megkeresztelése, majd a rendezvény egyik kedves meghívottja, Asztalosné Zupcsán Erika, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkár-helyettese szólt a gyermekekhez, felnőttekhez. Az államtitkár asszony arra próbálta inteni hallgatóságát, hogy bármennyire is mást sugall a világ, valójában mindenért meg kell küzdeni. De ha a bátorságot, kitartást és a korábban felsorolt erények sokaságát követelő küzdelem nyomán igazgyöngyök teremnek, akkor megéri a küzdelem. Asztalosné Zupcsán Erika, a június 4-én esedékes Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából szintén szemléletes képpel fordult a gyermekekhez, Mauglinak a farkasokhoz intézett szavait tolmácsolva, miszerint: „egy vérből valók vagyunk”. E törvényerejű mondat üzenete kell munkálkodjon mindannyiunkban, ahhoz hogy igazán nagy dolgokat tudjunk véghez vinni – fogalmazott az államtitkár asszony. Az összefogásért, a kicsinyek és elesettek felkarolásáért, Bethlen Gábor szellemiségének életre keltéséért imádkozott a szentmise végén Böjte Csaba atya is.
A lélekemelő ünnepség jókedvben elköltött ebéddel folytatódott, melyet az alapítvány munkatársai a dévai civilszervezetek, az RMDSZ és a Téglás Gábor Iskolaközpont képviselőivel közösen készítettek el. Majd színpadra lépett a Ciráda zenekar, egykettőre dalolásra bírva az apróságokat. Amúgy rövidesen a gyermekek vették birtokba a színpadot. A dévai óvodások balett-előadással, a szászvárosi apróságok énekkel, verssel, a szalontaiak, gyulafehérváriak és a nagyobbacska dévai gyermekek népdallal szórakoztatták társaikat. Végül a dévai felnőtt kórus Kodály-dalokkal zárta az előadások sorát. De volt egy kis ráadás is. A rendezvény másik kedves vendége, Kóka Rózália is előhúzott tarisznyájából néhány régi bukovinai mesét, amit gyermekek, felnőttek egyaránt szívesen hallgattak.
Közben a Veresbástya emeletén Tamási Zsolt, marosvásárhelyi történész tartott előadást a 400 éve fejedelemmé választott Bethlen Gábor ifjú éveiről. A korán árvaságra jutott későbbi fejedelem lelki nagysága már ifjú éveiben megmutatkozott. Minden alkalmat megragad, hogy tudását gyarapítsa, és jó szándékkal szolgálja, segíti hatalomra mindazon fejedelmeket, akikben Erdély megmentőjét látja. Tudása és tisztánlátása ellenére nem tör hatalomra. Családjához hűséges marad. Testvérét mindvégig maga mellett tartja. Csupán akkor vállalja el a fejedelemséget, mikor nem lát más kiutat. Ezt követően pedig 16 évnyi uralkodása alatt áldozatos munkával virágoztatja fel Erdélyt. Nem csupán politikai stabilitást hozva, de nagymértékben fejlesztve a kultúrát, oktatást is. – E téren méltán vonható párhuzam Bethlen Gábor erdélyi fejedelemsége és Mátyás király uralkodása között – fogalmazott az előadó.
A történelem felidézését követően ismét a gyermekek kerültek a figyelem központjába. Az egy nappal korábban zajló sportvetélkedők nyertesei gazdag jutalomban részesültek a magyar kormány képviseletében jelen lévő Asztalosné Zupcsán Erika által hozottakból. Az államtitkár asszony ugyanis ajándékszállítmánnyal érkezett a dévai Szent Ferenc Alapítványhoz: – A Katolikus Karitász és a fogyatékkal élő személyeket foglalkoztató Kézmű Nonprofi Kft. ajándékát hoztam el Dévára. Nagy szeretettel készültek ezek az tárgyak, amelyek egyben ékes bizonyítékai annak, hogy bátorsággal és szeretettel a nehézségek leküzdhetők és mindenki képes igazgyöngyöket teremni.
A bőséges ajándékszállítmányból az alapítvány számos otthonába jutott, de mindenekelőtt azok részesültek belőle, akik aktívan vettek részt a szombati rendezvényen.
S bár a nap második felében szakadó eső kényszerítette a Veresbástya falai közé a szabadtérre tervezett eseményeket, a résztvevők mindannyian napsugaras emlékként őrizhetik az idei marosillyei gyermeknapot, „kölyökbúcsút”, a Kis Jézus, Bethlen Gábor és a szövetség ünnepét.
Gáspár-Barra Réka, Nyugati Jelen, 2013. június 03.