Visszatérni a tiszta forrásokhoz

Megérkezett a lengyelországi Częstochowába a Fekete Madonna-zarándoklat, amelynek különlegessége, hogy a csíksomlyói kegyszobor másolatát is magával viszi.

 

zarandoklat_lengyelorszag_2_b

Tamás József segédpüspök (középen) indulás előtt áldotta meg a zarándoklatot

A hitünkben megújulni, „felnőtté válni” úgy lehet, ha visszatérünk azokhoz a tiszta forrásokhoz, ahonnan az előttünk járó nemzedékek is táplálkoztak. Visszatérni azokhoz a szent helyekhez, ahol az imádsággal megszentelt környezet erre a megújulásra és hitünk „korszerűségének” megtalálásához reményt ad – ezekkel a szavakkal indították útjára Budapestről immár harmadszorra a Fekete Madonna zarándokvonatot. Különleges zarándoklat ez, hiszen általa jut el a csíksomlyói kegyszobor mérethű másolata a lengyelországi pálos kolostorba.

zarandoklat_lengyelorszag_1_b

Megható fogadtatásban részesült a zarándokvonat a felvidéki Párkányban

A világhírű czestochowai pálos kegyhelyre igyekvő szerelvénynek a száznál is több csíki és székelyföldi utasa mellett egy egyedi „vendége” is volt. Az egyik vonatkocsiban, „dobozolva” várta végállomását az immár Székelyföldet és Budapestet is megjárt csíksomlyói kegyszobor másolat. A történet még tavaly pünkösdkor kezdődött, amikor is a lengyelországi pálosok a Fekete Madonna kegykép hű másolatát adományoztak a csíksomlyói ferenceseknek. A szeretet és barátság ajándéka nem maradt viszonzatlanul: egy évre rá, ugyancsak pünkösdkor indult útjára Csíksomlyóról a marosszentannai Demeter József által készített Mária-szobor mérethű másolata, hogy elfoglalhassa méltó helyét a lengyelek lelki központjában.  

Több mint hétszáz zarándok

Zsúfolásig telt szerelvények várták hétfő este az indulást a budapesti Nyugati-pályaudvaron. A harmadik alkalommal – a Misszió Tours Utazási Iroda által – szervezett  Fekete Madonna zarándokvonatnak ezúttal egy különleges „utasa” is akad: a csíksomlyói kegyszobor fából készült hasonmása.

zarandoklat_lengyelorszag_3_b

A zarándoklat legfiatalabb résztvevője a vonaton szemléli édesanyjával a csíksomlyói kegyszobor másolatát

„Reméljük idén is lelkiekben gazdagít bennünket ez az út. Amely ezúttal kissé sajátosabb, hiszen a csíksomlyói Szűz Mária hasonmását visszük Lengyelországba” – fogalmazott az indulás előtti papi áldás során Tamás József csíkszeredai római katolikus segédpüspök. A vonatkocsikban több mint hétszáz zarándok várta már, hogy elkezdhesse a Felvidéken át vezető, sok száz kilométeres útját Częstochowába, köztük mintegy százötven csíki és székelyföldi zarándok is.

Budai: mindig volt valami különlegesség

„A tavalyi, általunk szervezett csíksomlyói Boldogasszony Zarándokvonat különlegessége az volt, hogy a Fekete Madonna képmásolatát szállítottuk Székelyföldre, amit ott óriási örömmel fogadtak” – jelentette ki az utazás közben adott interjúja során Budai László. A Misszió Tours Utazás Iroda vezetője kiemelte, ezúttal is tartogattak különlegességet, hiszen a kegyszobor hasonmását szállítják a lengyelek lelki központjába, a világ egyik legnagyobb zarándokhelyére.

zarandoklat_lengyelorszag_4_b

Érkezés utáni ünnepélyes szentmise a Jasna Góra-i pálos bazilikában

„Ez számunkra egy különösen nagy kegyelem. Ha számunkra nem jelentene lelki többletet egy ilyen út, akkor nem is szerveznénk. Mi ezt azért tesszük, mert lelki megújulásra vágyunk mi magunk is, és ahhoz szeretnénk hozzá segíteni másokat is. És ahogy a jelmondatunk is kifejezi, mindezt a krisztusi, keresztényi tiszta forrásból gondoljuk megvalósítani” – nyomatékosított Budai.

Benne van a hit és a kultúra

Ugyanazt szolgálta Lengyelországnak a czestochowai kegyhely, mint a székelyeknek, illetve a világ magyarjainak Csíksomlyó: ott van benne a hit, ott van benne a kultúra és a nemzeti érzésben való elmélyülés – ezt már a zarándoklaton szintén részt vevő Urbán Erik ferences testvér fogalmazta. A csíksomlyói kegytemplom igazgatója kifejtette, örvend, hogy eljuthat a lengyelországi kegyhelyre. „Kettős érzés van bennem, hiszen egyrészt hivatalból vagyok itt, mint a kegyszobor átadója a ferences rend részéről, másfelől pedig mint egyszerű zarándok. A zarándoklat egyébként mindig a lelkiekkel van összekötve, célja a hitben való elmélyülés, megújulás” – magyarázta rövid beszélgetésünk során az egyházi méltóság.

zarandoklat_lengyelorszag_5_b

Beer Miklós váci püspök (balról) Romn Majewszki pálos perjelt, Częstochowa Jasna Gora kolostorának elöljáróját köszönti az érkezés utáni bazilikai ünnepélyes szentmisén

Szintén a kegyszobor másolatának átadását méltatta Tamás József segédpüspök. „Nagy megtiszteltetés ez a gyulafehérvári főegyházmegye és a ferencesek számára. Persze már az megtiszteltetésnek számít, hogy a csíksomlyói kegyhelyen őrizhetjük a Fekete Madonna kegykép mását. A kegyszobor másolatának átadásával is rendhagyó eseménynek lehetünk majd szemtanúi. Általa Csíksomlyó a világ keresztényeinek a köztudatába is bele fog vésődni” – említette a segédpüspök.

Beer Miklós: újból reményt adhatunk Európának

„Örömmel kapcsolódom ehhez a zarándoklathoz. Lélekben ott voltam Csíksomlyón, amikor a pálosok adták át a Fekete Madonna hiteles képmásolatát. Hiszem azt, hogy ez a mostani találkozás a magyar és lengyel nép hitben megalapozott barátságát tovább fogja erősíteni, és reménységem az, hogy a hitében meggyengült Európának, itt az öreg kontinens közepén,  újra tudunk bátorítást adni és reményt – mondta el kérdésünke Beer Miklós. A váci egyházmegye püspöke úgy fogalmazott, tulajdonképpen az egész életünk egy nagy zarándoklat. „És mi, hívő emberek így értelmezzük életünket, mintha az Isten felé vezető utunkat járnánk. Úgy akarunk megérkezni minden zarándokhelyre, azzal az örömmel és azzal az előrevételezett élménnyel, mintha már ott lennénk az Atyai házban. Éppen ennek az élményével akarunk aztán visszajönni a napi gondjainkhoz, feladatainkhoz, hogy ebből a reménységből kapjunk erőt” – osztotta meg az utazás alatt a zarándoklattal kapcsolatos gondolatait a váci püspök.

Bátor Botond: fájdalmas volt, amikor elvitték

„Általában amikor valakit megszeretünk, akkor tudjuk azt igazán, amikor elmegy. Nagyon fájdalmas volt amikor a budapesti pálos rendi Sziklatemplomból két hónap után elvitték a kegyszobor másolatát. Ez idő alatt ugyanis nagyon sokan fordultak meg templomunkban” – osztotta meg tapasztalatait Bátor Botond. A magyarországi pálos tartományfőnök szerint a Szűzanya különböző formában mutatkozik meg a világ különböző részein. Tulajdonképpen mindenhol ugyanaz, de valahogy minden nemzet a saját sorsának az alakítását csomagolja bele a Mária-tiszteletébe. „A csíksomlyói kegyszobor az elszakított magyarság egy nagyon fontos szimbóluma. Nehéz időkben kapaszkodtak a Szűzanya kezébe Csíksomlyón, ez adott erőt az ott lakóknak ahhoz, hogy kitartsanak hitükben, munkájukban” – fogalmazott a kegyszoborral kapcsolatban a pálos rendi elöljáró.
A zarándokvonat pedig egyre csak szelte a kilométereket, közelítve végállomásához. A felvidéki határon, Párkányban megható, ünnepélyes fogadtatásban volt részük a zarándokoknak. Az utazás végül, egy felhőszakadás okozta árvíz miatt, a tervezettnél mintegy négy órával lett hosszabb. Ez azonban nem tágította el a zarándokokat attól, hogy zsúfolásig megtöltsék a Jasna Góra-i bazilikát az érkezés után tartott ünnepélyes szentmise alatt. A szerdai nap tartogatja egyébként az idei Fekete Madonna zarándoklat legfontosabb mozzanatát: a székelyföldi vendégek ünnepélyesen átadják a pálos szerzeteseknek a Csíksomlyóról érkező kegyszobor másolatát.

A Fényes Hegy

A Jasna Góra-i pálos kolostor – magyar jelentése Fényes Hegy – Lengyelország legnagyobb tisztelettől övezett zarándokhelye, Częstochowa városban, a Warta folyónál. Az épületegyüttes részben gótikus, részben barokk stílusú. A kolostor a lengyel vallási és nemzeti szabadság szimbóluma. Itt található Európa egyik legismertebb Szűz Mária ábrázolása, a częstochowai Fekete Madonna ikon, amely az 1382-es alapítás körül került a kolostorba. A Mária-kép csodáiról több hír kering. Az egyik szerint minden pénteken a vecsernye idején egy angyal keze a leplet levette róla, szombaton azonban ugyanazon időben újra letakarta. Teljes 24 óráig ragyogott a kép, nappal mint a nap, éjjel mint a hold. II. Gergely pápa Germán konstantinápolyi püspökhöz írt levelében pedig azt írja, hogy ahányszor a várost saracenusok vagy más hitetlenek ostromolták, a polgárok, bízva Mária védelmében, a képet az ájtatosok éneke és imája közben körülhordták, s mindig megmenekültek a veszedelemtől.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2013.06.25.

 

Częstochowában lelt otthonra a csíksomlyói Szűzanya

A kegykép és a kegyszobor másolatának a cseréje erősítse meg a Jasna Góra-i és a csíksomlyói kegyhely közötti kapcsolatot, emlékeztessen minden jóakaratú embert keresztény gyökereikre – hangzott el szerdán azon a częstochowai pálos kolostorban tartott ünnepségen, amelyen a ferencesek a somlyói kegyszobor másolatát ajándékozták a pálos rendieknek.

czestochowa1_bRoman Majewszki pálos perjel, Czestochowa–Jasna Góra kolostorának elöljárója magyarul köszönte meg a csíksomlyói ferencesek ajándékát

A lengyel–magyar barátság elmélyítéséért vállaltuk ezt a zarándoklatot – fogalmazott az ünnepi szentmise bevezetőjében Tamás József csíkszeredai római katolikus segédpüspök. A pálos kegyhely bazilikájának kápolnájában megtartott szentmisén a Fekete Madonna – a budapesti Misszió Tours Utazási Iroda által szervezett – zarándokvonattal érkezett több mint hétszáz, köztük közel százötven csíki és székelyföldi zarándok vett részt. „Igen nagy öröm volt már a keddi nap számunkra, hiszen sok élménnyel gazdagodhattunk ezen a helyen. A mai nap talán még jelentősebb, hiszen Csíksomlyóról elhoztuk a boldogságos Szűzanya szobrának a mását, viszonzásul azért a nagy és szép ajándékért, amit tavaly kaptunk a pálos szerzetesektől” – fogalmazott az egyházi méltóság.

Szoros barátság kegyszimbólumok cseréjével

A lengyelországi pálos és csíksomlyói ferences kegyhely közötti szoros kapcsolat tavaly pünkösdkor kezdődött. Akkor ugyanis a lengyelországi pálosok a Fekete Madonna kegykép hű másolatát adományozták a kegytemplomnak. A szeretet és barátság ajándéka nem maradt viszonzatlanul: egy évre rá, ugyancsak pünkösdkor indult útjára Csíksomlyóról a marosszentannai Demeter József által készített mérethű másolata a Mária-szobornak, hogy elfoglalhassa méltó helyét a lengyelek lelki központjában.

„Tudjuk, hogy a lengyel nép számára Częstochowa különleges hely. Jasna Góra a nemzet szentélye, az a hely, amely a remény fénysugarának a forrása” – mondta ünnepi beszédében Urbán Erik ferences testvér. A csíksomlyói kegytemplom igazgatója hangsúlyozta, hasonlóképpen fontos és ugyanilyen nagy tekintélye van a csíksomlyói kegyhelynek a székely nép és a világon szétszóródott magyarok életében. „A boldogságos Szűz Máriába vetett bizalom mindkét kegyhelyen reményt adott és ad az oda látogató zarándokoknak. Lengyel testvéreink számára a Jasna Góra-i, székely népünknek és a világ magyarságának a csíksomlyói kegyhely lett a hit, a szellemi élet és a kultúra védőbástyája, oltalmazója és továbbörökítője mindannak, ami a nemzeti öntudatot szolgálja. A kegykép és a kegyszobor másolatának a cseréje erősítse meg a két kegyhely közötti kapcsolatot, emlékeztessen minden jóakaratú embert keresztény gyökereire” – jelentette ki a ferences atya, majd arra kérte a pálos testvéreket, amikor a kápolnában elhelyezett kegyszobor másolatára tekintenek, ne feledkezzenek meg imádkozni a csíksomlyói kegyhely zarándokaiért és a kegyhelyet szolgáló ferencesekért. „Mi ferencesek, akiket a székely nép egyszerűen barátoknak nevez, a csíksomlyói segítő Szűz Mária szentélyében hasonlóképpen imádkozni fogunk a lengyel népért és a kegyhelyet szolgáló pálos testvérekért” – zárta beszédét Erik testvér.

czestochowa2_bSzékelyek és magyarok zarándokoltak a czestochowai Jasna Góra kegyhelyre

A csíksomlyói kegyszobor másolatának átadását magyar nyelven köszönte meg Roman Majewszki pálos perjel. Częstochowa-Jasna Góra kolostorának elöljárója hangsúlyozta, szívesen fogadták a székely és a magyar nép szimbólumát, amelynek méltó helye lesz a pálos bazilikában.

Szűzanya csak egy van

„Egy Szűzanya van, de sajátságos módon tiszteli őt minden nép és nemzet. Éppen ezért minden nép beleviszi ebbe a tiszteletbe sajátosságait, ezzel is gazdagítván a Mária-tiszteletet. Częstochowában Fekete Madonnának nevezték, mi Csíksomlyón segítő, csodatevő Szűz Máriának hívjuk. Székely népünknek igen nagy értéke és kincse a csíksomlyói kegyhely és a szobor, amelynek mását elhoztuk ide” – említette a prédikációban Tamás József segédpüspök. Hangsúlyozta, fontos a Szűzanya tisztelete, hiszen ő úgy tartozik a kereszténységhez és a katolikus egyházhoz, mint ahogyan az édesanya hozzátartozik a családhoz.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2013.06.26.