Önállósodási tábor fogyatékkal élőknek

Első alkalommal szervezett önállósodási tábort a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ Zsögödfürdőn július 15-17. között. A fogyatékkal élő fiatalok három napot töltöttek el szülők nélkül a szintjükhöz mért játékokkal, foglalkozásokkal.

Közösen táboroztak és játszottak a fogyatékkal élők valamint a hátrányos helyzetű fiatalok a zsögödfürdői Cari Táborban

Hulahoppkarikás játékkal, kötélhúzással, zsákbaugrással, valamint kanalas vízhordással játszottak a többnyire autizmussal és más értelmi fogyatékkal élő fiatalok a tábor utolsó napján. A zsögödfürdői Cari Táborban az első két nap is hasonlóan mozgalmasan telt, különösen szórakoztató volt számukra a vizes lufijáték, a locsolkodás, a séta és gyógynövénygyűjtés, este pedig a tábortűz és szalonnasütés.

„Az első éjszaka keveset aludtak, hozzá kellett szokjanak az új környezethez, és ahhoz, hogy nincsen mellettük anya, apa. A fiataloknak is fontos, hogy leváljanak a szülőkről érzelmileg és a szülők is róluk” – mondta Váta Emese, a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ vezetője. A táborban öt pedagógus foglalkozott a fogyatékkal élő fiatalokkal, többek között csoportbeszélgetések, zenés foglalkozások, valamint csapatépítő játékok formájában. Akadt olyan szülő is, aki először hagyta magára gyermekét.

„Jó volt megtapasztalni, hogy szülők nélkül is egészen jól tudnak boldogulni, nyilván kell nekik segítség, vagy felügyelet, de a maguk szintjéhez képest igyekeztek. Figyeltek egymásra is, hogy a csoport együtt maradjon” – osztotta meg tapasztalatait Váta. A szülőkkel abban is kiegyeztek, hogy a tábor ideje alatt nem telefonálnak, hogy teljesebb legyen az önállósodási kezdeményezés, a szülők számára is ez jó lehetőség volt arra, hogy  megpihenjenek. A tábor a csíkszeredai önkormányzat támogatásával és a szülők hozzájárulásával valósult meg.

Pántlika 2 néptánctábor

A felsőboldogfalvi 4-es számú Családi Típusú Elhelyező Központ harminc hátrányos helyzetű gyermeke ugyancsak a zsögödfürdői Cari Táborban táborozik július 15–26. között. Másodszor szervezték meg a néptánctábort, ezért is nevezték el Pántlika 2 néptánctábornak. „A néptáncoktatás fejleszti őket, főleg a fogyatékkal élőknek nagyon hasznos, mert jobban ki tudnak nyílni, figyelni tudnak jobban egymásra a zenén keresztül” – magyarázta Farkas Tünde, az elhelyező központ vezetője.

A néptánc mellett kézműves foglalkozással, játékokkal töltik el az időt a hátrányos helyzetű, többségében árva gyermekek, ötéves kortól egészen 16 éves korosztályig. Lévén hogy a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ fiataljaival egy helyszínen táboroztak, több közös játékban is részt vettek. „Eleinte nem mertek közelíteni a fogyatékkal élőkhöz, de aztán megbarátkoztak velük az esti buliban, másnap már könnyebben ment a közös játék” – mesélte Farkas. A tábort a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság támogatta.

Barabás Hajnal, Székelyhon.ro, 2013.07.17.