2013.08.09
Nagyboldogasszony napján, augusztus 15-én, csütörtökön a délben fél 1-kor kezdődő búcsús szentmise keretében Jakubinyi György érsek megáldja a csíkkarcfalvi felújított templomot és orgonát. A 2012-ben elkezdett munkálatok folyamán a templom, a kaputorony és a várfal helyreállítását és felújítását végezték el. A templomon belül a középkori szentély, barokk hajó, ekletikus sekrestye teljes külső és belső építészeti és tartószerkezeti felújításon ment keresztül. Az északi kápolna és sekrestye fedélszerkezetének átépítése által a szentély középkori festett koronázópárkánya láthatóvá vált. A könnyező házigomba által károsított fafödém, a fedélszerkezet, a repedezett falak helyreállítása, valamint az orgonát hordozó nyugati karzat megerősítésére került sor. A templom, a kaputorony és a kerítőfal héjazatát kicserélték és vakolatait, festését felújították. A szentélybelsőben, a koronázópárkányon valamint a tornyon a kivitelezés folyamán feltárt falfestményeket helyreállították és láthatóvá tették.
Az 1894-ben Angster József cége által által készített mechanikus rendszerű orgona restaurálását, pedálmű bővítését és újrahangolását Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi orgonajavító műhelyében végezték. A hangszer eredeti állapotban maradt meg, csak egyes sípsorait hangolták át, rekonstruálták és eredeti formájában fog megszólalni ünnepélyesen az idei búcsús szentmise keretében.
A Csíknagyboldogasszony egyházközség már az 1332-ben a pápai tizedjegyzékben szerepel. A pápai tizedjegyzék korának temploma helyett 1444-ben új gótikus templomot építenek, 1796-ban egészen új hajót készítenek. A középkori szentélyt a faragott keretű fali szentségfülkével megőrizték. A templomot Csík legmagasabb várfala veszi körül. A felújított templom két falunak, Karcfalvának és Jenőfalvának közös temploma, amely a két falu határán épült. Az egyházközségi neve: Csíknagyboldogasszony. Korábban Csíkdánfalva és Csíkmadaras is hozzá tartozott.
ZsM
fotó: Ádám Gyula
Kapcsolódó: