Papp László, a marosvásárhelyi Szent Imre Kollégium lelki vezetője magyar állami kitüntetésben részesült

Magyar állami kitüntetéssel ismerték el nyolc székelyföldi személyiség munkásságát, az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából. Beder Tibor, Brassai Attila, id. Csíky Boldizsár, Kovács Levente, Szilágyi Zsolt, Haszmann Pál Péter, Papp László, Kisné Portik Irén szeptember 10-én Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán vehette át elismerését.  A díjátadó ünnepségen Magyarország csíkszeredai főkonzulja Zsigmond Barna Pál sorolta fel az elismerésben részesülők nevét, elmondta, olyan emberekről van szó, akik életműve példaértékű kell legyen. A kitüntetettek tevékenységét Szarka Gábor, Magyarország csíkszeredai konzulja méltatta.

Papp László, a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János plébániatemplom lelkésze, a Szent Imre Kollégium lelki vezetője a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta, az ifjúság nevelésében végzett missziós szolgálata, Erdély-szerte kiemelkedően jelentős közösségépítő tevékenysége elismeréseként. A kitünetésé átvétele után Papp László hangsúlyozta: "Ragaszkodjunk ahhoz, amink van, ragaszkodjunk szülőföldünkhöz, kultúránkhoz”.

Beder Tibor a székelyföldi magyar anyanyelvi oktatásban betöltött kiemelkedő szerepéért, a magyar és török nép közötti baráti kapcsolatok ápolásának, tudományos és értékőrző munkásságának elismeréseként a magyar állam a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést vehette át. Beder Tibor Hargita megye nyugalmazott főtanfelügyelője, volt iskolaigazgató, a Julianus Alapítvány és a Magyarok Székelyföldi Társasága alapítója, elnöke. Számos könyve jelent meg, és számos kitüntetésben részesült. Ő volt az, aki gyalogosan elzarándokolt Zágontól Törökországig, összesen 2600 kilométert téve meg, és erről könyvet is írt.

Brassai Attila Miklós a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanszékvezető egyetemi tanáraként, a marosvásárhelyi Stúdium Alapítvány kuratóriumi tagjaként a magyar orvosi oktatás önállóságáért és fejlesztéséért folytatott tevékenységéért, valamint  a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem háttér-intézményrendszerének kialakításáért végzett kiemelkedő munkájáért, tudományos tevékenysége elismeréseként vehette át a Magyar Érdemrend középkeresztjét.

Szilágyi Zsolt zenei író, előadóművész, karnagy a sepsiszentgyörgyi Művészeti Iskola nyugalmazott igazgatója részére az erdélyi zenei és kulturális életben betöltött kiemelkedő szerepéért, a sepsiszentgyörgyi zenetanárok Vox Humana kamarakórusának alapító tagjaként és vezetőjeként végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként, Magyarország köztársasági elnöke a magyar államalapítás ünnepe alkalmából a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adományozta.

Csíky Boldizsár, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a marosvásárhelyi Állami Filharmónia nyugalmazott művészeti titkára is a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át zeneszerzői munkássága, életpályája elismeréseként.

Kovács Levente, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem nyugalmazott professzora, színházi rendező részére Magyarország köztársasági elnöke a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adományozta a több évtizedes rendezői és művészetoktatói tevékenysége elismerésként.

Haszmann Pál Péter nyugalmazott muzeológus részére a magyar kultúra és hagyományok megőrzéséért folytatott tevékenysége, valamint a családja örökségéből az összmagyarságévá vált egyedi gyűjtemény felelősségtudattal történő gyarapításában végzett példaértékű munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta.

Kisné Portik Irén néprajzkutató, a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár nyugalmazott igazgatója, Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának kulturális felügyelője Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át néprajzkutatói és sokoldalú közösségi munkája elismeréseként.

A díjátadó fényét a Codex együttes ünnepi műsora emelte.

(Barnabás Hajnal, Székelyhon.ro)