Táborhegy Szent István király oltalmában

Hargitafürdő 120 éve indult fejlődésnek: 1891-ben új utat építettek a Tolvajostető és a helység között. Katolikus közössége száz éven keresztül a csíkcsicsói, majd a csíkszeredai Szent Kereszt plébániához tartozott, egy éve önálló plébánia. A ma látható, Szent István király tiszteletére szentelt gyönyörű fatemplom a Gyulafehérvári Főegyházmegye földrajzilag legmagasabban fekvő temploma.

Helyén régen fakereszt állt e felirattal: JHS – Úr Jézus, ki a keresztfán megváltottál szent véred árán, bocsásd meg bűneinket, őrizd a lelkünket. Állíttatta csíkszeredai Kovács Zsigmond és neje 1890. Az itt pihenést, gyó­gyulást keresők e kereszt előtt imádkoztak, aztán felépült a templom, 1909-ben szentelték fel. A százéves évfordulóra készült tájékoztatóban, amit Dar­vas Kozma József pápai káplán, csíkszeredai plébános adott ki, megtudhatja az érdeklődő, hogy a centenárium alkalmából 2009 augusztusára alapjaitól kezdve teljesen felújították a templomot. Oltárán életnagyságú Szent István-szobor áll, Csedő István csíksze­redai ügyvéd ajándéka. A régi oltárt 1959-ben oda­ajándékozták Csíkszentgyörgy csán­gó­telepi kápolnájának,  helyébe az 1948-ban államosított csíkszerdai Római Katolikus Fő­­gimnázium úgynevezett szé­kely oltárát helyezték. Kevesen tudják, hogy ezt a híres néprajzi és művészeti szakíró, Vám­szer Géza rajztanár tervezte. Ő alapította 1931-ben a Csíki Székely Múzeumot és a Turista Egyletet is. Az oltár keleti oldalán ez olvasható: Tervezte Vámszer Géza tanár. Készítette Salamon Lajos. Festette Szent­pétery László 1937. március 27.

László Rezső főegyházmegyei ifjúsági lelkész és helyi plébános megmutatta az 1991-ben megkezdett és 2007-ben elkészült – eredetileg papi öregotthonnak szánt – egyházi komplexumot is, amelyben épp véget ért a ministránstalálkozó, és kezdődött Fülöp Magdolna szociális testvér vezetésével a Szent András-iskola. László Rezső Táborhegynek szeretné elnevezni a Szent István király oltalma alá ajánlott helyszínt, ahol a szenvedő, depressziós, kiábrándult és összezavarodott ember szeretetet, elfogadást, segítségnyújtást, megbocsátást, útmutatást és biztatást talál. Az egyházközösség célja, hogy a hargitafürdői templom és környéke felüdülést nyújtson. Álmuk, hogy élővé tegyék Szent István és magyar elődeink örökségét.

Fodor György, Vasárnap, 2011. augusztus 21.