2013.09.22
„A plébánia mindenki otthona és mások szolgálatának helye” – hangzott el azon a családpasztorációs konferencián, amelynek a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium díszterme adott otthont a hétvégén.
A plébánia a közösségről szól – vallották a családkonferencia résztvevői
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye családpasztorációs munkacsoportja által tizenegyedik alkalommal összehívott háromnapos találkozó témája a hit évéből a plébánia évébe való átmenet volt, mindez a családpasztoráció tízéves jubileumának jegyében. A foglalkozások során előtérbe került a plébánia, mely „mindenki otthona és mások szolgálatának helye”. Ezt a témát előadások, tanúságtételek, csoportos foglalkozások keretében dolgozták fel a résztvevők.
Kulcsszavak: hit és plébánia
Pénteken Szénégető István családpasztorációs lelkész Családként a plébánián címmel tartott értekezést, szombaton a budapesti Pál Ferenc osztotta meg gondolatait a témában a nagyszámú hallgatóság előtt. Vasárnap a családpasztoráció programjait és terveit mutatták be, illetve a Boldogabb családokért iskolai programot, majd Tamás József segédpüspök által celebrált szentmisével zárult az együttlét.
„Két kulcsszó, ami létrehozta ezt a konferenciát: a hit és a plébánia. Ahogyan hiszek és a hitnek az életkorokra lebontott szépségéről vagy a házasságra, házastársi kapcsolatra lebontott részleteiről Pál Ferenc atya beszélt szombaton. Pénteken és vasárnap a plébániák milyensége, megújítása voltak inkább a témák” – számolt be az eseményről Szénégető István. A családpasztorációs lelkész hangsúlyozta, a foglalkozások során elhangzott, a hit és a plébánia szavak kölcsönhatásba kerülnek, hiszen a családi életnek az értékei valamilyen értelemben érvényesek a plébániákkal való kapcsolatokra is. „A családban megélt értékek kölcsönhatásba tudnak kerülni a plébániai élettel, hiszen egy plébánia olyan kell legyen, mint egy család: van egy családfő, aki szolgál és vigyáz az egész családjára. Jelen esetben ez a plébános. Úgy gondolom, a most lezajlott konferenciánk elérte célját, hiszen a beszélgetésekből, visszajelzésekből azt érzékeljük, hogy egyre többen gondoljuk úgy, a plébánia életét közösen kell formáljuk. Együtt alkotunk egy plébániát, közösségként kell működnünk az adott településen” – értékelt a lelkész.
Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2013.09.22.