2016.07.29
Márton Áron születésének 120. évfordulójára a Keresztény Szó augusztusi lapszámát ismét teljes egészében a nagy püspök emlékének szenteli. A lapszámban életútjára, emberségére, papi szolgálatának egyes szakaszaira vonatkozó összefoglaló írások kapnak helyet, valamint új, egyes részletekre rávilágító kutatások eredményei. Püspökünk életútja példaértékű, és még mindig számtalan mozzanata van, ami különféle élethelyzeteinkben, megpróbáltatásainkban megerősíthet. Ezért is érdemes foglalkozni vele, olvasni róla.
Ebben a lapszámban az átfogóbb elemzések mellett olyan új megvilágítások kerülnek előtérbe, mint Márton Áron katonai „pályafutása”, sebesülései, a doberdói emlékek ma, sok fotóval (Kovács Gergely: Kimegyek a doberdói harctérre); Márton püspök lehallgatott beszélgetése Hossu görökatolikus püspökkel, amelyben az idős román főpap Márton Áron romántudását is dicséri (Fodor György: Egy rózsafüzér a pápa áldásával. Márton Áron püspök látogatása Iuliu Hossunál), újabb érdekességek a CNSAS dokumentumaiból: részletek a börtönévekről (Bodeanu Denisa), Márton Áron 1963 és 1969 közti harcáról a kommunista államhatalommal (Csendes László); Márton Áron és egy lengyel diplomata barátsága története püspökünk emberi arcát villantja fel (Seres Attila: Egy elfeledett barátság – Márton Áron és Tadeusz Stapiński lengyel diplomata).
Az olvasók találnak még személyes emlékeket, vallomásokat, történeteket a nagy püspök emberségéről (Jakab Gábor: Márton Áron, az ember); kultúrára való fogékonyságát, nyitottságát és mindenkori kiemelt figyelmét elemzi az egyháztörténész (Marton József: Márton Áron a kultúra szolgálatában); olvashatnak Márton Áronnak a családok pasztorációjára vonatkozó nézeteiről (Kovács Sándor: Márton Áron, a keresztény családok pártfogója); Márton Áron és az ifjúság kapcsolatáról (Bodó Márta: Márton Áron, az ifjúság vezére); a II. vatikáni zsinathoz való viszonyulásáról (Jonica Xénia: A zsinat szelleme az erdélyi egyházmegyé(k)ben. Márton Áron zsinattal kapcsolatos megnyilvánulásai); társadalmi szerepvállalásáról, társadalometikai elgondolásairól (Virt László: Társadalometika a népi gondolatban, Soós Károly: Márton Áron a közéletben). A lapszámban Márton Áron saját írását is olvashatják, és korabeli fotókat, dokumentumokat is találnak.
Bodó Márta főszerkesztő