2011.08.29
Mintegy 100 fiatal képviselte Erdélyt a madridi Ifjúsági Világtalálkozón, ahol XVI. Benedek pápával és a világ valamennyi pontjáról érkezett több százezer fiatallal közösen vettek részt a szentségimádáson és a szentmiséken. A spanyol fővárosba a Kárpát-medence valamennyi országából – Magyarországról, Felvidékről, a Vajdaságból és Kárpátaljáról is – érkeztek zarándokok ezrei, akiket a Szentatyához hasonlóan sem a kimerítő hőség, sem a tomboló vihar és felhőszakadás nem riasztott vissza a közös ünnepléstől. A találkozók sora Gyergyószentmiklóson, az Erdélyi Madridon, illetve Csíksomlyón, a 35. alkalommal megszervezett CSIT-en folytatódik.
Az olykor 40 fokos hőség, a váratlan szélvihar és felhőszakadás, valamint az ellenséges tüntetések sem törték meg Madridban a múlt heti XXVI. Ifjúsági Világtalálkozón részt vevő milliónyi fiatal lelkesedését. A hatnapos eseménysorozat alatt az öt kontinenst képviselő ifjúság tanúságot tett hitéről, a pápa iránti szeretetéről, az egyházhoz való ragaszkodásáról.
A nagyszabású találkozó középpontjában a Szentatya és a vele való találkozás állt, de a fesztivál jellegű program különböző kulturális eseményeket – koncerteket, kiállításokat, múzeumlátogatásokat, színdarabokat – és sok más érdekességet is tartalmazott. Amíg a délután és az este a kulturális tevékenységeké volt, a reggeleken a vallás vette át a főszerepet. A több tucat nyelven folyó foglalkozásokat 250 püspök tartotta, a katekézisek a világtalálkozó mottójának – „Verjetek benne gyökeret, épüljetek rá, és erősödjetek meg a hitben” (Kol 2,7) – jobb megértését és a fiatalok egyházban betöltött helyének, feladatainak megismerését segítették.
Óriási tömeg, meghitt csend
Az esemény nagyszabású jellegét már a nyitó szentmise is előrevetítette: a Cibeles téren közel kétszázezren gyűltek össze. A szertartáson 800 püspök, érsek és bíboros, valamint 8000 pap koncelebrált a világ minden részéről. A szentmisét Boldog II. János Pálnak, az ifjúsági világtalálkozók elindítójának szentelték.
A világtalálkozó másik kiemelkedő eseménye a keresztút volt: a pápa most első alkalommal személyesen vezette az ájtatosságot. Madrid belvárosa minden elképzelést túlszárnyalva megtelt a világ minden részéből érkezett fiatalokkal, akiket elbűvölt a spanyol keresztút áhítata és szépsége – becslések szerint legalább 600 ezren végezték el a keresztutat.
A 14 stációt a Kolumbusz tér és a Cibeles tér között állították fel, és a spanyol hagyományok szerint kocsikra helyezték a kínszenvedés útján járó Krisztust megjelenítő művészi szoborkompozíciókat.
A szombat esti imavirrasztás előzetes terveit felborította a hirtelen kitört vihar. Ám az a lelkesedés és elszántság, ahogy a fiatalok szembenéztek a nehézséggel, újabb üzenetet jelentett a világ számára. A pápa teljesen összhangban volt velük, és eltökélt szándéka volt, hogy nem távozik. A vihar idején kétszer is megkérdezték tőle, hogy vissza kíván-e vonulni, de mindkét alkalommal így válaszolt: „Nem, én maradok, itt maradunk.” A fiatalok kitörő lelkesedése után még nagyobb hatást keltett a kétmillió ember abszolút csöndje a szentségimádás során. Federico Lombardi szentszéki szóvivő emlékeztetett rá, hogy már a kölni és sydneyi világtalálkozók alkalmával is rendkívüli élményt jelentett az Oltáriszentség imádása alatti csönd.
A találkozót lezáró ünnepélyes szentmisét egy madridi repülőtéren rendezték. A szertartás során, amelyen részt vett a spanyol királyi pár is, a pápa arra buzdította a jelen lévő csaknem kétmillió fiatalt, hogy mindenütt tegyenek tanúságot Krisztusról. „A fiatalok rendkívüli feladata, hogy legyenek Krisztus tanítványai és misszionáriusai az egész világon. Sok-sok fiatal nagy dolgokra áhítozik, felfedezik szívükben a hiteles értékek iránti vágyat, és nem hagyják, hogy hamis ígéretek, az Isten nélküli életstílus elcsábítsa őket” – mondta szentbeszédében XVI. Benedek.
Erdélyiek a találkozón
Erdélyből kereken 100 fiatal vett részt a madridi találkozón. Többségük a gyulafehérvári főegyházmegyéből érkezett, őket Tamás Barna fogarasi plébános, a gyulafehérvári főegyházmegye ifjúsági főlelkésze vezette. A Keresztalja kérdésére elmondta, a csapat többnapos út után érkezett meg a spanyol fővárosba, Taizében két és fél napot töltöttek együtt 4-5000 fiatallal. „Itt olyan program várt, ami eleve ráhangolt a találkozóra, csendesebb volt, mint Madrid, de mélységében érintette meg az embert” – mesélte a lelkész. Madridban a magyaroknak három katekézist tartottak, egyiket Bíró László magyarországi családreferens püspök, a másikat Böcskei László nagyváradi megyéspüspök (jobboldali képünkön), míg a harmadikat Kocsis Fülöp görög katolikus püspök vezette. Magyar nyelvű szentmisét minden nap bemutattak, de ezeket rendszerint külön tartották az egyes csoportoknak. „Felemelő érzés volt az augusztus 20-i szentmise, ekkor a magyarok számára kerestek egy nagy templomot, és 1700–2000 ember gyűlt össze a Szent István-napi misére” – idézte fel élményeit Tamás Barna. A lelkész számára a Szentatyával való találkozás meghatározó jelentőséggel bírt. „Egész nap hatalmas hőség volt, nem nekünk, erdélyieknek való, de bírtuk – folytatta a pápa fogadásáról szóló beszámolót az ifjúsági főlelkész. – Aztán, amikor a Szentatya megérkezett, hirtelen vihar kerekedett, meg is kellett szakítania a beszédét, de végül kitisztult az égbolt.” Hozzátette, az erdélyiek is egész közelről láthatták a Szentatyát, és az olaszokkal, spanyolokkal együtt kiálthatták neki, hogy „A te fiataljaid vagyunk!”. Különleges élmény volt számára, ahogy mindenki énekelt és ujjongott, a Szentatya pedig szavaival Krisztusra mutatott. Tamás Barna elmondta, a pápa üzenetét a Gyergyószentmiklóson megszervezendő Erdélyi Madridra is elhozzák.
Az állami pénzeket kérték számon
Bár a világtalálkozót többnyire a helyiek is nagy lelkesedéssel fogadták, az eseménysorozatot ellentüntetések is kísérték a spanyol fővárosban. Az első napokban közel négyezer ember gyűlt össze Madridban, leginkább az ellen tiltakozva, hogy a gazdasági válság idején az állam közpénzt költ a katolikus egyházfő látogatására. Miután a tüntetők megdobálták a helyszínen lévő rendőröket, az egyik demonstrációt gumibottal oszlatták fel, és több résztvevőt őrizetbe vettek. A találkozó szervezői szerint az állam csak a pápa államfői fogadásának biztonságosságára költött, a világtalálkozó költségvetése a résztvevők által fizetett regisztrációs díjból, illetve adományokból állt össze.
Lukács János István, Kiss Csaba, keresztalja.ro, 2011. augusztus 29.