2011.10.01
Az első székelyföldi Szent Gellért-emlékművet avatták fel nagyszabású ünnepség keretében szeptember 24-én szombaton a sepsiszentgyörgyi Szent Gellért plébánián a környékbeli papság részvételével. A magyar haza védelmezőjének egész alakos, Szent Imre herceget átkaroló szobrát a dombóvári Varga Gábor szobrászművész és keramikus készítette, a talapzatot Zsók József öntötte. A budapesti Majoros Lászlónak köszönhetően érkezett Székelyföldre, a Szent Gellért Lovagrend erdélyi Márton Áron Tartományának és a megyeszékhelyi Szent Gellért plébánia közösségének köszönhetően valósult meg.
Takács Dezső szentszéki tanácsos, plébános a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családügyi püspökét, dr. Bíró Lászlót hívta meg a szoborcsoport, illetve a nemrég elkészült templomtorony felszentelésére és megáldására. Pöttöm székelyruhás kislány köszöntötte a püspököt, akinek megköszönte fáradtságát, hogy eljött az ünnepségre. Bíró püspök a prédikációban előre hálát adott Istennek azokért a kegyelmekért, amelyeket az itteni templomon és egyházközségen keresztül ad. Felelevenítette az első vértanú püspök életét, akinek nagy szerepe volt az evangelizáció elterjedésében Magyarországon. Mint hangsúlyozta: jövőt csak a múltat ismerve, belőle gyökerezve lehet építeni, fontos a szentek életének ismerete, és lényegesek a 21. század hajnalán épülő templomtornyok, melyek az égre tekintve segítenek a megmaradásban. Pál apostolt idézve kihangsúlyozta a fentiekkel való törődés fontosságát: hanem szétesünk, mint az oltott kéve, az anyaországban és Székelyföldön egyaránt. Mert a gazdasági válság mögött spirituális válság van, a fogyasztói társadalom arra törekszik, hogy boldogtalanná tegye az embert. Megteszünk-e mindent, hogy a hit tovább éljen nemzedékről nemzedékre? – tette fel a kérdést az egyházi elöljáró, aki kihangsúlyozta a családok szerepének fontosságát. Az egyház tanítja a családokat, és kéri, váljanak az evangélium követőivé, továbbadóivá, hisz a házasság szentségében az Isten szeretete mutatkozik meg és él tovább. Fontos a hitben való növekedés. Buzdított, hogy ne csak formális legyen a családok és az egyház közötti együttműködés. Őexcellenciája egész papi életében fontosnak tartotta/tartja a Kárpát-medencei magyarokkal való kapcsolattartást, egymás számontartását, hogy ne az elfelejtett, hanem a számon tartott testvér legyünk egymásnak…
Az ünnepségen részt vett Antal Árpád polgármester, Tamás Sándor, a megyei tanács elnöke és Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete, aki három évtizede járja Háromszéket. Ő örömét fejezte ki, hogy az utóbbi időben sok fejlődés tapasztalható ebben a régióban, melyre az anyaország is nagyon figyel. Összmagyar nemzeti ünnepnek nevezte a szombati rendezvényt, amelyen énekelt a plébánia ifjúsági énekkara, Mocanu Erika, Szilágyi Zsolt és Lőfi Gellért énekművészek, Sík Sándor versét pedig Debreczi Kálmán színművész tolmácsolta.
Józsa Zsuzsanna, Vasárnap
Szent Gellért ünnepe Sepsiszentgyörgyön
Szeptember 24-e fontos ünnepe a katolikus egyháznak a magyarok lakta vidékeken. Sepsiszentgyörgyön a Szent Gellért nevét viselő plébániatemplomban, szombaton idén még nagyobb figyelem övezte a vértanú-püspök emlékét: a búcsú keretében szobrot avattak és a templom tornyát is felszentelték.
Az egyébként nagy befogadóképességgel rendelkező templomban több száz érdeklődő várta a mise kezdetét, azonban vendégek messze földről is érkeztek – többek között a felszentelést celebráló Bíró László magyarországi püspök, Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete is, valamint a díszes, piros mintákkal hímzett palástot viselő szent Gellért Lovagrend tagjai is részt vettek az eseményen. Az 1987-ben felszentelt templomnak sok ideig nem volt tornya: hiszen már az is kisebb csodának minősült, Csató Béla plébános, aki a hajdani imaház helyére templomot álmodott a Ceașescu korszak minden akadálygördítése ellenére elérte, hogy elkészülhessen az épület.
A Szent Gellért templomban három éve papi szolgálatot teljesítő Takács Dezső azonban a torony mellé szobrot is szeretett volna. A 4 millió forint értékű kerámiaalkotás a Szent Gellért püspököt és az őt követő, gyerek Szent Imre herceget ábrázolja. A plébános köszönetet mondott Tamás Sándornak, a megyei tanács elnökének, az intézmény 10 000 lejes anyagi támogatása nélkül nem lehetett volna a felújítási munkálatokat lezárni. Bíró László püspök a szentek aktualitásáról beszélt: Szent Gellért és Szent Imre olyan értékrendet képviselnek, amelynek hiányában nem képzelhető el a jövő, „mert a jövő, csak a múltra építve születik”.
Füzes Oszkár Magyarország bukaresti nagykövete ünnepi beszédében elmondta: ahol Szent Imre és Szent Gellért emléke megtalálható, ott nem csak a helyi közösség, hanem a teljes magyarság is otthon van. A nagykövet kifejtette: az elmúlt négy év során Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy városa is látványos fejlődésnek indult, a helyi vezetők érdeme, hogy a vidéken érzékelhető a haladás.
Both Ildikó, Székelyhon.ro, 2011. szeptember 26.