2010.08.16
Nagyboldogasszony napján neves meghívottak, vendégek körében megnyitották a hét országra szóló, Boldogasszony című képzőművészeti vándorkiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban.
A Boldogasszony című képzőművészeti vándorkiállítás és könyvbemutató a budapesti Forrás Galériából március 4-én indult útjára, erdélyi körútján pedig augusztus 15-én Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumban lelt otthonra – ezt az eseményt többek közt Incze Mózes festőművész, Szőcs Géza, a Magyar Köztársaság Nemzeti Erőforrás Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, Bunta Levente, Udvarhely polgármestere, Tóth Norbert, a Forrás Galéria tulajdonosa (képünkön balról jobbra), illetve Sárba Katalin galériavezető tisztelte meg.
A tematikus – koronként változott az alkotók Nagyboldogasszony-képe, ugyanígy a kortárs művészek is hozzájárulnak a tárház gazdagításához – világi és egyházi szemléletű kiállítás huszonhat kortárs képzőművész egy-egy reprezentatív alkotását, rajta keresztül pedig a közös hagyományt és szellemi örökséget mutatja meg. Két év leforgása alatt a Kárpát-medence hét országa hét történelmi tájegységének (Erdély, Kárpátalja, Felvidék, Őrvidék, Muravidék, Délvidék és Vajdaság) húsz helyszínén állították ki a műalkotásokat – a térplasztikák, festmények, grafikák múzeumokban, esetenként egyházaink templomaiban kerülnek bemutatásra.
Róth András Lajos megbízott múzeumigazgató köszöntője, valamint az ünnepről szóló ismertetője után a polgármester méltatta a kiállítást. A rendkívüli alkalmat megragadva – a legszebb alkotások kerültek Udvarhelyre, mondta – kérte Szőcs Géza segítségét abban, hogy Nyirő József hamvai, az író végakarata szerint, hazakerüljenek. Beszédét az államtitkár ezzel is indította, hogy természetesen megadnak minden segítséget, ehhez viszont az kell, hogy az udvarhelyi Nyirő-ház tulajdonjogát rendezzék, hogy az emlékházként működhessen.
A negyedszáz alkotó kollektív művészi üzenete nemsokára útjára indul, hogy a Kárpát-medence húsz városában beépüljön a kulturális, társadalmi tudatba, sok ezer érdeklődőben erősítve meg azt a felismerést, hogy Nagyboldogasszony tisztelete nem múlt idejű emlék, folytatta Szőcs Géza.
A tárlatmegnyitón bemutatták azt a nyolcnyelvű (román, ukrán, szlovák, német, szlovén, horvát, szerb, magyar) albumot, mely – Makovecz Imre bevezetője és Tóth Norbert galériatulajdonos köszöntője után – közel száz oldalon ismerteti az alkotásokat. A kötetet kísérő CD-mellékleten Sebestyén Márta Boldogasszony Anyánk című dala hallható.
A kiállítás szeptember 12-éig látogatható a múzeum Képtárában. (Részletesebben az eseményről az Udvarhelyi Híradó augusztus 17-ei lapszámának Művelődés rovatában olvashatnak).