Otthonra leltek a Hálóban

A hétnapos programsorozat révén a kereszténység és magyarság kérdését járták körül a résztvevők. Az együttlét legfőbb célja volt: töltekezni, fejlődni és élményszerűen megélni a nemzeti és keresztény gyökereinkkel való kapcsolatot. A témában való elmélyülést olyan neves előadók segítették elő, mint Bangha Imre egyetemi vagy Beder Tibor történelemtanár, Visky András író, Tánczos Vilmos néprajzkutató, Nemes Csaba lelkész.

Szintén a meghívottak sorait gazdagította Tőkés László korábbi református püspök, az Európai Parlament alelnöke. A politikus magánéletéből kiemelt példákkal próbálta érzékeltetni a kereszténység és a magyar öntudat fontosságát. Elmondása szerint a kommunista rendszerhez képest az utóbbi években egy másfajta ostromállapot ellen kell harcolnia az erdélyi magyarságnak és egyházaknak. Ebben a küzdelemben pedig egyetlen esélyünk, ha visszatérünk Istenhez.

 

„Az a vélemény, hogy jelentős értéket képvisel a Háló, az általánosságokban mozog, én inkább a minőségét és a szellemiségét méltatnám. Az a fajta rugalmasság, az a fajta értékelvű előretörés, közösségteremtő erő, kapcsolatépítő képesség, ami a Háló esetében megvalósul, mindenképp követendő” – fogalmazott érdeklődésünkre a Háló egyesülettel kapcsolatban Tőkés László.

Ugyancsak az egyesület tevékenységét méltatta lapunknak dr. Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek, aki tábort záró szentmisét celebrálta szombaton délután. Kihangsúlyozta, a Hálóban mindenki otthonra találhat, ennek alapfeltétele viszont a keresztény lelkület. „Sajnos, az időm nem engedi, hogy legalább egy egész napot töltsek a hálósok között, de még így is nagyon jól érzem magam a közösségben. Különben minden katolikus megújulási mozgalom tetszik nekem, mert az egyház örök ifjúsága és örök megújulása ebben látható. Hiszen az egyháznak a lelke a Szentlélek, feje az Úr Jézus, mi vagyunk a tagjai titokzatos testének, és természetesen van az egyháznak édesanyja, a Boldogságos Szűz Mária, aki számunkra a csíksomlyói Szűz Máriában testesül meg” – hangsúlyozta rövid interjúnk során a katolikus egyházfő.

A programsorozatot záró szentmise végén maguk a résztvevők értékelték a tábort. „Azzal a tudattal élem mindennapjaimat, hogy kiválasztottak vagyunk arra, hogy sok gyümölcsöt teremjünk. Erre a kezdő lökést maga a Háló adja meg” – hangzott el a magyarországi Juhász Mária részéről.

A délvidéki Csúzdi István szerint a Háló nyári tábor az a hely, ahol mindig valami újban részesülhetünk, melynek segítségével hitünket, kereszténységünket, magyarságunkat erősíthetjük. A tábor utolsó estéjén a Szentegyházi Gyermekfilharmónia lélekemelő hangversenyére hívták a vendégeket a szervezők. „Az elveszettnek hitt magyar öntudatot pótolja a filharmónia előadása. Általuk még a legpesszimistább magyar ember is megváltozik pár napra” – fogalmazott az előadással kapcsolatban az egyik táborlakó. Az esemény, többek között, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, Hargita Megye Tanácsa, a Bethlen Gábor Alap, illetve az Országos Sport és Ifjúsági Hatóság támogatásával jött létre.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2011. augusztus 7.


 

Javában zajlik a Háló-tábor Marosfőn

A helyi sportkomplexum területén korosztályos csoportokra, öt altáborra bontva vehetnek részt a jelenlevők a kereszténység és magyarság kapcsolatáról szóló előadásokon, illetve az egyéb változatos programokon.
A Kárpát-medence több országából érkező, a keresztény értékrend, a nemzeti és európai kultúra iránt nyitott embereket fogadják a táborban, ahol egy héten át lelki, szellemi, kulturális és sportprogramok keretében az érett, társadalmáért felelős keresztény ember kiművelését segítik – közölték a tábor szervezői.

A tematikus előadások, ezek élményszerű feldolgozása, a lelkiség, a kultúra, a baráti együttlét eszközei segítik a tábor céljainak megvalósulását. Mindez elősegíti az erős identitás- és közösségi tudat kialakulását, olyan értékekét, amelyek létfontosságúak a mai világban való helytállásunkban és közösségi gyökereink erősödésében – vallják a szervezők.– Az idei tábor célja körüljárni a kereszténység és a magyarság témakörét, két olyan fontos témát, amely hozzátartozik a gyökereinkhez, témáját járjuk alaposabban körül – fogalmazta meg Sebestyén Ottó, az Erdélyi Háló Egyesület elnöke, hozzáfűzve: – Meggyőződésem, hogy a Kárpát-medence magyarságának mindkettő rendkívül fontos, ezért szeretnénk ezekben a tém körökben feltöltődni, fejlődni, és élményszerűen megélni a gyökereinkkel való kapcsolatot. Az egyhetes rendezvénysorozatra több mint 350 személy érkezett öt országból.
– Hagyományosan a nyári táborban az egész Kárpát-medencéből érkeztek a résztvevők, nyitott, kereső emberek a hálósok, illetve a háló mozgalom iránt érdeklődők – mondta Pázmány Attila, a tábor főszervezője –, bánatunk és szomorúságunk, hogy a vízumkötelezettség miatt a kárpátaljai barátaink nem lehetnek itt. A tábor öt altáborral működik, felnőtt, ifi, tini, kisiskolás és óvodáskorú korosztályos csoportokat hoztak létre a szervezők.
– Arra gondoltunk, hogy a kereszténység és magyarság témaköréhez az életkor függvényében másképpen kell hozzányúlni – tette hozzá Pázmány, hangsúlyozva, hogy a felnőttek számára színvonalas előadásokkal jobban elmélyíthető az ismeretanyag, míg például az óvodásokat, kisiskolásokat játékos foglalkozások során tudja megfogni, megérinteni a téma. Megjegyezte, a kor sajátosságát figyelembe véve azt szeretnék, hogy a tábor üzenete mindig a megfelelő korcsoportnak, a megfelelő módon szóljon. A foglalkozásokban, színes programpontokban nincs hiány, aktív hetet tudhatnak majd maguk mögött a résztvevők. Ma például Borboly Csaba megyeitanács-elnök a lokálpatriotizmusról szóló előadását követően gyalogtúrán vehetnek részt a Pásztorbükki-tetőn, de nem lesz hiány a kulturális műsorokban sem, a délutáni órákban néptáncosoké lesz a főszerep.
A Háló (Katolikus Közösségek Hálózata) magyar kezdeményezés, tevékenysége elsődlegesen a Kárpát-medencében zajlik, őrzi és építi nemzeti értékeinket és egyúttal közös szolgálatra törekszik más nemzetekkel. Katolikus indíttatású keresztény mozgalom, amely nyitott minden jóakaratú ember felé. Küldetése, hogy evangéliumi gyökereit korszerűen, a mai világban megjelenítse. A Háló az Egyházon belül él, és annak közösségi arcát hordozza. A személyt alapvetően közösségben képzeli el, ezért az arra vágyókat segíti, hogy közösségre leljenek.

Hompoth Loránd, Hargita Népe, 2011. augusztus 4.

 


Kereszténynek és magyarnak lenni jó

Talán a címben szereplő mondat fejezi ki a legmegfelelőbben azt az életérzést, mellyel hétfőn útjára indult az Erdélyi Háló Egyesület által Marosfőn szervezett egyhetes kereszténytábor. A Kárpát-medence egészéből érkezett több mint háromszáz vendég előadásokon, kiscsoportos beszélgetéseken vesz részt, és természetesen nem maradhat el az ima, a sport, a jókedv és a kacagás sem.

„Ezen a héten a kereszténység és magyarság kérdését járjuk körül. Meggyőződésünk, hogy ebben a két kérdésben otthonosan kellene mozognunk” – fogalmazott a tábor hivatalos megnyitóján Sebestyén Ottó katolikus lelkész. Az Erdélyi Háló egyesület vezetője szerint a hétnapos együttlét legfőbb célja töltekezni, fejlődni és élményszerűen megélni a nemzeti és keresztény gyökereinkkel való kapcsolatot. Szintén a táborlakókhoz szólt Koncz András, a Kárpát-medencei Háló Egyesület vezetősége tagja. Hangsúlyozta, az Istenhez vezető utat mindig maga az ember rajzolja. „A Hálóban azt látom, nem tanítani próbál, hanem szeretetközösséget kínál számunkra, hiszen embertársunkkal való találkozás az, ami megmutatja utunkat Istenhez” – fogalmazott.

Isten az ő szeretetében alkotott minket

Sajnos, a globalizáció arra ösztönzi az embereket, hogy Isten nélkül éljenek – ez már Tamás József püspök részéről hangzott el a hivatalos megnyitót követő szentmise prédikációjában. Az egyházi méltóság vészjóslónak nevezte, hogy a nyugati országokban megpróbálják kitépni Istent az emberek szíveiből, a társadalmi életből. „Hová vezet ez az út, amely az elvallástalanodásba akarja sodorni az embereket?” – tette fel a kérdést a püspök.

Tamás József a szentmisei üzenetével kapcsolatban portálunknak úgy fogalmazott, Hunyadi János egykori hadvezér és kormányzó fiaira az istenfélelmet és a hazaszeretetet hagyta örökségül. „Úgy érzem, ez nem csak két fiának, hanem mindannyiunknak szól” – jegyezte meg. „Táborunkban hagyományosan a Kárpát-medencéből vannak a résztvevők, hálósok és a Háló iránt érdeklődő, nyitott, kereső emberek” – magyarázta az eseménnyel kapcsolatban a tábor vezetője. Pázmán Attila elmondta, a tábor programját öt, korcsoportokra lebontott altáborban szervezték meg, Erre azért volt szükség, mert a kereszténység és magyarság témája másképpen érinti meg a felnőttet, mint például egy fiatalt vagy gyereket. Az előadások, szentmisék, illetve különböző kulturális és szórakoztató programok sorozata szombaton délután, a dr. Jakubinyi György által celebrált szentmisével zárul.

Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. augusztus 1.


Hazaérkezik a Kárpát-medence

A kereszténység, illetve az ezzel kapcsolatos értékrend, a magyarság és nemzeti öntudat a központi témája annak a tábornak, amelyet a csíkszeredai székhelyű Erdélyi Háló Egyesület szervez Marosfőn. A Hazaérkezik a Káprát-medence mottójú rendezvényre közel négyszáz résztvevőt várnak a Kárpát-medence egész területéről.

A keresztény értékrend, a nemzeti és európai kultúra felé nyitott embereket fogadjuk, ahol egy héten keresztül lelki, szellemi, kulturális és sportprogramok keretében az érett, társadalmáért felelős keresztény ember kiművelését segítjük – fogalmaznak az eseménnyel kapcsolatban a szervezők.

A július 31. – augusztus 7. között zajló programsorozaton kereszténységünk és magyarságunk körvonalazódik, de persze, nem marad ki az ima, az előadás, a sport, a zene, a humor, a mosoly, a tánc, az ölelés és a jó szó. „Kereszténységünk és magyarságunk életünk két olyan realitása, amely lényegesen hozzátartozik a gyökereinkhez, bölcsőnkhöz, emberi identitásunk fejlődéséhez. Az idei táborba arra hívjuk az előzetesen bejelentkezett résztvevőket, hogy élményszerűen találkozzunk gyökereinkkel és töltsön el bennünket az otthonosság érzése” – olvasható a közleményben.

A témákban való elmélyedést közéleti és egyházi személyiségek segítik elő előadásaik során. Jelen lesz többek között Nemes Csaba lelkész, Tőkés László EP-alelnök, Sógor Csaba EP-képviselő, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Szintén a résztvevőknek tart előadást Portik Hegyi Kelemen főesperes, vagy éppen Orosz István ifjúsági lelkész. Az egyhetes tábort Tamás József római katolikus püspök által celebrált szentmisével nyitják meg, melynek kezdési időpontja augusztus 1., 11.30 óra.

A programsorozat záró szentmiséjét főtisztelendő dr. Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek celebrálja augusztus 6-án 17.30 órai kezdettel. A budapesti Háló Közösségfejlesztő Katolikus Egyesület társszervezésében zajló program öt altáborral fog működni: felnőtt, ifi, tini, kisiskolás és óvodás altábor. „Az altáborok működése azért is fontos, hogy a családok együtt fejlődhessenek és részesüljenek a közös élményekben” – nyomatékosítottak a szervezők. Az esemény, többek között, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, Hargita Megye Tanácsa, Bethlen Gábor Alap, illetve az Országos Sport és Ifjúsági Hatóság támogatásával jött létre.

A Háló egyesületről röviden

A Háló (Katolikus Közösségek Hálózata) katolikus indíttatású keresztény mozgalom, melynek küldetése, hogy evangéliumi gyökereit korszerűen, a mai világban megjelenítse. A Háló az egyházon belül él, és annak közösségi arcát hordozza. A személyt alapvetően közösségben képzeli el, ezért az arra vágyókat segíti, hogy közösségre leljenek. Alapvető működése a közösségek közötti kapcsolatépítés, tevékenysége elsődlegesen a Kárpát-medencében zajlik. Az egyesületről bővebben tájékozódni a www.halo.hu honlapon lehet.
 Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. július 25.