A moldvai csángóknak nem morfiumra van szükségük

Csango mise (1)_b

Csángó mise a megmaradásért
A tizedik alkalommal megrendezett Csángó Nap keretén belül vasárnap a moldvai csángókért szólt a harang Csíkszeredában, megmaradásukért mutattak be szentmisét a Millenniumi-templomban. Az idei rendezvényen a szervezők az irodalomra helyezték a fő hangsúlyt. Délelőtt 11 órakor a moldvai csángókért szólt a harang a Millenniumi-templomban, ahol Darvas-Kozma József címzetes esperes, valamint Kállay Emil és Sárközy Sándor piarista atyák celebráltak szentmisét. A szentmise bemutatásában részt vevő piarista atyák a bentlakásban lelki-szellemi segítségnyújtást adnak a Csíkszeredában tanuló moldvai csángó gyerekeknek.

 

Csango mise (4)_b

Darvas-Kozma József címzetes esperes a piarista atyák társaságában

A szentmisét a moldvai magyarság megmaradásáért ajánlotta fel Darvas-Kozma József, akinek meglátása szerint az elmúlt húsz évben rengeteg próbálkozás volt, de nagy részük szélmalomharcnak bizonyult, előrehaladás vajmi kevés történt. „Öntudatra kellene ébreszteni a csángókat, ehhez pedig iskolára van szükség, nem magyar misére. Ezt minden csángóért aggódónak meg kell értenie és jegyeznie, hogy az anyanyelv, a magyar nyelven való oktatás az óvodában kell kezdődjön. Óvoda és iskola nélkül nem lehet megmaradni!” – mondta prédikációjában az esperes.

Csango mise (2)_b

A csángók magyar nyelvű oktatását már az óvodában el kell kezdeni – hangsúlyozta az esperes

Beszédében a több mint ezer éves bizánci mentalitást vázolta: elöl megy a katonaság területet foglalni, utána, második lépésben kiépítik az adminisztrációt, hivatalokban, intézményekben helyezkednek el, úgy ahogy teszik nálunk is. A bizánciak szerint egy terület akkor számít elfoglaltnak, amikor az egyházat megszervezik, a hagymakupolás templomokat megépítik. Ez a harmadik lépés. Mindez a szemünk láttára zajlik napjainkban Erdélyben. „Aki a társadalomért felelősséget vállalt, annak mindezeket illene tudnia, hogy helyesen és bölcsen tudjon cselekedni” – intett Darvas-Kozma József.

Csango mise (3)_b

Darvas-Kozma József átütő segítséget szorgalmazott beszédében

Zárógondolatában kiemelte, hogy a moldvai csángókat megmenteni csak úgy lehet, hogy tisztázzuk, mi a célunk. „Morfiumot adunk nekik, hogy ne érezzék ezt a pusztulást, ami napjainkban zajlik, vagy pedig egy átütő segítséget nyújtunk? – tette fel a kérdést az esperes. „Ha nem kapnak egy átütő segítséget, akkor tudomásul kell vennünk a teljes asszimilációt. Ugyanakkor a csángók is rá kell jöjjenek arra, hogy nincs okuk szégyellni gazdag múltjukat, ne szégyelljék azt, hogy archaikusan beszélnek. „Össze kell fogunk a cél érdekében, csak közösen tudunk tenni magunkért és a csángó magyarok jövőjéért” – mondta zárszóként. A szentmisét szebbé tették a népviseletbe öltözött csángó fiatalok énekei.

Csango mise (5)_b

Csíkszeredában tanuló moldvai csángó fiatalok

A Csángó Nap délutáni programja

Vasárnap 16 órától kezdődően a megyeháza dísztermében irodalmi műsort adnak elő a Csíkszeredában tanuló moldvai diákok. Ez követően a csángó költő, Lakatos Demeter születésének 100. évfordulójára emlékeznek. Farkas Gábor irodalomkritikus előadása után több csángó szerzővel is találkozhatnak az érdeklődők: Duma András író, költő, Iancu Laura költő, Nyisztor Tinka csángó-magyar kutató és Perka Mihály történelemtanár is szerepel a meghívottak között. Ugyanakkor Petrás Mária csángó keramikusművész és Ádám Gyula fotográfus alkotásaiból nyílik tárlat, amelyen közreműködik a Gyermekek Háza Borsika tánccsoportja.

Iochom Zsolt, Székelyhon.ro, 2011. november 13.