2011.12.07
SZERETETTEL – Az ajándékozás módjára kellene elsősorban odafigyelni
Mürai Szent Miklós titokban ajándékozott meg egy apát, hogy három lányát tisztességgel férjhez adhassa. A hagyomány ma is él, a dombnyi műanyag játék és édességkupac viszont nem biztos, hogy a néhai püspök szellemét tükrözi.
Alma, dió, esetleg zokni – még ma is van olyan gyermek, aki ehhez hasonló meglepetést kap a Mikulástól, bár a szülők, nagyszülők egy része a hitelfelvételtől sem riad vissza, hogy ajándékot vásároljon a téli ünnepek alkalmával. A gyermekek viszont sokszor kis apróságnak is örülni tudnak, és azt is megértik, ha a Mikulás lehetőségei korlátozottak. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek általában könyvet, gyümölcsöt, cukorkát kapott Mikulásra, és nem méltatlankodott. „1946-ban, az úgynevezett felszabadulás után két évvel születtem, így kezdetben minden nagyon szerény volt – emlékezett vissza gyermekkorára a főpásztor. – Hittem a Mikulásban, hogy Szent Miklós érkezik ilyenkor, és rejti el az ajándékokat.”
Az érsek elmondta, hogy levelet is írhattak a Mikulásnak, a szülők pedig lehetőségeik szerint teljesítették az óhajokat. „Együtt éreztünk szüleinkkel, ismertük a gazdasági helyzetet, ennek függvényében fogalmaztuk meg kéréseinket. Az ablakba kellett tennünk a cipőt. Hála Istennek, vallásos családban nőttem fel, ennek köszönhetem, hogy az egyházi ünnepeket őszintén éltük meg, a Mikulást, a karácsonyt, nyuszit. Szüleim jó pedagógiai érzékkel rendelkeztek, így amikor kíváncsiskodni kezdtünk, elmondták, hogy továbbra is Szent Miklós püspök hozza az ajándékot, csak felhasználja földi segítőit. Úgy gondolom, nem szabad elvenni a gyermekkor szépségét és élményét, viszont a gyermek fejlődésével lépést kell tartani. Mint a cipő, amelyet ha kinő, újat vesznek neki, de ettől függetlenül cipő marad. Így vagyunk a gyermekkori szokásokkal is, sok benne a képzelet, de alapja a keresztény szeretet, ahogy Szent János is írta első levelében: Isten a szeretet.” – emlékezett az érsek. Az ünnep központi alakjának megváltozásával nem ért egyet: „Ezért bosszant és zavar, hogy a kommunisták Télapónak keresztelték a Mikulást, most piros ruhás bohócok, krampuszok lettek.” Az aktuális ünneplési szokásairól elmondta, hogy rendszerint a nagyszemináriumban, a kispapokkal együtt tölti a Mikulást. „Ilyenkor átélem a gyermekkori és a kispapkori élményeimet” – fűzte hozzá Jakubinyi György.
A hittanosok körében Szent Miklós ünnepére minden plébánián bizonyára nagy odafigyeléssel készülnek, kiváltképp azokon a településeken, ahol ő a templom patrónusa. Csíkszentmiklóson is hagyománya van a Mikulás-ünnepségnek. Gergely Géza címzetes esperes, plébános elmondta, hogy rendszerint egy papot kér meg, hogy Szent Miklósnak öltözve vonuljon be a templomba, ministránsok kíséretében. Eközben a gyermekek énekelnek, Szent Miklós a hátán viszi vesszőket tartalmazó puttonyát.
A Mikulásnak kérdéseket tehetnek fel a gyermekek, amelyre ő viccesen válaszol, majd áldást osztva kivonul. Jó hangulatú ifjúsági szentmise következik, kivonuláskor kapnak kis csomagokat a gyermekek. „Valami apróságot szoktunk adni, kekszet, csokoládét – mondta Gergely Géza. – Huszonhárom éve vagyok Csíkszentmiklós plébánosa, a Mikulás-ünnepségeket már a háromszéki Gelencén is elkezdtem. Volt, amikor krónikát írtam, amelyet Szent Miklós felolvasott, elmondva, honnan jött. A gyermekeknek nem is az ajándék lényeges, hanem az élmény.” A csíkszentmiklósi plébános szerint a családban is ünnepélyesebbé kellene tenni ezt a napot, rá kellene vezetni a gyermekeket, hogy ne az ajándék anyagi értékére figyeljenek, hanem a formára, ahogy azt átadják, amit a szeretet kifejez.
Túlzó igyekezet
Sok gyermek esetében megfigyelhető, hogy az iskolát, szülők munkahelyét követően, a családot végiglátogatva öt-hatodszorra is eljön hozzájuk a Mikulás. Mindamellett, hogy így az egyes ajándékok elértéktelenedhetnek, gyakran jelentős anyagi megterhelést is jelent a szülőknek. Van, aki a hiteltől sem riad vissza. Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója kérdésünkre elmondta, hogy hagyományosan a karácsonyi és a húsvéti időszakban megnövekszik a hitelezők száma, ez általában a személyi kölcsönökre jellemző. „A hitel összege nagyon változó, 1000 lejtől 5000 euróig terjed, átlagosan 2000 euró – mondta Diósi László. – A karácsonyi ajánlatunkat már egy hónapja kialakítottuk, ügyfeleink kedvezményes személyi kölcsönöket igényelhetnek ötéves futamidőre. A kedvezményes hitelajánlatokkal egy-két százalékos megtakarítást érhet el a hozzánk forduló.”
Panna murkot kér
Hitelre az esetek többségében viszont aligha van szükség, a gyermekek kis dolgoknak is örülni tudnak. A kétéves Albert Panna széles kézmozdulatokkal sorolta áhított ajándéklistáját: „Tortát akarok kérni, murkot, csengőt. Akarom ajándékot, óriási ajándékot” – mondta a kislány, akinek kedvenc étele a cukorborsó, és nővéreivel versengeni szoktak az utolsó sárgarépáért.
Mihály Noémi Katalin, Keresztalja, 2011. december 5.