Az idealizált őskeresztény közösségek és a valóság

Nagy József, a Katolikus Magyar Bibliatársulat vezetője, az újszövetségi bevezetés és bibliai egzegézis tanára tartotta a 2011-es esztendő utolsó előadását a Katolikus Akadémián. Miben példaadó számunkra az őskeresztények élete? címmel december 15-én, csütörtökön este a mára érvényes tanítást kívánt megfogalmazni és átadni hallgatóságának az utolsó adventi napokban, karácsonyra való felkészítésként, de egyben akár újévi életprogramként is.

Nagy József, sokak kedvelt Szaxi pátere régóta elkötelezettje két témának: a Biblia és a közösség kérdéskörének. Mindez számára nem elsősorban tudományos vizsgálat tárgya, cikkek témája, elvont, elméleti anyag, bár természetesen Isten adta képességeit e téren is kamatoztatva  kedvenc kérdéseinek elméleti vonatkozásait is jól ismeri. Számára azonban az elméletnek akkor és annyiban van fontossága, ha annak gyakorlati következményei vannak, ha az láthatóvá válik a napi életben. Ezt az üzenetet fogalmazta meg és adta át a hallgatóságnak előadásában, amelyben a tudományosan megalapozott egzegézist, bibliamagyarázatot egyfajta nem szájbarágós tanítással ötvözte. Ezért hát nem idealizált képet festett az őskeresztény közösségekről, sőt, azon volt, hogy senki ne essen abba a tévedésbe, hogy elidealizálja a keresztény élet igen komoly nehézségeit, buktatóit. Őszintén szólt a különböző újszövetségi iratok alapján a kezdet nehézségeiről, illetve az emberi közösségekben mindig meglevő, újrateremtődő problémákról: a viszályról, pártoskodásról, arról, hogy a tehetősebbek s a szegények közt bizony már akkor érezhető szakadék volt, s mindennek áthidalására kemény erőfeszítésre volt szükség még a magukat példás keresztényeknek tudók közt is. A problémafeltárástól és bírálattól továbbhaladva megoldást is felmutatott a kritizált kérdésekre s általában a közösségi élet buktatóira. Megoldása is bibliai alapokon nyugszik és az őskeresztények problémamegoldási módját tükrözi: alapja a páli szeretethimnusz, amely nem véletlenül ékelődött a szabályozásokat tartalmazó fejezetek közé: minden vita lezárása és feloldása a kölcsönös szeretet újbóli tudatosítása lehet. Ez egyáltalán nem langymeleg érzelgés, könnyed és kellemes érzelmi hullám, ellenkezőleg: kemény munka, sokszor még az egyéni igazságérzet olykori visszaszorítása, a mondandó, az igazság kimondása helyett nyelés, de nem csak úgy, emberi erő fitogtatására, hanem egy nagyobb cél, egy transzcendens igazság valóra váltása érdekében. Mert a közösség a legszebb cél, de a legkeményebben próbára tevő valóság is, amit emberi erőből képtelenség a legszebb szándékkal is megélni, azt csak folyton kiüresedve, Isten erejéből lehet.
A karácsonyi szünetet követően január 12-én lesz a Katolikus Akadémia következő előadása hasonlóan újszövetségi témában: Zamfir Korinna a páli egyházakat a görög-római világ valóságában fogja bemutatni.
Bodó Márta

Vasárnap