Bízni Istenben és akarni a gyógyulást

Szentmise a betegek világnapján
A Szűzanya lourdes-i jelenésének napját, február 11-ét II. János Pál pápa húsz évvel ezelőtt a betegek világnapjává nyilvánította. A csíksomlyói kegytemplomban szombat délelőtt mutattak be ünnepi szentmisét a betegekért és az őket ápolókért, gondozókért.
A betegek világnapja alkalmából celebrált szentmisét szombat délelőtt Tamás József püspök a zsúfolásig megtelt csíksomlyói kegytemplomban. Szentbeszédében Boros Károly felcsíki főesperes Szűz Máriát követésre méltó eszményképként állította hallgatósága elé.

„Ahogy Mária felkereste Erzsébetet, hogy segítségére legyen, ugyanúgy Isten minket is megszólít, hogy segítségére legyünk embertársainknak. Hiszen Isten számára nincs „leírt” ember, bíznunk kell Istenben, és akarnunk is kell a gyógyulást. Az Istenbe vetett hit és bizalom mellett a másik nagyon fontos tényező a gyógyulásban a saját akarat. A jó úton maradni, oda visszatalálni Isten segítségével és saját akaratunkból kell” – hangsúlyozta a szónok.
A betegség mellett az öregedés is sok nehézséget hoz az ember életébe, de „az Isten és magunk közötti szeretet fenntartása, a lélek visszaemelése Isten szeretetének fényébe széppé teheti ezt a nehéz időszakot is. Ennek a szeretetnek a megéléséhez nyitott lélek szükséges, el kell csendesedni, hiszen csendben érlelődik meg a lélek. Szenvedés, kereszt nélkül nincs megváltás, a keresztünket pedig nem nyűgnek, nem büntetésnek, hanem feladatnak kell tekintenünk” – figyelmeztetett Boros Károly főesperes.
A szentmise végén kiszolgáltatták a betegek szentségét: az ima után szentelt olajjal kenték meg a betegek homlokát és kezét.
Takács Éva, Hargita Népe


Idősek és betegek zarándoklata Csíksomlyóra


Boldog II. János Pál pápa kezdeményezésére 1993 óta február 11-én tartják a Betegek Világnapját. Évről évre egyre többen zarándokolnak el e napon a csíksomlyói kegytemplomba, ahol a szentmise végén kiszolgáltatták a betegek szentségét.

Betegek vilagnapja Csiksomlyon (11)_b


„A Boldogságos Szűz Mária nagy szeretettel és gondossággal siet a gondokkal küszködő gyermekeinek a megsegítésére. Így sok beteg fordul hozzá, a betegek gyógyítójához, akik elzarándokolnak a Szűzanya számára szentelt kegyhelyekre. Ezért jöttünk ma ide, a csíksomlyói Szűz Anya szentélyébe, hogy az ő közbenjárását kérjük. Mária jelenléte olyan bizalmas, hogy nem állhatunk meg nála, minden figyelmünk az ő szent fiára összpontosul” – mondta a szentmise kezdetén Urbán Erik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója.

II. János Pál pápa húsz évvel ezelőtt a Betegek világnapjává tette ezt a napot. Betegeinket Jézus Krisztusnak szeretnénk ajánlani, és elé hozni azokat is, akik gondozzák a betegeket, akár a családi otthonban, akár a kórházakban – fogalmazott felajánlásában a szentmisét celebráló Tamás József, a Gyulafehérvári Főegyházmegye segédpüspöke.

Betegek vilagnapja Csiksomlyon (7)_b

Boros Károly felcsíki főesperes imára buzdított prédikációjában

1858-ban ezen a napon jelent meg először a Szűzanya Lourdes-ban egy 14 éves francia lánynak, Bernadett Soubirous-nak. A látomások ismétlődtek, majd február 15-én a sziklabarlangban csodatevő forrás fakadt. A jelenések helyén 1864-ben templomot építettek, ahova évente több százezer hívő zarándokol gyógyulást remélve testi, lelki bajaira.

Boros Károly felcsíki főesperes, csíktaplocai plébános prédikációjában arra biztatta a híveket: kérjék az Urat, hogy meggyógyuljanak. „Vigyük oda kitartóan, nap mint nap Isten elé kérésünket, hogy gyógyítsa meg a mi beteg szívünket, a beteg gondolkozásunkat, a beteg magatartásunkat, gyógyítsa meg betegségeinket testi bajainkban is.” Szentbeszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy szenvedés, kereszt nélkül nincs megváltás. „Isten akaratával megegyező módon kell mindig kérjük. Nem mintha az Úr nem akarná a mi gyógyulásunkat, a mi üdvösségünket, de imáinkban mindig föltételesen tegyük oda, Uram, ha te jónak látod azt, hogy én kigyógyuljak bajaimból, betegségeimből, gyógyíts meg engem!

Betegek vilagnapja Csiksomlyon (19)_b

Tamás József püspök a betegek szentségét is kiszolgáltatta

A szentmise végén kiszolgáltatták a betegek szentségét. A kiszolgáltatás a Szent Jakab-i módon történt, a pap a beteg fölé tette kezét, imádkozott érte az egyház hitében, majd a püspök által megáldott olajjal megkente a homlokát és a kezét.

Iochom Zsolt, Székelyhon.ro, 2012. február 12.