2012.02.18
Az önkéntességet szeretné népszerűsíteni, az inaktív idősebb korosztályt még inkább bevonni, a társadalomban betöltött szerepüket és önképüket erősíteni a Gyulafehérvári Caritas az Európai Unió Egész életen át tartó tanulás programja keretében zajló Grundtvig Senior önkéntes programmal. Az önkéntes beteglátogató képzéssel pedig szakképzést adni az időseket és a betegeket látogatóknak. Molnár Judit, a Gyulafehérvári Caritas önkéntes programjainak koordinátora elmondta, hogy a Kolozsvár, Torda, Dés és Beszterce környékére ellátogató kolléganőjük megállapította, hogy a plébániákon önkénteskedők nagy többsége az idős- és beteglátogatásban tevékenykedik, ezért gondoltak ez irányú képzésre.
A háromalkalmas képzés tematikája ápolási alapismeretekre, a segítői kapcsolat kiépítésére, a motivációk feltárására alapszik. „A képzéseken elsajátíthatnak olyan alapismereteket, mint például hogyan emeljenek fel egy beteget, hogyan beszélgessenek velük, figyeljenek rájuk, azokat a szempontokat, amelyek segíthetik az önkénteseket, hogy magukat meg tudják védeni mentálisan, egészséges segítők maradjanak. Hallhatnak például az időskor jellemzőiről” – magyarázta Molnár Judit. Arról is beszámolt, hogy a határaikról is szó esik majd, például asszisztensi feladatokat (gyógyszerezés, perfúzió beadása) nem láthatnak el, viszont már az is nagy segítség, ha tudja kihez kell fordulni. A március, április folyamán tartandó képzésekre olyan önkénteseket várnak, akik vállalják, hogy a képzést követően legalább egy idős személyt rendszeresen meglátogatnak, illetve mindhárom alkalmon részt vesznek. További információkért és jelentkezésért Torda környékén Gergely Mártont az e_jozsa@hotmail.com e-mail címen vagy a 0735-735153-as telefonszámon, Dés környékén Miklós Attilát a miklos_attila24@yahoo.com e-mail címen vagy a 0735-735141-es telefonszámon lehet keresni. A keresőknek 10 lejjel kell hozzájárulniuk, a jövedelemmel nem rendelkezők és nyugdíjasok számára ingyenes a képzés.
Szenior önkénteseket várnak
A romániai és magyarországi szervezetekkel ellentétben a Gyulafehérvári Caritas inkább fiatal önkénteseket vonz – mondta Molnár Judit, így az ötven év feletti korosztály ezen célcsoport mindössze harminc százalékát teszi ki. Az európai uniós Grundtvig Senior önkéntes program célkitűzése az önkéntesség népszerűsítése az ötven év fölöttiek körében, valamint az életben szerzett tudás átadása, bővítése. Az önkéntes programok koordinátora kiemelte, hogy jelentős szempont, hogy az idősebbek fontosnak érezzék magukat, hogy kvalitásaikat, érdemeiket hasznosítani tudják a munka során.
A projektben 12 szenior önkéntes vehet részt, fele-fele arányban Magyarországról és Romániából, a két ország között megvalósuló csereprogram keretében. „Második ilyen programunk, a 2009–2011-ben zajlott sikeres csereprogram után tavaly is megpályáztuk. Lehetőséget szeretnénk biztosítani az 50 év felettieknek a mobilitásra, hogy elmehessenek külföldre, hiszen a projektben nyert pénzből fedezni tudjuk a költségeket, és a tapasztalatcserére is” – mondta Molnár Judit. A jelentkezők három hetet töltenek majd április 22-e és május 13-a között Zalaegerszegen, Pécsett vagy Szegeden, ahol gyerekekkel, fogyatékos emberekkel, idősekkel, hajléktalanokkal dolgozhatnak majd. Besegíthetnek bizonyos programok szervezésébe, mint például rajzverseny, játszónapok, kulturális rendezvények, részt vehetnek a rehabilitációs ellátásban, ruha- és ételosztásban vagy akár a füvészkert rendbetételében.
A program koncepciója, hogy a helyi közösségek programjaiba kapcsolódjanak be a kilátogató önkéntesek, hazatérve a megtanultakat, ötleteket megvalósíthassák. Molnár Judit elmondta, hogy az önkéntesekre is célcsoportként tekint a Caritas, s ez a szempont már a megalakulástól kezdve jelen volt. Most már sok olyan program működik, amelyet csak önkéntesek végeznek. „Szeretnénk az önkéntesek számára olyan keretet teremteni, amelyben kipróbálhatják magukat, szakszerűen segíthetnek másoknak. Szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy emberségükben, személyiségükben fejlődhessenek, megérezzék az ingyenes segítségnyújtás milyenségét. Egy medret szeretnénk adni, amelybe bárki belefér, ha bejön, és szeretne valamit tenni” – foglalta össze Molnár Judit.
Mihály Noémi Katalin, Keresztalja, 2012. február 18.