2012.08.01
Egymással ismerkedni és játékosan a hitben elmélyülni – ez volt a célja annak a ministránstábornak, amelyet a csíkszentimrei Büdösfürdőn szervezett a csíkdelnei római katolikus plébánia.
A játék és a móka sem maradhatott el a delneiek által szervezett ministránstáborban
Azt szeretnénk elérni ezzel a táborral, hogy a résztvevő delnei és pálfalvi gyerekek, amellett, hogy barátságokat kötnek egymással, közelebb kerüljenek az egyházhoz és Krisztushoz – magyarázta ott jártunkkor a múlt héten lezajlott tábor lényegét az egyik szervező. Obermájer Ervin kiemelte, az ötnapos együttlét olyan fiataloknak szólt, akik már túl vannak az elsőáldozáson és még nem kezdték el a kilencedik osztályt. „Három évvel ezelőtt volt az első ilyen alkalom, azóta évente szervezzük a tábort a delnei plébánia segítségével. Úgy gondoltuk, az egyházmegyei ministráns táboron kívül megszervezhetjük a magunkét is, hiszen így közösségformáló szerepe is lehet ennek az egésznek” – számolt be a kezdetekről Obermájer.
Mint elmondta, az idei együttlétet fő témája a misszió volt, azaz, hogyan lehet a mindennapi életben tanúságot tenni a keresztényi és római katolikusi mivoltról. Éppen ezért három csoportra osztották a gyerekeket, amelyeket három szentről neveztek el: Leleszi Szent Kamillról, aki tettekben misszionált, betegeket gondozott és a kamilliánus rend alapítója volt; Xavéri Szent Ferenc jezsuita szerzetesről, aki a Távol-Keleten misszionált prédikációi révén; Kis Szent Terézről, aki soha nem járt misszióban, ám a missziók védőszentjeként tartják számon, hiszen szerzetesi élete során folyamatosan a missziókért és a missziós papokért imádkozott.
„Misszió tettben, szóban és imádságban. E három magatartásforma köré szerveződtek napjaink, e három aspektust szerettük volna megjelentetni, akár játékok formájában is. A meghívott előadóink is, Tamás Huba segédlelkész a csíkszeredai Szent Kereszt plébániáról, illetve Sárközi Sándor piarista atya szintén ezekről beszélt a fiataloknak” – tudtuk meg Obermájer Ervintől. A gyerekek egyébként gyakorlatban is kipróbálták a missziós tevékenységet. Szórólapokat készítettek, amelyekkel felkeresték a környékbeli házakat. „A résztvevőknek segítettünk annak megértésében is, hogy miért van a ministrálás, mi a lényege ennek” – említette a szervező, aki szerint a tábor során rengeteg tévhitet kellett eloszlatni a ministrálással, a katolikus hittel kapcsolatban.
A ministráns a pap segítője, Krisztus szolgája
Obermájer Ervin elmondta: a ministráns szó a latin ministrare szóból ered, ami szolgálatot jelent. Az ezt a feladatot betöltő, megfelelő jellemű fiatal vagy gyerek a papot segíti ugyan, de valójában Jézusnak szolgál. Kiválasztásuk az egyházközségek egyéni szabályozásai alapján történik.
, Székelyhon.ro, 2012.07.31.